×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rodzina Alfonsa Muchy prezentuje dzieła swojego przodka

  • Autor: PAP
  • 15 lip 2022 12:08
Rodzina Alfonsa Muchy prezentuje dzieła swojego przodka
Rodzina Alfonsa Muchy prezentuje dzieła swojego przodka, fot. shutterstock

Dziś w Pradze zostanie otwarta wystawa "Mucha, zbiory rodzinne”, która gromadzi 3 tys. prac Alfonsa Muchy i inne eksponaty związane z jego życiem i twórczością czeskiego grafika i malarza, jednego z czołowych przedstawicieli secesji i fin de siècle’u. Wystawa potrwa do końca października br.

REKLAMA

Organizatorem wystawy jest czeski Senat, do którego należą sale wystawowe w Ujeżdżalni Wallensteina, gdzie będzie można oglądać ekspozycję, oraz Fundacja Muchy, której przewodniczącym jest jeden z krewnych czeskiego twórcy - John Mucha.

- Wszystkie prace na wystawie pochodzą z naszej kolekcji. Nie chcemy się chwalić, ale mamy najbogatszą na świecie kolekcję Muchy. Jest to połączenie litografii, olejów, biżuterii, rzeźb i tak dalej. Celem wystawy jest pokazanie całego jego dorobku" - powiedział dziennikarzom John Mucha. Zwrócił uwagę, że część wystawy skupia się na serii wielkich malowideł Epopeja Słowiańska. "Na końcu wystawy znajduje się to, co Mucha miał w planach - trzy małe studia do niezrealizowanego gigantycznego tryptyku Wiek Rozumu, Wiek Miłości i Wiek Mądrości. Artysta uważał, że najważniejsza jest mądrość - powiedział John Mucha.

Wystawa jest kontynuacją przeglądowej ekspozycji w paryskim Muzeum Pałacu Luksemburskiego z końca 2018 i początku 2019 r. Jest podzielona na sześć części: Czechy i Czesi w Paryżu, Twórca dla ludzi, Kosmopolita, Mistyk, Patriota oraz Artysta i Filozof. "Wystawa jest najpełniejszym jak dotąd opracowaniem twórczości Muchy. Świadczy nie tylko o wszechstronności artysty, ale także o jego filozoficznym przekonaniu, że sztuka ma moc inspirowania" - powiedział kurator wystawy Tomoko Sato, który jest uważany za jednego z czołowych ekspertów od dzieł Muchy.

Wszelkie informacje na temat wystawy "Mucha, zbiory rodzinne" można znaleźć na stronie internetowej www.mucha.eu.

W Pradze można także zobaczyć multimedialną wystawę Muchy "Alphonse Mucha eMotion", którą zorganizowała Fundacja Richarda Fuxa, czeskiego przedsiębiorcy działającego w branży reklamowej. Do 13 września w Ujeżdżalni Zamkowej na Hradczanach pokazywane są ogromne cyfrowe wersje plakatów i innych dzieł malarza i grafika.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie