REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rozpoczyna się pierwszy Krakowski Salon Sztuki

  • Autor: PAP
  • 12 paź 2018 15:30
Rozpoczyna się pierwszy Krakowski Salon Sztuki
fot. unsplash

Prawie 200 prac 116 artystów można od piątku oglądać na pierwszym Krakowskim Salonie Sztuki w Pałacu Sztuki w Krakowie. Ekspozycji dzieł towarzyszą dyskusje, aukcja, a także konkurs.

REKLAMA

Na wystawie są prace artystów związanych z Krakowem, urodzonych w XX w., artystów rozpoznawalnych i mniej znanych. "Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że jest to super, mnóstwo świeżości; to coś, czego się dawno w Krakowie nie widziało. Plusem jest różnorodność prac. Salon przypomina dawne salony wiosenne, zimowe (…), kiedy to całe środowisko krakowskie artystyczne wystawiało swoje prace" - powiedziała dziennikarzom przed piątkowym wernisażem Zofia Gołubiew, historyk sztuki i była dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie (MNK).

Inicjatorami Salonu są Magdalena Kownacka i Gaweł Kownacki z Fundacji Artyści Innowacja Teoria. Przedsięwzięcie współorganizuje miasto Kraków i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

"Jest nieprawdopodobnie dużo nurtów artystycznych w naszym mieście. Ważne jest, żeby znajdowały miejsca prezentacji i oczywiście znajdują w mniejszych galeriach. Ale ważne jest też stworzenie możliwości konfrontacji tych nurtów właśnie w takiej przestrzeni jak tutaj (Pałac Sztuki-PAP)" - powiedział na piątkowym briefingu prasowym wiceprezydent Krakowa Andrzej Kulig.

Na podstawie zgromadzonych na wystawie dzieł jury, złożone ze znawców sztuki, wybierze laureatów nagród: Grand Prix (20 tys. zł) oraz Obraz Roku, Obiekt Roku, Dzieło medialne Roku i Działanie Roku (nagrody w tych kategoriach wynoszą po 6 tys. zł). Ogłoszenie nazwisk laureatów nastąpi w niedzielę 14 października.

Na artystów prezentujących swoje dzieła w Pałacu Sztuki czeka także nagroda publiczności (6 tys. zł). Otrzyma ją artysta, którego praca w trakcie zwiedzania zdobędzie najwięcej głosów publiczności. Głosować można w specjalnym punkcie ustawionym przy wejściu do Pałacu Sztuki. Werdykt publiczności zostanie ogłoszony 20 października.

Po ogłoszeniu nazwiska laureata nagrody publiczności odbędzie się aukcja dzieł sztuki. Licytować będzie można stacjonarnie i przez internet. Zgodnie z zapowiedziami na stronie internetowej Krakowskiego Salonu Sztuki pojawi się wkrótce katalog 70 prac przeznaczonych na sprzedaż.

Obiekty - obrazy, fotografie, rzeźby, wideo, instalacje - na Krakowskim Salonie Sztuki zostały wyselekcjonowane przez Magdalenę Kownacką i Gawła Kownackiego spośród zgłoszeń nadesłanych w trakcie otwartego naboru przez 444 autorów.

Formuła Krakowskiego Salonu Sztuki nawiązuje do wydarzeń organizowanych pod Wawelem od poł. XIX w.: przeglądowych wystaw, które pozwalały krakowianom orientować się, jak wygląda współczesna im sztuka.

Krakowski Salon Sztuki potrwa do 21 października, wystawa jest bezpłatna.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie