×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

"Russian Bear" Pawła Jońcy ze złotem w konkursie Klubu Twórcy Reklamy

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 10 paź 2022 10:14
"Russian Bear" Pawła Jońcy ze złotem w konkursie Klubu Twórcy Reklamy
Paweł Jońca zwycięzcą w kategorii Craft of the Year w konkursie Klubu Twórców Reklamy 2022, fot. FB Paweł Jońca

Kultowy już plakat Pawła Jońcy "Russian Bear" otrzymał Złoto w kategorii Craft of the Year w konkursie Klubu Twórców Reklamy. Dzieło powstało jako protest przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

REKLAMA

Plakat "Russian Bear" powstał pod koniec lutego 2022r., tuż po napaści Rosji na Ukrainę, z myślą o pomocy sąsiadom.

- Przez 3 miesiące, poprzez mój sklep oraz zbiórkę na siepomaga.pl, był oferowany jako plik do ściągnięcia i samodzielnego wydrukowania i zebrał ponad 200000 zł. - czytamy na stronie Pawła Jońcy.

Stał się hitem internetu, był udostępniany od Twittera po Reddita dziesiątki tysięcy razy. Pojawił się na pierwszej stronie największej gazety w Grecji, pisali o nim w Austrii, wszedł do stałej kolekcji muzeum sztuki w Hamburgu, nie wspominając o wielu postach i artykułach online nt. najlepszych kreacji nawiązujących do sytuacji w Ukrainie.

Środowisko artystyczne doceniło zasięg i wydźwięk projektu. Sugestywny plakat dostał złoto w konkursie Klubu Twórców Reklamy w kategorii Craft of the Year.

- Myślę, że nie musimy już być oceniani tylko przez pryzmat polskiej szkoły plakatu, czy polskiej szkoły ilustracji. Ilustratorzy w Polsce dzisiaj, reprezentują unikatową jakość, której próbkę mieliśmy szansę oceniać na tegorocznych KTRach. Nagrodzona przez nas złota praca rezonuje; poza posiadaniem własnego języka, zrozumiałego niezależnie od języka odbiorcy, poza wzbudzaniem dużych emocji w stosunkowo krótkim czasie, bo tak powinien działać plakat, jest częścią tradycji artystycznego sprzeciwu, jest też kawałkiem historii i jest po prostu ważna - napisała na swoim facebook'owym profilu jedna z jurorek konkursu, Ola Jasionowska.

Podobał się artykuł? Podziel się!