REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Rusza największa w Polsce ekspozycja art deco

  • Autor: PAP
  • 10 sie 2021 13:23
Rusza największa w Polsce ekspozycja art deco

Muzeum Mazowieckie w Płocku 4 września otworzy nową, stałą wystawę „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego – art deco”. Jak podkreśla placówka, będzie to największa w Polsce ekspozycja poświęcona sztuce lat 20. i 30. XX wieku.

REKLAMA

Zbiory prezentowane będą w odremontowanej na ten cel kamienicy.

Jak informuje Muzeum Mazowieckie, na wystawie zobaczyć będzie można m.in. wnętrza mieszkalne, meble, szkło, ceramikę, tkaniny i lampy, a także malarstwo i rzeźbę z okresu art deco. Będą też specjalne aranżacje domu mody z kolekcją strojów z epoki, sklepu jubilerskiego z wyeksponowaną puderniczką Tiffany'ego i kolczykami w etui Cartiera oraz gabinetu prezesa banku z kolekcją papierów wartościowych i numizmatów.

"W kamienicy przy ul. Kolegialnej 6 znajdziecie klimat szalonych lat dwudziestych poprzedniego stulecia, czerwony kabriolet z 1926 r. i +Martwą naturę+ Tamary Łempickiej. Oraz, rzecz jasna, większość z liczącej 1,8 tys. obiektów kolekcji art deco Muzeum Mazowieckiego w Płocku" - zapowiada placówka. Anonsując na swym profilu na Facebooku otwarcie ekspozycji dla zwiedzających 4 września, podkreśla, iż jest "to największa ekspozycja stała poświęcona sztuce art deco w Polsce".

Gości ekspozycji witać będzie aranżacja miasta nocą z architekturą rysowaną świetlnym mappingiem, mini kino Odeon i oryginalne auto z epoki - Jowett z 1926 r., umieszczony na okrągłej platformie.

Z kolei ekspozycję na pierwszym piętrze otwierać będzie aranżacja mieszkania polskiej inteligencji lat 30. XX wieku - salon z gabinetem, jadalnia, sypialnia i kuchnia. W tej części wystawy znajdzie też galeria designu, w której prezentowana będzie kolekcja szkła cenionych polskich hut: Niemen, Zawiercie, Hortensja, Krosno, oraz zagranicznych wytwórni, jak: Lalique'a, Bacarrat i Braci Daum.

Będą tam również zbiory metaloplastyki użytkowej firm europejskich, w tym warszawskich, m.in. projekty Julii Keilowej, a także ceramika - np. wyroby z Ćmielowa, Pacykowa i wytwórni śląskich oraz porcelana z serwisami i figurkami Rosenthala.

W części poświęconej malarstwu prezentowane będą portrety autorstwa awangardowych polskich artystów: Zbigniewa Pronaszki, Stanisława Witkacego i Leona Chwistka, a także akt kobiecy belgijskiego malarza Leona de Smeta i portret damy z pieskiem Jana Rudnickiego. Muzeum podaje, iż "perłą kolekcji" jest dar PKN Orlen "Martwa natura" Tamary Łempickiej, "której malarstwo jest kwintesencją stylu art deco".

Odrębną część ekspozycji stanowić będzie Sala Tożsamości, czyli wydzielona przestrzeń z polskimi dziełami nurtu narodowego, inspirowanego folklorem i ludowością. Uzupełnieniem wystawy - jak informuje placówka - będą multimedia, m.in. ekrany z informacjami o sztuce międzywojnia, ścianka do selfie w stylu art deco oraz lustro, przed którym będzie można wirtualnie "przymierzać" stroje z epoki.

Otwarcie nowej, stałej wystawy "Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art deco" odbędzie się w trakcie obchodów 100-lecia Muzeum Mazowieckiego w Płocku. Ekspozycja zajmie dwie kondygnacje - ponad 1 tys. m kw. na parterze i piętrze - w odremontowanej w tym celu kamienicy znajdującej się w sąsiedztwie głównej siedziby placówki, która znana jest z największej w Polsce kolekcji sztuki secesji i Młodej Polski.

W 2006 r. Muzeum Mazowieckie podjęło decyzję o rozszerzeniu działalności i stworzeniu stałej wystawy art deco. Projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica, a także jej remont i przygotowanie nowej ekspozycji, kosztować będzie w sumie ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza.

Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski.

W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną "X wieków Płocka", która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.

Obecnie cała kolekcja Muzeum Mazowieckiego w Płocku, w tym ze zbiorami działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy ok. 100 tys. eksponatów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie