×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rusza ogólnopolskie Biennale Sztuki

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2018 15:40
Rusza ogólnopolskie Biennale Sztuki
fot. unsplash

100 prac współczesnych polskich artystów będzie można od niedzieli oglądać na wystawie w ramach Ogólnopolskiego Biennale Sztuki - 45. Salon Zimowy w Radomiu. Tradycje wystawy sięgają okresu tuż po II wojnie światowej.

REKLAMA

Na konkurs wpłynęło 216 prac reprezentujących główne dyscypliny sztuki: malarstwo, rzeźbę, rysunek i grafikę. Wyboru 100 najlepszych prac dokonało jury pod przewodnictwem prof. Rafała Strenta.

Zgodnie z założeniem organizatorów Salon Zimowy w Radomiu jest od lat miejscem prezentacji wartościowych dzieł współczesnych polskich artystów. "Jednocześnie stanowi próbę określenia nurtów i tendencji w polskiej sztuce współczesnej" - podkreślił w rozmowie z PAP kurator wystawy Andrzej Markiewicz.

W związku jubileuszową 45. edycją Salonu na tegorocznej wystawie znajdą się także dzieła artystów, którzy prezentowali się w Radomiu przed laty. "Chcemy pokazać twórców będących obecnie ambasadorami sztuki polskiej na świecie, a którzy w początkowej fazie swojej kariery brali udział w radomskich Salonach Zimowych. To m.in. Leszek Sobocki, Tadeusz Brzozowski, Magdalena Abakanowicz" - powiedział Markiewicz.

Na wystawie będzie też można zobaczyć prace innych współczesnych artystów, których do udziału w 45. Salonie Zimowym zaprosili organizatorzy. Są to m.in. Stanisław Baj, Adam Romaniuk, Jan Trojan i Marek Sybiński.

Wystawa zorganizowana została w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Będzie czynna do 9 stycznia 2019 r.

44. Salon Zimowy w Radomiu kultywuje tradycje związane z najstarszą ogólnopolską wystawą plastyki, zorganizowaną tuż po II wojnie światowej przez Towarzystwo Sztuk Pięknych Miasta Radomia. Pierwszy Salon Zimowy otwarto w Radomiu w grudniu 1945 r. Konkursy organizowano do 1988 r. Przez ponad 40 lat w wystawach pokonkursowych uczestniczyło ponad 3 tys. artystów - wśród nich m.in. Magdalena Abakanowicz, Eugeniusz Eibisch, Tadeusz Kantor, Tadeusz Brzozowski, Stanisław Fijałkowski, Józef Gielniak, Czesław Rzepiński, Stefan Gierowski, Alfons Karny, Jan Lebenstein, Zbigniew Lutomski, Tymon Niesiołowski, Teresa Pągowska, Adam Myjak.

W grudniu 2009 roku, po przeszło dwudziestoletniej przerwie, otworzono Salon Zimowy po raz 42. Nie miał on jednak charakteru konkursu, ale prezentacji prac laureatów poprzednich radomskich Salonów Zimowych. Do formuły konkursowej powrócono w 2011 r. Poprzedni Salon Zimowy odbył się w 2016 r.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie