REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Rusza wystawa przedwojennych prac Braci Łopieńskich w Warszawie

  • Autor: UM Warszawa
  • 28 wrz 2022 10:00
Rusza wystawa przedwojennych prac Braci Łopieńskich w Warszawie
Rusza wystawa przedwojennych prac Braci Łopieńskich w Warszawie, fot. shutterstock

W tym roku mija 160. rocznica założenia brązowniczej firmy Braci Łopieńskich. Z tej okazji przy ul. Nowy Świat 18/20 zostanie otwarta wystawa poświęcona tej sławnej, warszawskiej wytwórni specjalizującej się w produkcji wyrobów z brązu, srebra i metali szlachetnych. Formy i modele gipsowe pochodzące z przedwojennej pracowni przy ul. Hożej zostały odnalezione w grudniu zeszłego roku.

REKLAMA

  • W Warszawie rusza wystawa prezentująca dzieła Braci Łopieńskich.
  • Wystawę przygotowało Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków.
  • Ekspozycja składa się z dwóch części – plenerowej na dziedzińcu, na której przedstawiono historię wytwórni oraz ekspozycji w oficynie pałacu Branickich, składającej się z wybranych odlewów brązowych oraz odnalezionych modeli gipsowych, prezentowanych szerokiej publiczności po raz pierwszy.
  • Wystawa będzie czynna do 19 listopada 2022 r., od poniedziałku do soboty w godz. 10.00-16.00. Wstęp jest wolny.

Wytwórnia produkowała wszystko co potrzebne do wyposażenia domu, jak również dekoracyjne elementy dla kościołów, teatrów, pałaców (...). Po odzyskaniu niepodległości wśród artystów współpracujących z Braćmi Łopieńskimi nie zabrakło najgłośniejszych nazwisk  – napisał w katalogu wystawy Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

W nawiązaniu do gipsów, jakie będzie można obejrzeć na wystawie, Michał Krasucki, stołeczny konserwator zabytków pisze we wstępie do katalogu:

Zwraca uwagę kilka wyjątkowo cennych eksponatów, w tym m.in. rzeźba Bokser autorstwa Stefana Chmielarskiego, medalion okolicznościowy dla Władysława Reymonta, plakiety autorstwa Stefana Pillatiego, modele autorstwa Antoniego Madeyskiego czy modele do lamp i kandelabrów Konstantego Laszczki. Prawdziwym unikatem jest też maska pośmiertna pierwszego prezydenta II RP Gabriela Narutowicza. Jej ekspozycja jest nieprzypadkowa – w tym roku mija bowiem równo 100 lat od jego tragicznej śmierci.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie