Rzadko pokazywane obrazy Beksińskiego do zobaczenia w RzeszowiePAP - 08-10-2020 10:07


Rzadko pokazywane obrazy Zdzisława Beksińskiego od czwartku można oglądać w Centrum Kulturalno–Handlowym Millenium Hall w Rzeszowie. Prace pochodzą ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Wystawa będzie czynna przez najbliższe dwa tygodnie.

Jak zaznaczył dyrektor sanockiego muzeum, dr Jarosław Serafin, dzięki ekspozycji można obejrzeć "unikatowe dzieła artysty". "Szerszej publiczności są one pokazywane bardzo rzadko" - dodał.

Na rzeszowskiej wystawie znalazło się 15 obrazów, które reprezentują wszystkie okresy aktywności twórczej artysty. Najstarszy obraz powstał na początku lat 70. XX wieku. Ekspozycje zamyka obraz namalowany na w pierwszej dekadzie obecnego stulecia.

Wystawie towarzyszy spektakl multimedialny opowiadający o życiu i twórczości Beksińskiego.

Sanockie Muzeum Historyczne, gdzie mieści się Galeria Beksińskiego, jest spadkobiercą jego dorobku. Posiada największą kolekcję prac artysty; kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Beksiński był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, fotografikiem. Pisał także opowiadania, a przez kilka lat projektował nadwozia autobusów.

Urodził się w Sanoku w 1929 r. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do swojego rodzinnego miasta. Od 1959 r. do 1967 r. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 r. zdecydował się opuścić Sanok, po tym jak władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Zamieszkał w Warszawie.

21 lutego 2005 roku Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą, pochowano go w Sanoku.(PAP)

Autor: Alfred Kyc

kyc/ dki/