×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Rzeczy warszawskie - symboliczne zakończenie modernizacji Muzeum Warszawy

  • Autor: UM Warszawa
  • 23 maj 2018 16:30
Rzeczy warszawskie - symboliczne zakończenie modernizacji Muzeum Warszawy
fot. UM Warszawa

Już niedługo otwarcie wystawy głównej Rzeczy warszawskie. To symboliczne zwieńczenie projektu modernizacji Muzeum Warszawy, trwającego od 2014 roku. Wystawa składa się z 7352 rzeczy w 21 gabinetach tematycznych. Wśród pokazywanych obiektów są oryginalne dzieła sztuki i rzeczy codzienne. Projekt Wystawy Głównej Muzeum Warszawy wykonali: architekci Agnieszka Łańko i PL Studio Patryk Żurawski.

REKLAMA

W 13 nowo otwartych gabinetach tematycznych zobaczymy, m.in.: papierośnicę prezydenta Warszawy Stefana Starzyńskiego, spodek z autografem Pabla Picassa z zastawy hotelu Bristol czy też suknię Syrena projektu Grażyny Hase. W weekend 9 i 10 czerwca na Rynku Starego Miasta odbędą się warsztaty dla dorosłych i rodzin z dziećmi, wystąpi Sinfonia Varsovia. Wystawę główną każdy będzie mógł zwiedzić za darmo – wystarczy zarezerwować bezpłatny bilet na stronie internetowej Muzeum Warszawy.

- Po modernizacji jedenastu kamienic przy Rynku Starego Miasta zakończonej blisko rok temu, w czerwcu otwieramy całość wystawy głównej „Rzeczy warszawskie” z ponad siedmioma tysiącami eksponatów w dwudziestu jeden gabinetach tematycznych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy i dodaje - Muzeum Warszawy opowiada historię naszego miasta – różnorodną, wielowątkową, często trudną. Z roku na rok przyciąga coraz liczniejsze rzesze turystów z Polski i zagranicy, co jest dla mnie osobistym powodem do dumy i radości. Zachęcam wszystkich do odkrycia Warszawy w tej niezwykłej muzealnej placówce.

- W 21 gabinetach tworzących wystawę nie ma kopii, scenografii ani symulakrów, są wyłącznie oryginalne przedmioty. Kiedy dostrzeżemy ich materialność – odpowiednik naszej cielesności – być może łatwiej będzie nam poznać ich biografie, a są one długie i bogate. Rzeczy to jedyni istniejący uczestnicy minionych zdarzeń i świadkowie historii. Stale obecne i niezbędne do realizacji ludzkich zamierzeń, współtworzyły z naszymi poprzednikami przeszłość, tak jak współtworzą z nami teraźniejszość. Bez nich jesteśmy nadzy, bezbronni, nieokreśleni – mówi Jarosław Trybuś, wicedyrektor Muzeum Warszawy, główny kurator wystawy.

7352 rzeczy wybrano po gruntownym przejrzeniu zbiorów liczących 300 tysięcy przedmiotów. Charakter kolekcji gromadzonych przez ponad 80 lat istnienia Muzeum wiele mówi o mieście i jego historii. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie