Rzeźba, instalacja, a może skatepark? Zobacz oryginalny mebel miejskiPropertydesign.pl - 19-08-2016 10:01


Stairway to rzeźba miejska będąca zarazem współczesnym sposobem na zagospodarowanie przestrzenne placu w zurbanizowanej dzielnicy Vesterbro w Kopenhadze. Jej autorką jest polska projektantka Izabela Bołoz.

Instalacja podczas dnia tworzy miejsce spotkań i relaksu dla rodzin i dla osób starszych, a wieczorami tworzy doskonały skatepark dla lokalnej młodzieży. Przeskalowane schody maja nowoczesny ale tez i nierealny w kontekście miasta wygląd, przez co intrygują mieszkańców i zapraszają do interpretacji tego miejsca we własny sposób.

Instalacja natychmiast kojarzy się z surrealistyczna klatka schodowa. Lazurowo niebieskie schody zaczynają się na poziomie ulicy i stopniowo prowadza w górę, na ścianę. Umiejscowione na szczycie ściany drzwi prowadza do wyimaginowanej przestrzeni. Progu tych drzwi nie można fizycznie przekroczyć, jednak poruszają wyobraźnie. Tak jak w poprzednich projektach Izabeli Bołoz, sztuka i funkcjonalność idą ze sobą w parze. Wymiar ludzki jest najważniejszy w tej instalacji, projekt spełnia wiele różnych funkcji potrzebnych na miejskim placu.