
Inspirowane fasadą budynku drewniane szczeble, stara cegła, mural, a nawet... kapsle od butelek. Sposobów na ścianę w biurze jest wiele. Pokazujemy inspiracje z polskich biur!
Częścią oryginalnej elewacji budynku Nowy Rynek D, w którym znajduje się poznańska siedziba Allegro są pionowe pasy mieniące się odcieniami zieleni i rdzawego różu. Odpowiedzialna za projekt wnętrz pracownia The Design Group przechwyciła je do wnętrz.
Imitujące fasadę biurowca drewniane szczeble można spotkać niemalże na każdym piętrze biura. Dla poprawienia akustyki w miejscach pracy, zainstalowane zostały panele akustyczne, które znajdują się zarówno pomiędzy stanowiskami pracy, jak i w lampach i przesłonach, dzięki czemu zredukowany został hałas i pogłos we wnętrzach biura.
Z kolei charakterystyczny element budynku, jakim jest okrągły, przypominający donut otwarty plac wewnątrz obiektu, zrodził kolejny pomysł.
– Postanowiliśmy wykorzystać tę okrągłą formę do projektu aranżacji wnętrz poznańskiego biura Allegro. Jednoczy on zewnętrzny świat z wewnętrznym. Dlatego właśnie we wnętrzach w kształcie koła spotkamy m.in. białe tablice, oświetlenie, dekoracyjne elementy akustyczne, czy przeszklenia – mówią Karolina Kózka i Alicja Zielińska-Popiela, główne architektki z zespołu projektowego The Design Group.
Biuro Ergo Technology & Services w Gdańsku znajduje się nieopodal stacji kolejowej Gdańsk Oliwa. Położoną na czterech piętrach przestrzeń architekci z pracowni Trzop Architekci zaaranżowali w morskim klimacie. We wnętrzach dominują kolory morza i piasku: znajdziemy je między innymi zarówno na stropie w ciągach komunikacyjnych, na ścianach salek spotkań czy też w kantynie znajdującej się na parterze budynku.
– Jednym z wyzwań przy projekcie było znalezienie niebanalnego, ciekawego motywu, który nawiązywałby do lokalizacji biura. Odpowiedź znaleźliśmy w syntetycznym motywie graficznym hanzeatyckich kamienic Gdańska, który udało nam się umieścić wokół trzonów każdego z pięter biura i który stanowi bazę do dalszych opowieści trójmiejskich, które możemy odnaleźć w tej nietuzinkowej przestrzeni – relacjonuje arch. Bartosz Trzop, założyciel i prezes zarządu Trzop Architekci.
Na fornirowanych okładzinach ściennych wyfrezowane zostały kształty gdańskich kamienic, a w sali konferencyjnej mobilną ściankę wyklejono sylwetkami stoczniowych żurawi. Położona na parterze kantyna została wykończona ręcznie wykonywanymi kaflami - odwołanie do tradycyjnych gdańskich pieców kaflowych. We wnętrzach biura nie zabrakło zieleni - obecnej zarówno w postaci zielonej ściany w strefie recepcji, jak i roślin doniczkowych wkomponowanych w meble.
Leitmotivem projektu wnętrza biura stworzonego przez pracownię Bit Creative Barnaba Grzelecki była energia i źródła odnawialne - tym się bowiem zajmuje Axpo Group. Dlatego też poszczególne elementy zainspirowane są źródłami energii. Ten punkt wyjściowy koncepcji wnętrza zaowocował interesującymi rozwiązaniami aranżacyjnymi na ścianach.
I tak, na przykład, w sali Hydro architekci zaprojektowali żarówki na ścianie i suficie, a w salce Natural Gas - na ścianach możemy znaleźć... zawory. Z kolei sala Biofuel to zielony pokój ze ścianą wykonaną z mchu. Pokój relaksu to przestrzeń wystrojem nawiązująca do kosmosu z gwiezdnym motywem wieńczącym ściany.
Na czterech piętrach biura TechnipFMC pracowni The Design Group udało się stworzyć przestrzeń oddającą klimat podwodnej głębi i morskich klimatów związanych z profesją firmy. Jest tu technicznie i surowo – o taką przestrzeń zabiegał klient, który chciał stworzyć miejsce nie tylko wiele mówiące o samej firmie, ale także sprzyjające ścisłym umysłom pracujących tu inżynierów. Dużą rolę odegrało wykończenie ścian.
Ciekawym rozwiązaniem jest pokrycie ścian malowaną blachą trapezową. Kolejne poziomy biura charakteryzują się innymi kolorami brandowymi blachy trapezowej, która stanowi aranżacyjny trzon każdej z przestrzeni. Czerwony, niebieski i fioletowy, które dominują w logotypie firmy, uzupełnione zostały surową żywicą betonową, którą można znaleźć m.in. na ścianach w recepcji i strefie eventowej. Elementem ocieplającym aranżację jest drewnopodobny laminat zastosowany na ścianach w gabinetach.
Na szczególną uwagę zasługuje pierwsze piętro biura - czyli poziom podwodny - strefa collab area, przeznaczona do wspólnej pracy. Utrzymana została w kolorze granatowym, a ściany wykończono tutaj specjalną strukturą rozpraszającą światło – by w jak najwyższym stopniu oddać charakter podwodnego świata.
W maju br. globalny koncern z branży spożywczej PepsiCo przeprowadził się do nowej siedziby zlokalizowanej w bezpośrednim sąsiedztwie warszawskiego Centrum Praskiego Koneser, w biurowcu Monopol.
Za koncepcję biura zajmującego 3. i 4. piętro, o łącznej powierzchni 3 550 mkw., odpowiadała pracownia architektoniczna MIXD. Projekt wykonawczy przygotowała pracownia AD-STUDIO, a fit-out powierzono firmie Tétris.
– Wnętrze nowego biura PepsiCo definiują kolory, branding produktów w postaci neonów, grafik czy tapet na ścianach, różnego typu faktury, struktury, łączone elementy i mnóstwo roślin zielonych. Wykonaliśmy dekoracyjne sufity akustyczne w kształcie żebrowanych kół, dekoracyjne okładziny metalowe z poddrukiem, a na całej powierzchni znajduje się 2 500 mkw. tynku akustycznego z celulozy. Na uwagę zasługują też blat recepcyjny oraz blaty stołów kuchennych, które wykonane zostały z nakrętek od butelek – wyjaśnia Krzysztof Jastrzębski, Senior Project Manager w Tétris.
Głównym założeniem było pokazanie, że BHP jest nie tylko ważne, ale także jest dziedziną w której jest miejsce na poczucie humoru, nowoczesne podejście i ciekawy design. Do współpracy przy projekcie zaproszono architektów z MIXD.
– Biuro W&W Consulting mieści się na Pradze, w historycznej kamienicy. Nawiązanie do przemysłowego dziedzictwa tej okolicy wydawało się naturalne. Pomieszczenia podzieliliśmy przeszklonymi ściankami loftowymi, które pomogły wpuścić w głąb pomieszczeń dzienne światło. W kuchni zachowaliśmy charakterystyczne kwadratowe płytki ceramiczne, a w salach konferencyjnych pojawiła się „płytkopodobna” tapeta. Nie zabrakło też klasycznej lamperii – mówi Katarzyna Stasina, design manager MIXD. – Wzorem fabrycznych hal instalacja elektryczna została rozprowadzona po ścianach i podkreślona kontrastowym, czerwonym kolorem – dodaje.
W całej przestrzeni biura nie brakuje humorystycznych odniesień do bezpieczeństwa i higieny pracy. W przestrzeni coworkingowej uwagę gości przyciąga kolorowy mural autorstwa Karola Banacha, przedstawiający budowlaną ekipę, murującą wielkie litery BHP.
Firmie Callstack działającej w branży IT zależało na tym, aby wystrój wnętrza korespondował z charakterem marki. Projektanci z we.make zaproponowali aranżację bezpośrednio nawiązującą do tematyki naukowej.
Każda z salek do spotkań ma swój własny motyw przewodni: mamy na przykład salę matematyczną, fizyczną i biologiczną. W tej ostatniej na ścianie znalazła się wykonana z miedzianych rur dekoracja, w której umieszczone zostały sadzonki roślin. O ich pielęgnację i przesadzanie dbają... pracownicy Callstack, co okazało się dodatkowym sposobem na integrację zespołu.
Z kolei w recepcji przypominającej meteoryt otoczony przez czarną dziurę znalazła się zielona ścianna z bujną roślinnością, na tle której umieszczono podświetlane logo firmy.
W warszawskim budynku Business Garden mieści się biuro firmy Coca-Cola HBC o pow. 5,5 tys. mkw. Wnętrze zaprojektowała pracownia Bit Creative Barnaba Grzelecki. Sale konferencyjne i strefy spotkań wyposażono w elementy akustyczne takie jak filc lub mech na ścianie. Te elementy pełnią funkcje akustyczne, ale również podnoszą walory estetyczne.
Detale to jeden z mocniejszych punktów tego projektu. Precyzyjnie wykonane ściany mobilne wykończone filcem z logo znajdują się w salach konferencyjnych w pobliżu recepcji – Coca Cola i Coca Cola Zero. Efektownie zrealizowano ściany wykończone kapslami ułożonymi w kształt butelek oraz logo Coca Coli. Efekt podkreśla podświetlenie i czarne szkło lakierowane.
Efektownie prezentują się ściany w poszczególnych salkach. Na ścianach znajdziemy tematyczne grafiki i murale, nawiązujące do oferty marek, niektóre salki prezentują historyczne wycinki z gazet; salka "Kraków" ma ścianę ułożoną częściowo z butelek; w salce Monster na czarnym lakierowanym szkle wyeksponowano logo marki.
1 sierpnia w należącym do inwestora, Adgar Investments & Development Ltd, budynku Adgar PDT Wola odbyło się otwarcie najnowszej lokalizacji - BE Młynarska. PDT Wola to słynny obiekt zaprojektowany przez Michała Przerwę-Tetmajera, architekta zaangażowanego w odbudowę zrujnowanej po wojnie Woli. We wnętrzach każdy architektoniczny został dopracowany tak, aby przestrzeń jak najlepiej oddawała klimat PRL-u.
Przyszli najemcy będą mogli zauważyć ślady tych inspiracji już od progu. Nawiązaniem jest choćby charakterystyczna dla Brain Embassy stara cegła, ale tym razem ułożona w pionie, odwołując się do oryginalnej elewacji pobliskiego baru Wenecja, słynnego w latach 60-tych.
Już na samym wejściu do nowej siedziby STM Cyber czuć awangardowy i nietypowy dla standardowych biur klimat. Mieszają się tu konsekwentnie jaskrawe kolory w meblach, ościeżnicach czy elementach wyposażenia w zestawieniu z ciemnym, miejscami tajemniczo-mrocznym wnętrzem. Do współpracy nad projektem zaproszono firmę Interiors.
STM Cyber zależało na współpracy z polskimi artystami. Nie mogło zatem zabraknąć we wnętrzach obrazów od Davee Blows czy Krzysztofa Wizarda Niemca, a głównym motywem sali konferencyjnej jest mural od BROCKI stworzony specjalnie dla STM. Wnętrza dodatkowo zdobią zarówno dedykowane tapety, jak i designerskie oświetlenie od Kartell czy też AQform w poszczególnych strefach.
Każdy najmniejszy kąt biura ma swój charakter i niebanalne wykończenie, choćby silent room, w którym wykorzystano akustyczne panele zaprojektowane w motyw Pac-Mana.
Warszawskie biuro WP mieści się w kompleksie Business Garden. Dotychczasowe kolory stosowane we wnętrzach Wirtualnej Polski, czyli czerwony, szary i biały ociepliły zielenie i elementy z drewna. Nowa siedziba WP to jasne, przestronne wnętrza o czytelnych cyfrowych inspiracjach. Odniesienia do pędu i technologii znalazły się na zdjęciach warszawskich scenerii autorstwa Macieja Margasa, przeskalowane na ścianach wnętrz biura. Towarzyszą im również ilustracje polskich artystów. Za projektem stoją FBT Pracownia Architektury i Urbanistyki oraz Fruit Orchard Miastkowska Interior Design.
– Projekt nowych biur Wirtualnej Polski jest rozwinięciem konceptu, który towarzyszył założeniom przyjętym przez nas dla marki WP we wcześniejszych latach, którego realizację rozpoczęliśmy już w poprzedniej siedzibie. Motywem przewodnim jest i była Polska. Wtedy postawiliśmy na akcenty artystyczne w postaci wielkoformatowych fotografii Polskich miast autorstwa wybitnego Macieja Margasa, a teraz na rozwinięcie tego konceptu o zielone regiony naszego kraju, które zostały zilustrowane graficznie przez wspaniałych Polskich artystów (Sonie Hensler, Tomka Opalińskiego, Martyne Stawarz, Katarzyne Bogucką, Joanne Gniady, Igora Kubika, Anetę Klejnowską czy Karolinę Pawelczyk) – mówi Katarzyna Miastkowska.
Biuro dla swojego "dream team'u" zaprojektował sam Jan Sikora. Nic tu nie ma przypadkowego, a każdy przedmiot w pracowni skrywa wyjątkową historię. Ma ją riksza, która przyjechała z Indii, statek Titatnic zbudowany przez syna i stół kuchenny od Krystyny Łuczak-Surówki.
"Własny" jest również malunek na ścianie, bo wykonany przez samego Jana Sikorę i nawiązujący do jego podróży po Ameryce Południowej. - Nie tylko nasze biuro miało być warsztatem twórczym, miejscem współczesnym, ale też przestrzenią elegancką. Stąd np. na ścianie znalazł się namalowany przeze mnie ręcznie ptak, który zresztą celowo został niedokończony – opowiada Jan Sikora.
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio
Architektka, Wiceprezeska OW SARP Pracownia Architektoniczna Aleksandra Wasilkowska