×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 09 gru 2020 11:50
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Trend: biurowy klub; przykład: Biura Glovo w Barcelonie, Hiszpania, realizacja: Tétris, fot. mat. Tétris
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021
Siedem trendów w projektowaniu biur na rok 2021

W 2020 nastąpiła ogromna zmiana w sposobie pracy ludzi, w związku z czym wiele trendów w projektowaniu, które pojawiały się w postępowych biurach, staje się teraz częścią normy. Eksperci Tétris zidentyfikowali 7 trendów w projektowaniu biur do zaobserwowania w 2021 roku.

REKLAMA

Elastyczne przestrzenie robocze, projektowanie nastawione na dobre samopoczucie pracowników oraz meble biurowe w domowym klimacie to przykłady rozwiązań, które mają inspirować pracowników do angażowania się w przestrzeń biurową, ponieważ praca w domu staje się coraz bardziej powszechna.

Przyszłe projekty biurowe najprawdopodobniej przewidywać będą mniej miejsca na poszczególne stacje robocze na rzecz przestrzeni do współpracy, dzielenia się pomysłami i uczenia się. 44% użytkowników biurowych zgłasza, że ​​najbardziej brakuje im w biurze interakcji i kontaktów towarzyskich ze współpracownikami (JLL Human Performance Survey, Maj 2020).

Takie zorientowane na pracowników przestrzenie robocze staną się kluczowym wskaźnikiem sukcesu w biznesie, ponieważ więcej korporacji niż kiedykolwiek stara się zoptymalizować wydajność personelu poprzez poprawę doświadczenia pracowników i oferowanie elastyczności w miejscu i sposobie pracy.

Projektowanie mebli do biura domowego będzie również ewoluować, w odpowiedzi na zapotrzebowanie na tego typu przestrzenie, przy czym 75% pracowników oczekuje, że pracodawcy będą wspierać pracę w domu, a co trzeci prosi o dedykowany dodatek na wydatki związane z biurami domowymi (JLL Human Experience Survey 2020, październik 2020).

Biurowy klub

Tegoroczna rekordowa zmiana w kierunku pracy w domu przyspieszyła rolę biura jako ośrodka współpracy i spotkań towarzyskich, a nie pracy skoncentrowanej na indywidualnej pracy, którą, jak udowodnili pracownicy, można skutecznie wykonywać poza biurem.

Zamiast skupiać się na stosunku liczby biurek do pracowników, projekt biura będzie opierał się na przestrzeniach ogólnodostępnych z szerokim wachlarzem mebli, które ułatwią to, czego nie zapewni nam dom: formalną i nieformalną pracę grupową, opiekę mentorską i możliwości rozmów współpracownikami przy ekspresie do kawy, aby inspirować pomysły. Większy nacisk zostanie położony na udogodnienia do określonych zadań, w których pracownicy potrzebują przestrzeni biurowej, takich jak dobrze wyposażone sale konferencyjne i miejsca do pracy, które sprzyjają interakcji. Projektowanie miejsca pracy, które promuje tożsamość marki firmy, będzie ważnym sposobem pielęgnowania poczucia przynależności wśród rzadziej przychodzących pracowników.

Bezpośrednie spotkania z klientami będą nadal odbywać się w biurze, umacniając funkcję biura jako wizytówki podstawowych wartości i kultury firmy.

Domowe udogodnienia

W obliczu trwającej pandemii nie wszyscy pracownicy będą czuli się komfortowo po powrocie do biura - zwłaszcza gdy mogą pracować wydajnie w domu - dlatego miejsca pracy będą musiały zapewniać podobny poziom komfortu i bezpieczeństwa, jak praca w domu.

Spowoduje to przejście na projekt biurowy, który zaciera różnicę między wygodą w domu a potrzebami biurowymi, zapewniając jednocześnie bezpieczeństwo podczas interakcji ze współpracownikami. Może to obejmować siedzenia w stylu salonu, które umożliwiają spotkania z zachowaniem dystansu społecznego, wykorzystanie zieleni jako estetycznych buforów, które również pomagają stworzyć uspokajającą atmosferę, a także wyposażone kuchnie lub przestrzenie, które odzwierciedlają otoczenie domowe. Bezdotykowe instalacje - takie jak automatyczne baterie - oraz użycie łatwych do czyszczenia materiałów staną się normą, aby zapewnić pracownikom poczucie bezpieczeństwa w przestrzeniach wspólnych.

Mniejsze i elastyczne

Przy mniejszej liczbie pracowników w biurze wiele firm zdecyduje się zmienić swój model nieruchomości, zmniejszając swój ślad i potencjalnie przyjmując model Hub and Club. Mniejsza siedziba będzie bardziej dynamiczna, elastyczna i będzie można ją szybko rekonfigurować w celu dostosowania do różnego rodzaju wydarzeń i czynności zawodowych, podczas gdy dodatkowe lokalizacje oferują pracownikom większą różnorodność.

Meble modułowe staną się bardziej popularne jako rozwiązanie umożliwiające łatwą zmianę miejsc spotkań, aby pomieścić mniejsze lub większe grupy. Przy mniejszym skupieniu pracy w biurze spadnie zapotrzebowanie na indywidualne stacje robocze, które zostaną zastąpione przez zróżnicowane miejsca do pracy, takie jak siedzenia do nieformalnej pracy grupowej, przyjazne kawiarnie i wydzielone nisze na sesje one2one. Zostaną wybrane meble odpowiednie do zapewnienia współdzielenia biurek, w tym szafki na dokumenty i szafki do przechowywania przedmiotów osobistych, a duży nacisk zostanie położony na mobilność, ze zintegrowanymi wyświetlaczami o wysokiej rozdzielczości i gniazdkami elektrycznymi, które umożliwią pracownikom podłączanie urządzeń, udostępnianie ekranów i pracę w różnych miejscach.

Zaawansowane sale konferencyjne

Ponieważ podróże służbowe są utrudnione, spotkania wideokonferencyjne staną się powszechne, napędzając rozwój biurowych przestrzeni konferencyjnych. Oprócz ultraszybkiego internetu, przestrzenie wyposażone będą w budki telefoniczne, aby zapewnić prywatność akustyczną podczas konferencji z klientami, a wyznaczona przestrzeń dla dużych grup będzie zawierała duże ekrany i dobrze rozmieszczone kamery internetowe, dzięki czemu uczestnicy zdalnie będą mogli w wygody sposób dołączać do spotkań zespołu. Przestrzenie te można również wykorzystać do wirtualnych sesji szkoleniowych. Inteligentne systemy rezerwacji sal i czujniki obecności będą powszechnymi rozwiązaniami zapewniającymi efektywne wykorzystanie przestrzeni spotkań.

Promocja biura domowego

Ponieważ więcej osób pracuje w domu niż kiedykolwiek wcześniej, pojawią się nowe style mebli biurowych dostosowanych do otoczenia domowego. W przypadku zestawów biurowych w mniejszych domach kompaktowe, wielofunkcyjne meble o estetyce mieszkalnej będą stanowić rozwiązanie, które wtapia się w wystrój domu i spełnia podwójną rolę jako miejsce do przechowywania lub dodatkowa powierzchnia, taka jak stół jadalny z wysuwanym biurkiem.

Alternatywnie, wyróżniające się biurka i krzesła o charakterystycznym wyglądzie mogą wyznaczać strefę roboczą w obszarze mieszkalnym, z dużą ilością miejsca do przechowywania akcesoriów do pracy po godzinach. Największym wyzwaniem będzie stworzenie kokonu, który izoluje ludzi od hałasu i zakłóceń z życia domowego oraz umożliwia głębokie skupienie się na codziennej pracy. Rozwiązaniem tego problemu mogą być ścianki działowe lub półki, które akustycznie i wizualnie odgradzają przestrzeń roboczą, a także oświetlenie zaprojektowane w celu poprawy skupienia i uwagi.

Rewolucja akustyczna

Ponieważ nadmierny hałas w biurach na planie otwartym jest już powszechnym problemem, praca z domu jest katalizatorem nowego zainteresowania środowiskami akustycznymi w pracy - czy to w domu, czy w biurze. Meble mogą być poddane obróbce akustycznej lub zbudowane z materiałów dźwiękochłonnych, a pomieszczenia w domu mogą być wyciszone wzdłuż ścian i sufitów. Projekt biura będzie zawierał materiały dźwiękochłonne w podłogach podniesionych, płytach sufitowych i ścianach działowych. Niektóre domy lub miejsca pracy mogą korzystać z wentylowanych kapsuł wyposażonych w siedzenia i miejsce na biurko, aby w pełni zminimalizować zakłócenia dźwiękowe.

Zrównoważone przestrzenie

W miarę jak poszczególne kraje stawiają sobie cele w zakresie zrównoważonego rozwoju, coraz więcej firm dąży nie tylko do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto, ale także do uzyskania miejsc pracy o dodatnim wyniku netto, które mają pozytywny wpływ na środowisko i dobrostan pracowników. Efektywność energetyczna stanie się ważniejsza, wraz z projektowaniem wnętrz wykorzystujących światło dzienne, aby zmniejszyć zależność od sztucznego oświetlenia, podczas gdy więcej biur będzie projektowanych z trwałych materiałów od lokalnych dostawców.

Jednocześnie coraz więcej osób poszukuje kontaktu z naturą oraz możliwości życia i pracy zgodnie ze swoimi wartościami.

Czynniki te przyczyniają się do boomu w projektowaniu biofilnym, które w sposób holistyczny integruje zieleń i naturalne, zrównoważone materiały, aby wspierać czyste powietrze, komfort akustyczny i obfitość naturalnego światła - a ostatecznie odtworzyć środowisko zewnętrzne w pomieszczeniach. Ta filozofia projektowania będzie stawała się coraz bardziej powszechna, ponieważ coraz więcej firm stara się stworzyć przyjemne, zdrowe środowisko pracy, spełniające rosnące potrzeby i wymagania dotyczące biur, które nie wyglądają jak typowa przestrzeń do pracy, ale które poprawiają samopoczucie i jakość życia.

Gwałtowny rozwój pracy zdalnej znacząco wpłynie na projektowanie biura, jednocześnie rozszerzając definicję miejsca pracy i miejsca, w którym można wykonywać produktywną pracę. Ludzie będą oczekiwać od swojego biura znacznie więcej niż po prostu miejsca do siedzenia i wykonywania zadań, a projekt ewoluuje, aby odzwierciedlić znaczenie biura jako przestrzeni interakcji społecznych, generowania pomysłów i kultywowania społeczności. Jako coraz ważniejszy przykład kultury firmy i tożsamości marki, miejsce pracy, które oferuje zdrowe, zrównoważone środowisko wspólnotowe, stanie się jeszcze ważniejszym wyróżnikiem, jeśli chodzi o zatrzymywanie pracowników i przyciąganie talentów.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie