REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Sklepienie Sali Egipskiej w pałacu Larischów odzyskało blask

  • Autor: PAP
  • 07 gru 2017 14:18
Sklepienie Sali Egipskiej w pałacu Larischów odzyskało blask
fot. shutterstock

Konserwatorzy zakończyli renowację sklepienia Sali Egipskiej, jednego z dwóch największych pomieszczeń w pałacu Larischów w Cieszynie, w którym mieści się Muzeum Śląska Cieszyńskiego – poinformowała szefowa działu sztuki w placówce Irena Prengel-Adamczyk.

REKLAMA

- Salę można już zwiedzać - powiedziała w czwartek Irena Prengel-Adamczyk.

Jak dodała, Muzeum zabiega obecnie o fundusze, aby w przyszłym roku odrestaurować ściany sali. Dekoracja na nich przedstawia romantyczne krajobrazy z motywami starożytnej architektury. Po odrestaurowaniu całego pomieszczenia wróci do niego ekspozycja najcenniejszych eksponatów rzemiosła artystycznego ze zbiorów Muzeum.

Dyrektor placówki Marian Dembiniok w październiku powiedział, że sklepienie wymagało już pilnej konserwacji. - Pojawiły się liczne pęknięcia i złuszczenia. Dwa lata temu pozyskaliśmy pieniądze na zabezpieczenie większych pęknięć. W tym roku otrzymaliśmy fundusze na konserwacją techniczną i estetyczną - powiedział Dembiniok.

80 proc. kwoty niezbędnej do przeprowadzenia konserwacji, czyli ponad 130 tys. zł., Muzeum otrzymało z ministerstwa kultury. Resztę przekazało starostwo cieszyńskie.

Sala Egipska jest jednym z dwóch dużych, reprezentacyjnych pomieszczeń pałacu. Zachowało się w niej oryginalne zdobienie. W centrum sklepienia znajduje się słońce, wokół którego umieszczone zostały znaki zodiaku. Znalazły się też na nim różne symbole, postacie oraz ornamenty roślinne. W sali pojawiają się - jako ozdoba - hieroglify. To ze względu na nie nazywana jest ona egipską.

Wnętrze drugiej dużej sali - Rzymskiej - nie zachowało się w oryginale. Pomieszczenie spłonęło podczas wojny.

Muzeum Śląska Cieszyńskiego - obok muzeum w Puławach - jest najstarszą regionalną placówką muzealną w Polsce. Założył je w 1802 r. ks. Leopold Szersznik.

Muzeum obecnie mieści się w barokowo-klasycystycznym pałacu, który w ostatniej dekadzie XVIII w. wzniósł hr. Jan Larisch-Moennich. Na początku XIX w. cesarz Austrii Franciszek I podejmował w Cieszynie cara Aleksandra I, wielkiego księcia Konstantego i marszałka Michaiła Kutuzowa. W Sali Egipskiej odbywały się wówczas bale. W późniejszych czasach właścicielami pałacu była m.in. familia Saint Genois d`Anneaucort. W 1918 r. budynek kupiło miasto Cieszyn, a 13 lat później otworzyło w nim Muzeum Miejskie. W latach 1993-2002 budynek przeszedł gruntowny remont. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie