Słynna kostka Rubika świętuje 45-lecie patentu. To dzieło węgierskiego architekta i rzeźbiarzaPAP - 30-01-2020 14:44


45 lat mija w tym roku od złożenia przez węgierskiego architekta i rzeźbiarza Ernoe Rubika wniosku patentowego na zaprojektowaną przez niego słynną kostkę - przypomniał dziennik "Nepszava". Do tej pory na całym świecie sprzedano setki milionów egzemplarzy.

Rubik, który ukończył wydział rzeźby w Wyższej Szkole Sztuki Użytkowej w Budapeszcie, a także architekturę na Uniwersytecie Techniczno-Ekonomicznym w tym mieście, złożył wniosek patentowy 30 stycznia 1975 r., ale patent otrzymał dopiero dwa lata później, wobec czego kostka trafiła do sklepów na Węgrzech dopiero w 1977 r., a w 1980 r. na rynek światowy.

Już w pierwszym roku na Węgrzech sprzedano milion egzemplarzy. Choć szczyt popularności kostki przypadł na lata 80., wciąż uważa się ją za najlepiej sprzedającą się zabawkę na świecie.

Rubik był w środę bohaterem uroczystości rocznicowej na Międzynarodowej Wystawie i Targach Zabawek w Norymberdze, gdzie otrzymał tort w kształcie swojej kostki - poinformował węgierski dziennik "Nepszava".

Od 1982 r. organizowane są mistrzostwa świata w układaniu kostki Rubika. Pierwszy zwycięzca mistrzostw ułożył ją w niecałe 23 sekundy, a ostatni w 6,74. Według chińskich mediów światowy rekord należy obecnie do Chińczyka Yushenga Du i wynosi 3,47 sekundy, a padł w 2018 r. na zawodach w chińskim mieście Wuhu.

Kostka składa się z 26 sześcianów, a liczba kombinacji ułożeń wynosi ponad 43 tryliony. Według matematyków każdą kombinację można rozwiązać maksymalnie w 20 ruchach.