REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 lut 2018 14:45
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Wielkie otwarcie Wystawy Titanic - prawdziwa historia fot. materiały JVS Group
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce
Słynna międzynarodowa ekspozycja już w Polsce

Za nami wielkie otwarcie Wystawy Titanic. Specjalnie zaaranżowane 2 tys. mkw. przyciągnęło do krakowskiego Hotelu Forum prawdziwe tłumy. Twórcy wystawy starali się jak najlepiej oddać przepych największego i najdroższego transatlantyku w historii. Do odtworzenia wnętrz statku wykorzystano ponad 200 oryginalnych przedmiotów ocalałych z katastrofy Titanica. Jedną z najsłynniejszych mobilnych ekspozycji będzie można oglądać do 30 czerwca.

REKLAMA

- Ekspozycja jest wyjątkowym przedsięwzięciem z wielu względów – zauważa Krzysztof Mędrala, ambasador wystawy, a jednocześnie wieloletni pasjonat i kolekcjoner pamiątek związanych ze słynnym statkiem. Po raz pierwszy w Polsce zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć oryginalne artefakty wydobyte z pola szczątków dookoła wraku Titanica. Wiele z nich nosi ślady katastrofy. Z mojego punktu widzenia, szczególne emocje wzbudzają osobiste rzeczy codziennego użytku, należące niegdyś do pasażerów słynnego statku. Dziesiątki oryginalnych eksponatów znajdują się w specjalnie zaaranżowanych kontekstowo przestrzeniach – dodaje Mędrala.

Podobnego zdania jest Petr Suchanek, Production Director polskiej odsłony ekspozycji. - Cieszymy się, że polscy odbiorcy mogą być nareszcie częścią tego wielkiego i niesamowitego przedsięwzięcia. Wystawa ma wielu fanów na całym świecie. Do tej pory ekspozycję pokazywano m.in. w Sztokholmie, Barcelonie, Sewilli, Madrycie, Bratysławie, Budapeszcie i wielu innych miastach świata. Łącznie obejrzało ją już kilka milionów gości! – opisuje producent. Suchanek ma za sobą wieloletnie doświadczenie jako organizator wystaw. Był producentem kilkunastu prestiżowych ekspozycji, w tym m.in. słynnej „The Human Body Exhibition” czy autorskiej wystawy JVS Group – „The Cosmos Discovery”.

Wśród wielu eksponatów znajdują się także te związane z filmem „Titanic" Jamesa Camerona. Po raz pierwszy, w dwudziestą rocznicę jego polskiej premiery, zostaje publicznie wystawiony element scenografii z planu filmowego – słynny panel zegarowy „Honor i Chwała koronują Czas", wypożyczony na wystawę z Polskiej Kolekcji.  Niezaprzeczalną atrakcją będzie również gigantyczna ściana z prawdziwego lodu!

Zostawione przez podróżujących rzeczy wydobywano z wraku od lat osiemdziesiątych. Następnie wystawiano je na aukcjach. Na pomysł, żeby przedmioty te zebrać i pokazać na mobilnej wystawie, wpadł Claes G. Wetterholm – słynny szwedzki marynista, uczestnik czterech ekspedycji do wraku Titanica. Pozostałe eksponaty podarowali organizatorom krewni pasażerów, którzy przeżyli katastrofę.

Za organizację i aranżację krakowskiej eskpozycji odpowiadała Alexandra Klingelhofer, która jest uznaną kuratorką i konserwatorką, specjalizującą się w tematyce muzeów. Obecnie pełni ona funkcję wiceprezes kolekcji w Premier Exhibitions. Alexandra Klingelhofer pracowała dla wielu amerykańskich muzeów i organizacji kulturalnych, takich jak American Association of Museums, Heritage Preservation i Colonial Williamsburg Foundation. Klingelhofer jest również jedyną osobą uprawnioną do dotykania artefaktów znajdujących się na ekspozycji. Przez kilka ostatnich tygodni legendarna konserwatorka pracowała w Krakowie, aby wszystko zostało dopięte na ostatni guzik.

Wielkie otwarcie ekspozycji „Wystawa Titanic – prawdziwa historia” miało miejsce 8 lutego w krakowskim Hotelu Forum. Wzięło w nim udział wielu dziennikarzy, artystów, liderów opinii i celebrytów. Wieczór poprowadzili: Paulina Krupińska, modelka i prezenterka telewizyjna oraz Krzysztof Mędrala.

Wystawę można oglądać do 30 czerwca w budynku Hotelu Forum przy ul. Konopnickiej 28 w Krakowie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie