REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Sposób na home office: urządzamy domowe biuro

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 15 kwi 2021 16:01
Sposób na home office: urządzamy domowe biuro
Strefę pracy oddzielić można dodatkowo regałem, przesłoną, biurkiem lub po prostu siedzeniem tyłem. fot. mat. Loftable
Sposób na home office: urządzamy domowe biuro
Sposób na home office: urządzamy domowe biuro
Sposób na home office: urządzamy domowe biuro
Sposób na home office: urządzamy domowe biuro
Sposób na home office: urządzamy domowe biuro

Przestrzeń prywatna i przestrzeń pracy nie muszą ze sobą walczyć. Skoro i tak żyjemy w czasach, w których home office nie jest ekstrawagancją zarezerwowaną jedynie dla wąskich grup zawodowych, a jest, już od ponad roku, koniecznością dla niezliczonej liczby branż, czas zadbać o odpowiednią organizację przestrzeni pracy i życia w naszych czterech ścianach.

REKLAMA

– Pandemia koronawirusa wpłynęła w znaczący sposób na niemal każdy aspekt życia. Zmieniła podejście do bezpośrednich relacji międzyludzkich, sposobu funkcjonowania instytucji publicznych i firm oraz sposobu realizacji obowiązków zawodowych. Pojęcie „pracy zdalnej” weszło do świadomości społeczeństwa o wiele szerzej niż kiedykolwiek wcześniej. Coś, co wydawało się ekstrawagancją zarezerwowaną jedynie dla wąskich grup zawodowych, stało się z dnia na dzień koniecznością dla niezliczonej liczby branż. W ten sposób została wymuszona reorganizacja metod pracy oraz wymiany informacji – mówi Magdalena Mąkosa, CEO, Loftable.

Rok temu większość z nas pracujących w domu zaczęła od wykorzystania stołu w kuchni lub stolika w salonie. – Jasne, na start wystarczy, ale wraz z upływem kolejnych tygodni stół przestaje być miejscem spotkań rodziny oraz nigdy nie staje się biurkiem. Na powierzchni blatu powstaje pole bitwy, a wrażeń przecież nam nie brakuje – zauważa Magdalena Mąkosa.

Wydzielone miejsce – to jest moje biuro

Żeby strefy życia prywatnego i pracy nie walczyły ciągle o miejsce w naszym domu oraz naszej głowie, skorzystajmy z tego prostego, a jakże skutecznego rozwiązania: wyznaczmy granice naszego domu i „gabinetu”. Jak kto osiągnąć nie mając osobnego pomieszczenia? Za pomocą odpowiedniego ustawienia mebli.

Strefę pracy oddzielić można dodatkowo regałem, przesłoną, biurkiem lub po prostu siedzeniem tyłem. Ustawiając biurko tyłem do przestrzeni domowej, a przodem do okna, dajemy sobie szansę na lepsze skupienie. Mając biurko narożne możemy ustawić je tak, by siedzieć przodem do okna lub wykorzystując jego bryłę, wydzielić granice swojej przestrzeni pracy. W takim układzie okno powinno być po lewej stronie dla osób praworęcznych natomiast po prawej dla leworęcznych.

Warto pamiętać o dostępie do prądu. Jeżeli w miejscu, które zostało wybrane na home office nie ma gniazdka, postarajmy się unikać plątaniny kabli i przedłużaczy w widocznym i często uczęszczanym miejscu. Prędzej czy później to skupisko kabli będzie symbolem dyskomfortu korzystania z przestrzeni, w której żyjemy, piętrząc (poza kurzem) ogromne niezadowolenie. Dobrym rozwiązaniem będą przelotki w biurku lub listwę z gniazdami wpuszczoną w blat (mediaport).

Niezależnie od tego, czy dysponujemy oddzielnym pomieszczeniem czy jedynie wydzielonym kącikiem pracy, klarowny rozdział pomiędzy życiem domowym, a biurem jest podstawą dobrze funkcjonującego home office. Jeżeli dysponujemy dostępnym miejscem, dobrym pomysłem jest również stworzenie zabudowy meblowej, której część przeznaczona będzie dla naszej pracy, gdzie schować można np. dokumenty. Taka zabudowa pozwala na utrzymanie w ryzach żywiołu pracy biurowej, bez jego ekspansji w strefę prywatną. Poza tym, po zakończeniu pracy – zamykamy szafkę i w ten sposób „wychodzimy z pracy” również psychicznie, bowiem nie patrzymy na piętrzące się papiery czy projekty.

Ergonomiczne meble

Jeżeli możemy zadbać o to, by rzeczy, z którymi obcujemy większość czasu, były ogólnie tę kwestię ujmując – dobre – zróbmy to. Biurko to zdecydowanie mebel z podium podstawowego wyposażenia naszego domowego biura. Idealne biurko możemy zaprojektować sami. Pod uwagę powinniśmy wziąć takie kwestie, jak ilość potrzebnego miejsca:

- do pracy (notatki, szkice, kalendarz),

- dla sprzętów (komputer, monitor, laptop, klawiatura, drukarka 

- dla naszej przestrzeni.

Przy wyborze lub projekcie biurka nie musimy zapominać o swoim guście i o tym, co lubimy: materiale, kolorach, teksturze i kształcie.

Niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego siedzenia. Krzesło z kuchni zda egzamin na chwilę, ale nie jest przeznaczone do długich godzin spędzonych przed komputerem i nie zapewni ergonomicznej pozycji pracy. Ergonomia to nauka, która bada naturalne zachowanie i ułożenie ciała człowieka podczas wykonywania pracy. Dokładniej mówiąc, jaką pozycję przyjmują nasze ręce, nogi, głowa itd. podczas konkretnych czynności oraz to, jak te akcje wpływają na organizm i efektywność. – Fotel biurowy niekoniecznie jest w budżecie lub nawet w planach elementu naszego domowego wnętrza. Tutaj wyjdę trochę poza szablon – ale świetnie sprawdzi się piłka do ćwiczeń. Wykorzystaj to, że jesteś w domu i możesz usiąść naprawdę wygodnie i zdrowo. Piłka pozwala na ciągłą zmianę pozycji oraz wymusza wyprostowaną pozycję – przekonuje Magdalena Mąkosa.

W odpowiedzi na zmieniający się model pracy, producenci mebli wprowadzili do swojej oferty rozwiązania stworzone z myślą o pracy zdalnej w domu. – Osoby, które zostały oddelegowane do pracy zdalnej w domu na dłuższy czas, coraz częściej poszukiwały wyposażenia zwiększającego wygodę pracy przy komputerze. Nasze rozwiązania typu home office i work station, doskonale wpisują się w ten trend, łącząc oryginalny i ponadczasowy styl, wysoki komfort pracy oraz naturalne piękno prawdziwego drewna. W wielu domach powstały w ten sposób pracownie i gabinety z prawdziwego zdarzenia – mówi CEO Loftable.

Domowe stanowisko pracy: światło na oświetlenie

Przy aranżacji gabinetu w domu lub po prostu stanowiska do pracy zdalnej pamiętajmy, że najefektywniej pracuje się przy biurku, które jest w pobliżu okna. Naturalne światło jest dla człowieka bardzo ważne, a szybkie spojrzenie w dal nie tylko pozytywnie wpływa na psychikę, ale też na same oczy, zmuszając je do ćwiczeń. Dodatkowo, koniecznie zainwestujmy w lampę z odpowiednią odległością, barwą i intensywnością oświetlenia.

Odległość pomiędzy żarówką, a oświetloną powierzchnią nie powinna przekraczać 35 cm. Jest to optymalna odległość sprawiająca, że miejsce pracy jest odpowiednio doświetlone, co pozwoli uniknąć problemów ze wzrokiem.

Optymalne oświetlenie powinno mieć natężenie 500 luksów, co zapewni nam żarówka o mocy 60W. Gdy decydujemy się na ekonomiczne oświetlenie LED, które pobiera mniej energii elektrycznej, jednocześnie produkując więcej światła, musimy pamiętać, że przelicznik żarnikowej żarówki na LED to ok 1:10, czyli żarówka LED o mocy 6W, produkuje podobną ilość światła co 60-cio watowa żarówka starego typu.

Równie istotna jest barwa oświetlenia. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór neutralnego odcienia maksymalnie zbliżonego do naturalnego światła słonecznego, wiernie odwzorowującego kolory i poprawiającego koncentrację. Optymalna dla naszego wzroku jest temperatura barwowa 4 000 kelwinów. Światło takie pomaga w koncentracji i pozwala na wielogodzinną pracę przy biurku, która nie odbije się negatywnie na naszym wzroku. Można też pójść drogą: w dzień zimne, wieczorem ciepłe.

Domowe biuro w duchu biofilii

Jednym z popularnych trendów w aranżacji biur w ostatnich latach jest biofilia. Obecność roślin w przestrzeniach pracy wpływa pozytywnie na samopoczucie pracowników i jakość powietrza. Te same zasady obowiązują oczywiście również w biurze domowym. W pomieszczeniu pełnym elektroniki należy szczególnie zadbać o jakość powietrza. Sprawdzają się pierzaste paprocie, dostojne skrzydłokwiaty i smukłe sansewierie. Nie zapominajmy również regularnie wietrzyć pomieszczenie, poprawia to koncentrację i samopoczucie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie