Start-up w świecie projektowania? O tym na Forum Dobrego DesignuPropertyDesign.pl - 08-12-2016 10:20


Najbardziej spektakularne sukcesy młodych polskich firm stały się głównym tematem sesji poświęconej start-upom na IV Forum Dobrego Designu.

Jednym z najważniejszych tematów poruszanych w czasie Forum Dobrego Designu 2016 był start-upy w oparciu o design. Uczestnicy tej sesji zastanawiali się wspólnie, jak stworzyć dobry start-up, jak korzystać z różnorodnych możliwości finansowania dostępnych w Polsce i zagranicą.

Również założyciele polskich start-upów, które odniosły międzynarodowy sukces, opowiedzieli o swoich doświadczeniach w tworzeniu innowacyjnych pomysłów i przedsiębiorstw.

O start-upie, który osiągnął już teraz międzynarodowy sukces, opowiedział między innymi Mikołaj Molenda, jeden z założycieli innowacyjnej firmy meblarskiej Tylko. Zaznaczył, że żadna innowacja nie bierze się z samej idei. Innowacje powstają, gdy udaje się nam prawidłowo zidentyfikować problem i umiejętnie spojrzeć na niego z wielu perspektywy, z uwzględnieniem różnych dziedzin wiedzy i życia. Z punktu widzenia wyboru klienta design jest dziś bardzo ważny. Bo to ten aspekt decyduje o funkcjonalności i jakości produktu. Mało kto wybiera dziś produkty bez zwracania uwagi na te aspekty.

Marcin Januchta, kierownik Działu Promocji i PR opowiedział o rozwiązaniach i ofercie, jaką dla start-upów związanych z projektowaniem ma Kielecki Park Technologiczny. Centrum Kompetencji Fashion Design to miejsce domyślnie stworzone dla branży modowej. Ale konstrukcja jego oferty i dostępna baza zawiera wszystko to, czego młodzi przedsiębiorcy z branży projektowej potrzebują, by realizować swoje projekty. Tam otrzymają niezbędne wsparcie w zakresie procesów projektowych. Platforma Startowa TechnoparkBiznesHub to projekt realizowany w kilku miejscach w Polsce, w tym w Kielcach. Ich ideą jest znajdowanie i wspieranie w rozwoju młodych, do 35. roku życia, twórców, którzy mają innowacyjne przynajmniej na skalę Polski projekty.

Z kolei Dariusz Żuk, prezes Business Link Poland, zaznaczył, że idealny start-up musi mieć rozwinięte trzy kompetencje: designerską, technologiczną i marketingową. Najlepiej gdy założyciele projektu są w stanie odpowiadać za te trzy sfery, bo one decydują o sukcesie przedsięwzięcia. Dziś nikt, kto tworzy nowe rozwiązania, nie myśli przecież, by tworzyć produkt brzydki.

Design nie jest też pomijany w projektach unijnych, o czym wspomniał Marcin Januchta. - W procesie inkubacji, twórcy start-upów mogą liczyć na wsparcie w zakresie designu – pomagamy znaleźć osoby, które mogą zadbać o tę sferę projektu - mówi.