×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Studenci AGH skonstruowali robota, który gra na ukulele

  • Autor: PAP
  • 14 sie 2018 11:29
fot. Fotolia

Studenci krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej skonstruowali niehumanoidalnego robota, który gra na ukulele. Maszyna potrafi odtworzyć melodie z m.in. „Władcy Pierścieni”, „Ojca Chrzestnego”, „Piratów z Karaibów”.

REKLAMA

Autorami "UkuRobota" są studenci inżynierii mechatronicznej: Jakub Grela, Adrian Gołąb, Mateusz Guzik i Łukasz Jurczak.

Robot, którego studenci budowali przez ostatnie cztery miesiące, jest prototypem. Docelowa maszyna powstanie w ciągu najbliższego półrocza. "To w pełni funkcjonalny prototyp. Produkt docelowy będzie wizualnie lepiej się prezentował, będzie miał bardziej +designerską+ obudowę wykonaną w technologii druku 3D, lepsze silniki, które będą generowały mniej hałasu. Udoskonalimy też aplikację" - powiedział PAP Jakub Grela.

W wykonanej z drewna obudowie znajduje się 16 elektrycznych mechanizmów - 12 z nich odpowiedzialnych jest za dociskanie strun, a cztery za ich szarpanie. Aby uruchomić robota, należy go podpiąć do źródła zasilania elektrycznego. Polecenia gry konkretnego dźwięku maszyna otrzymuje z komputera; przesyłane są za pomocą modułu Bluetooth. Dzięki autorskiej aplikacji desktopowej robot ma możliwość grania pojedynczych nut, akordów, a także gotowych melodii. W ten sposób urządzenie pełni zarówno funkcję instrumentu muzycznego, jak i odtwarzacza muzyki.

Studenci nie wiedzą jeszcze, jaka będzie przyszłość robota. Na pewno będą rozwijać kanał YouTube - UkuRobot, na którym można znaleźć filmy z występami robota. Może - zastanawiają się konstruktorzy - wynalazek trafi na sklepowe półki, może będzie brał udział w koncertach.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie