REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Studenci Politechniki Poznańskiej wezmą udział w zawodach SAE Aero Design w USA

  • Autor: PAP
  • 19 lut 2018 10:04
Studenci Politechniki Poznańskiej wezmą udział w zawodach SAE Aero Design w USA
fot. fotolia

Już po raz 11. Studenci Politechniki Poznańskiej wezmą udział w zawodach SAE Aero Design w USA i Meksyku, gdzie zaprezentują autorski model bezzałogowego samolotu. Pierwsze zmagania konkursowe poznańskiej ekipy odbędą się za tydzień.

REKLAMA

Prestiżowe akademickie zawody lotnicze odbywają się od 1986 roku. Ich organizatorem jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Inżynierów Transportu SAE (Society of Automotive Engineers), a partnerami zmagań są m.in. koncerny Lockheed-Martin, Boeing oraz NASA.

W ramach zawodów SAE Aero Design uczestnicy biorą udział w trzech konkurencjach: Micro, Advanced i Regular. Ostatnia z nich uznawana jest za najbardziej prestiżową.

"Podczas tegorocznych zmagań członkowie Akademickiego Klubu Lotniczego musieli zbudować bezzałogowy statek powietrzny, którego zadaniem będzie przewiezienie jak największej liczby piłeczek tenisowych, imitujących pasażerów, wraz z 200 gramowymi odważnikami, naśladującymi bagaż" - tłumaczył przewodniczący AKL Politechniki Poznańskiej Krzysztof Graczyk.

Jak dodał, zawody wygrywa drużyna, której samolot w kilku kolejkach lotu przeniesie największy ciężar. W konkurencji, jury bierze też pod uwagę ciężar samej maszyny; im jest ona lżejsza, tym lepiej. "Zakładamy, że nasz samolot o masie 6 kg podniesie ok. 13 kg obciążenia" - wskazał Graczyk.

Prace studentów nad skonstruowaniem konkursowego modelu trwały ok. 6 miesięcy. W tym czasie, po opracowaniu koncepcji, musieli samodzielnie wykonać prototyp maszyny, a następnie właściwy model samolotu.

Pierwszy konkurs odbędzie za tydzień, 23 i 24 lutego w Meksyku. Poznańscy studenci będą tam jedyną europejską drużyną. Kolejne konkursowe zmagania będą miały miejsce od 9 do 11 marca na Florydzie, a później - między 6 a 8 kwietnia - w Kalifornii.

"Jesteśmy zmęczeni pracą, ale jednocześnie pozytywnie nastawieni. Naszą ambicją jest, by nie wrócić z zawodów z pustymi rękami" - zaznaczył Graczyk.

Poznańskich studentów wspierają także władze miasta. Zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski zaznaczył, że czuje się dumny, że "studenci poznańskiej uczelni po raz kolejny będą reprezentować nasze miasto na forum zagranicznym". Dodał, że "dla władz miasta istotne jest, by stwarzać młodym i kreatywnym ludziom dobre warunki rozwoju".

"Jak wiemy, sukcesy międzynarodowe odnoszą nie tylko studenci Politechniki Poznańskiej, ale też pozostałych naszych uczelni. To dla nas powód do dumy. Cieszymy się, że mamy w Poznaniu tak zdolnych studentów, a w konsekwencji absolwentów. Zwracają na to uwagę także inwestorzy" - zaznaczył Wiśniewski.

Studenci Politechniki Poznańskiej biorą udział w zawodach SAE Aero Design od 2008 roku. Od tego czasu na podium znaleźli się 15 razy. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie