×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Studio Matosek/Niezgoda zaprojektuje wystawę stałą w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie

  • Autor: oprac. Anna Liszka
  • 18 lip 2022 09:00
  • Aktualizacja: 18 lip 2022 09:01
Studio Matosek/Niezgoda zaprojektuje wystawę stałą w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie rozstrzygnęło konkurs na „Wykonanie projektu wystawy stałej wraz z wyposażeniem”. Autorem nagrodzonej pracy jest Studio Matosek/Niezgoda z zespołem, fot. mat. PMA

Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie będzie miało nową wystawę stałą, którą zaprojektuje studio Matosek/Niezgoda. Zobaczymy na niej najcenniejsze znaleziska archeologiczne z terenu Polski.

REKLAMA

  • Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie rozstrzygnęło konkurs na „Wykonanie projektu wystawy stałej wraz z wyposażeniem”.
  • Autorem nagrodzonej pracy jest Studio Matosek/Niezgoda z zespołem.

Nowa wystawa stała prezentować będzie najcenniejsze znaleziska archeologiczne z terenu Polski. Opowieść rozpocznie wstęp o archeologii, przybliżając widzom metodykę dyscypliny naukowej oraz płaskorzeźbiony panel z przedstawieniem geologicznej spirali czasu, który pozwoli odnieść współczesność do minionych epok. Ekspozycja prezentować będzie około 3000 eksponatów.

Powtarzający motyw i kolory ziemi

W celu podkreślenia charakteru wykopalisk archeologicznych, projekt wprowadza powtarzające się w przestrzeni wystawy motywy map tyflograficznych i przekrojowych modeli. Celem jest pokazanie nawarstwień – palimpsestu współczesności i czasów dawnych – głębokości, na które schodzą prace wykopaliskowe oraz oddania warstwowego charakteru prac archeologicznych prowadzonych w terenie. Kolorystyka zastosowana w projekcie wnętrza oscyluje w gamie barw ziemistych – od beżu po brązy. Dopełnieniem kolorów ziemi są szarości, granat i czerwień. Całość wystawy zaprojektowano jako sensoryczne doświadczenie dzięki makietom dotykowym, a także ścieżce dźwiękowej tworzącej sugestywny pejzaż każdej epoki.

Najstarsze zabytki ukryte w jaskini

W pierwszej części – paleolicie i mezolicie – zwiedzający będą mogli zapoznać się z pierwszymi śladami aktywności ludzkiej na obszarze dzisiejszej Polski. Najstarsze zabytki eksponowane będą w przestrzeni zaaranżowanej na kształt jaskini. Panel z oświetleniem o zmiennym natężeniu sugerować będzie cykl przemiany nocy w dzień oraz opowiadać o warunkach klimatycznych na Ziemi.

Makieta osady i modele grobów

W kolejnej części wystawy, poświęconej epoce neolitu, dowiemy się jak kształtowało się pierwsze osadnictwo, wytwórczość narzędzi, jak prowadzono wydobycie surowców na przykładzie kopalni w Krzemionkach Opatowskich. Dużą część ekspozycji stanowi prezentacja znalezisk z epoki brązu, w której obejrzymy makietę osady w Biskupinie oraz modele grobów kloszowych i skrzynkowych kultury pomorskiej. W części poświęconej okresowi wpływów rzymskich, przy dźwiękach młotów z kuźni oraz szczęku mieczy, oglądać będzie można pochodzące z zespołów grobowych zabytki, związane ze sztuką wojenną.

O historii Słowian

Ekspozycja poświęcona epoce wczesnego średniowiecza opowie o historii Słowian, początkach państwa polskiego, życiu codziennym, budownictwie i rzemiośle. W tej części zaprezentowane będą również eksponaty pochodzące z elitarnego cmentarzyska w Bodzi, użytkowanego od końca X do początku XI wieku, odkrytego podczas budowy autostrady A1. Wystawę zamkną skarbiec oraz dział poświęcony konserwacji zabytków archeologicznych.

__________

Zespół projektowy: Studio Matosek/Niezgoda (Paulina Tyro-Niezgoda, Piotr Matosek) oraz Supergut Studio (Katarzyna Furgalinska, Łukasz Smolarczyk), Mateusz Tywonek, Michał Majdak, Marcin Kosakowski, Agata Małek, Mateusz Śmigasiewicz

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie