REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Surowość – aranżacyjna baza dla każdego wnętrza

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 24 lip 2018 12:36
Surowość – aranżacyjna baza dla każdego wnętrza
fot. Kappala

Trendy w aranżacji wnętrz zmieniają się niemal tak szybko jak tendencje modowe. Świadomość klientów rośnie, co oznacza, że coraz częściej stawiają na elastyczność swoich przestrzeni, czyli możliwość szybkiej rearanżacji wnętrza. Jednym z nowych – starych trendów jest tzw. surowość, która umożliwia dowolność aranżacji w różnym stylu, w zależności od akcentów kolorystycznych czy dodatków. Dotyczy to także takich wnętrz jak łazienki, które jeszcze do niedawna były urządzane w stylu „płytki od podłogi aż po sufit”.

REKLAMA

Fascynacja surowością pojawiła się w architekturze w latach 40. XX wieku w formie nurtu, zwanego brutalizmem. Objawiała się podkreśleniem fakturowości materiałów, monumentalnością oraz geometrycznością, zarówno na elewacjach budynków mieszkalnych, przemysłowych biurowych, jak i w ich wnętrzach. Nieotynkowany beton z widocznymi odciskami szalunku, zmieniający się pod wpływem warunków atmosferycznych oraz wyeksponowana na zewnątrz konstrukcja podkreślała ekspresyjne, masywne kształty obiektów.

Zastosowanie naturalnych surowców miało na celu zwrócić uwagę przede wszystkim na ich wartość estetyczną, wywoływać emocje, a wskutek tego tworzyć więź pomiędzy architekturą, sztuką a społeczeństwem. Surowe wykończenia w pierwszym okresie nie spotykały się z uznaniem, były wręcz mocno krytykowane. Docenione zostały w latach 60. w USA, kiedy w dobie kryzysu przemysłowego wnętrza opuszczonych fabryk stały się atrakcyjnym miejscem dla artystów, wykorzystujących otwartą przestrzeń i surowość w celu aranżacji sal wystawowych, pracowni warsztatowych, a także mieszkań. Z czasem moda na aranżowanie wnętrz, w których główną rolę odgrywają widoczne instalacje, drewniane słoje, nieregularność betonu oraz niepowtarzalność układu cegieł rozpowszechniła się również w Polsce.

Surowość dla każdego

Obecnie surowe wnętrza są bardzo popularne i chętnie proponowane klientom przez architektów. Stanowią bowiem doskonałą bazą do aranżacji różnych stylów, nie tylko w przestrzeniach, takich jak korytarze, kuchnie czy salony, ale też w łazienkach. Łatwo nadać im spersonalizowany charakter, poprzez elementy dekoracyjne, takie jak oświetlenie, tkaniny czy roślinność. Na przykład, jeśli chcielibyśmy zaaranżować pomieszczenie w szwedzkim stylu, najłatwiej będzie nam pozostać przy naturalnych surowcach – betonie, litym drewnie oraz jasnych barwach, które w połączeniu z geometrycznymi wzorami idealnie  odwzorowują klimat skandynawski. Jeśli jednak celujemy w industrializm, na wzór starych fabryk, wystarczy abyśmy wyeksponowali przewody instalacyjne, surowe cegły i dodali trochę nietuzinkowych dekoracji (np. neonowy napis, techniczna lampa etc.).

- Surowość eksponuje i ujednolica wnętrze, a jej wyróżnikiem jest ograniczona paleta barw – są to głównie szarości, kolory drewna, a przede wszystkim biel, która jest najbardziej popularna, uniwersalna i ponadczasowa. To ona podkreśla przestrzeń oraz optycznie powiększa pomieszczenia, dając poczucie otwartości oraz wolności. Surowe wnętrza są bardzo plastyczne, co oznacza możliwość ich łatwego przearanżowania poprzez dobór odpowiednich detali, według preferencji klienta, czy chwilowej mody – powiedziała mgr inż. arch. Anna Gliszczyńska, architekt z biura N-LIW sp. z o.o., współpracująca z marką Kappala.

Łazienka w surowym wydaniu

Współczesna surowość wkroczyła także do naszych łazienek. Kiedyś bardzo częstą i, przez wielu uznawaną za niezwykle praktyczną, formą aranżacji tzw. pokoju kąpielowego były ceramiczne płytki, umieszczone na każdej ścianie – od podłogi aż po sam sufit. Na szczęście obecnie się od tego odchodzi. Owszem – płytki funkcjonują nadal, ale w znacznie mniejszej ilości – tylko w najbardziej newralgicznych miejscach – np. przy brodziku czy umywalce. Dzisiejsze technologie, zapewniające wodoodporność oraz nienasiąkliwość materiałów pozwalają na użycie w łazienkach betonu czy cegły, które dzięki impregnacji doskonale sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach. Właśnie tak zaaranżowane, surowe pomieszczenia pozwalają na wkomponowanie białych i gładkich umywalek, które przy naturalnym wykończeniu wnętrz współgrają ze sobą na zasadzie kontrastu. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie