Swarzędz Home - marka z tradycjamiPropertydesign.pl - 21-07-2017 10:54


W połowie XIX w. Swarzędz stał się silnym ośrodkiem przerobu drewna i rzemieślniczej produkcji mebli. Jednak prawdziwa historia swarzędzkich mebli rozpoczyna się w 1905r. kiedy to w Swarzędzu przy ul. Wrzesińskiej powstaje zakład stolarski Antoniego Tabaki.

Po II wojnie na jego bazie powstały Swarzędzkie Fabryki Mebli - firma ta była największym w Polsce producentem i eksporterem mebli. Niestety w realiach wolnego rynku zmiany organizacyjne oraz kapitałowe, spowolniły rozwój firmy, co ostatecznie doprowadziło do jej zamknięcia. Jednak już w 2014 można mówić o odrodzeniu Swarzędza. A dokładnie marki Swarzędz Home, która czerpie inspiracje z tradycji, a swoje nowe produkty tworzy we współpracy z najbardziej doświadczonymi zakładami stolarskimi i tapicerskimi w Swarzędzu.

 W nowej odsłonie

Dziś możemy oglądać Swarzędz Home w nowej odsłonie. Cały czas zaskakują nowymi pomysłami oraz wzorami. Potwierdzeniem tego może być spotkanie dla architektów zorganizowane w showroomie w Bydgoszczy, gdzie zaprezentowano kilka nowości m.in. kolekcję Skey, której autorem jest Jacek Mikołajczak. Ten projekt, to efekt połączenia tradycyjnych technik produkcyjnych i doskonałych, naturalnych materiałów, z innowacyjną, minimalistyczną formą i funkcjonalnością. Kolekcja Skey składa się z łóżka, sofy, regału, hokerów i taboretu. Meble do siedzenia, to unikatowe projekty o poduszkach i siedziskach w kształcie ravioli, na trapezowo ściętych drewnianych nogach. Siedzisko wykonane jest z filcu wełnianego. Dostępne są w dużej gamie kolorów - od pasteli, przez melanże, po nasycone kolory. Skey to również regał, który nawiązuje do lat 60-tych. Lekka, trapezowa forma i ażurowość to atuty, które można wykorzystać w otwartych wnętrzach o rozmaitym przeznaczeniu i stylistyce. Jacek Mikołajczak zaprojektował także łóżko o ciekawej formie, z poduszkami ze skóry lub wełny. Poduszki wpinane w zagłowia, umożliwiają komfortowy wypoczynek i są łatwe w konserwacji. Unikalny kształt nóg, podcięcia i frezowania w formie trapezu są wykonywane z drewna dębowego, tradycyjnymi stolarskimi metodami i z najwyższą dbałością o detale.

Swarzędz Home w swojej ofercie posiada również siedziska, wyróżniające się nie tylko swoim kształtem, ale i wykonaniem oraz przeznaczeniem. Dobrym przykładem jest siedzisko do dynamicznego siedzenia BAMP projektu Kamili Wolskiej. Jest to kilka sklejkowych okręgów podzielonych drewnianymi klockami dystansującymi - tworzy to sprężynujące, elastyczne siedzisko, które zmusza nas do przyjmowania wyprostowanej, korzystnej dla naszego kręgosłupa, postawy. Na bazie sklejki zaprojektowano również ultralekkie, nowoczesne siedziska NAP i PUFF.

Projektanci Swarzędz Home chętnie czerpią z tradycji marki Swarzędz i starają się wskrzeszać projekty historyczne. Tak jest w przypadku fotela produkowanego od lat 30-tych do 70-tych XXw. w Swarzędzu tradycyjnymi rzemieślniczymi metodami. Dzisiejszy fotel PIU wykonywany jest jak dawniej - na sznurowanych sprężynach. Dzięki doskonałości stolarskiego i tapicerskiego rzemiosła fotel ma niezwykłą sprężystość. Oparcie z wkomponowanymi w nie drewnianymi podłokietnikami, otula siedzącego, tworząc idealną jakość siedzenia. Świeży efekt uzyskano, dzięki połączeniu nowoczesnych tkanin, z formułą Aqua Clean i lamówek, o strukturze ozdobnego sznurka, z kolorowymi lakierami kryjącymi, w 5-ciu intensywnych kolorach: biały, silver grey, grafit, pomarańcz, żółty i niebieski.

Swarzędz Home eksperymentuje nie tylko z formą, ale i z materiałami. Fil to seria przedmiotów, które są wykonywane ręcznie ze stalowego drutu łączonego z elementami z drewna. Lampy i stoliki są lekkie i trwałe, mają efektowne formy i urozmaicają architekturę wnętrza. Elementy druciane są spawane, szlifowane, malowane proszkowo lub galwanizowane.