Światło w szklanej oprawiePropertydesign.pl - 25-10-2016 09:41


To w szklanej oprawie światło czuje się najlepiej, a samo szkło jest wymagającym, ale i niezwykle wdzięcznym materiałem w rękach designerów. Kulisy pracy nad świetlnymi dziełami sztuki zdradza projektantka Edyta Barańska.

Od wieków szkło było wykorzystywane jako element oświetlenia, a jego popularność zdecydowanie wzrosła za sprawą hut weneckich specjalizujących się w produkcji szklanych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych (pierwsza huta założona już w 1291 roku!). W II poł. XX szkło coraz częściej ustępowało pola innym tworzywom jak plastik, aluminium czy metal. Współcześnie, po latach fascynacji oprawami wykonanymi z innych materiałów, szkło ponownie wraca na należne sobie miejsce, a szklane lampy stanowią pierwszoplanową dekorację w eleganckich rezydencjach. Dlaczego warto postawić na lampę w szklanej oprawie, a nie powszechnie dostępne lampy z tworzyw sztucznych lub tkanin? Atmosfera jaką buduje w pomieszczeniu szklana lampa jest nie do podrobienia. Światło przenika przez szkło jednocześnie wydobywając jego niepowtarzalny charakter. Świetlne refleksy dodatkowo cieszą oko. Światło lampy szklanej jest czyste, niezakłócone działaniem innego materiału, najbardziej zbliżone do źródła.

Miesiące prac projektowych

Żeby zrozumieć fenomen oświetlenia w szklanej oprawie warto z bliska przyjrzeć się kulisom jego powstawania. Przewodnikiem po tym temacie jest Edyta Barańska, projektantka produktu, a zarazem właścicielka renomowanej manufaktury szkła Barańska Design. Praca nad szklanymi oprawami świetlnymi to skomplikowany, długi i wymagający proces, który odbywa się na granicy różnych dziedzin w tym kreacji artystycznej, rzemiosła i technologii.

- Praca nad nowym modelem trwa najczęściej długo. Początkowo to zbiór pomysłów i idei, które zostają przelane na papier w postaci szkiców oraz notatek. Później powstają rysunki techniczne i wykonawcze, które umożliwiają robienie prototypów. Dopiero w tym momencie zaczyna się prawdziwa praca nad szczegółami i drobnymi elementami. Czasami na tym etapie zapada decyzja o zaprzestaniu dalszych prac, z bardzo różnych powodów, wizualnych, materiałowych lub kosztowych. Pierwsze prototypy nigdy nie są wystarczająco dopracowane, aby mogły wejść do produkcji. Po wprowadzeniu wszystkich poprawek powstaje pierwsza wersja, która ma szansę dotrzeć do klienta. Najkrócej taki proces zabiera kilka miesięcy, ale nasz żyrandol Sea Flowers powstawał przez 2 lata, prawie tyle samo nagradzana lampa Wave. Oba te projekty dostępne są w salonach Dekorian - podkreślała Barańska.

W poszukiwaniu trendów…

Trudno określić jednoznacznie aktualne trendy w oświetleniu. Najpopularniejszy jest podział na lampy klasyczne i nowoczesne. W lampach nowoczesnych przede wszystkim zaskakują te, które w inny sposób wykorzystują materiał lub nawet podejście do samej oprawy. Dobrym przykładem są lampy z cienkiego drutu lub nawet użycie samych źródeł światła, czyli różnego rodzaju żarówek, które swobodnie wiszą na przewodzie. W lampach szklanych też ciągle aktualna jest propozycja modeli kryształowych. Istny renesans przeżywają szklane klosze. Dzięki rozwojowi techno-logii możliwy jest bowiem rozwój wzornictwa. Dziś można na przykład tworzyć nieregularne kształty przypominające zdeformowane kule. - Ciekawym pomysłem są tez lampy, które nie są transparentne. Nie przepuszczają one światła, a elementem dekoracyjnym jest cień, który rzucają na ścianę lub sufit. Moja manufaktura pracuje właśnie nad dwiema rodzinami lamp, jedną o ciekawym nowoczesnym kształcie i drugą z innowacyjnym wykorzystaniem szkła - zauważa Barańska.