×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Światowy design zabiera głos. Co mówią designerzy o wojnie w Ukrainie?

  • Autor: AL, PropertyDesign.pl
  • 14 mar 2022 09:00
Światowy design zabiera głos. Co mówią designerzy o wojnie w Ukrainie?
fot. instagram Jaime Hayon, Harry Pearce ze studiem Pentagram, Adam Nathanial Furman, Ronan Bouroullec

Harry Pearce i Jaime Hayon zaprojektowali sugestywne grafiki solidaryzujące się z Ukrainą. Patricia Urquiola oddała głos na swoim instagramie Marinie Abramović z głośnym przekazem "Stop War", zaś Stefan Sagmeister zrobił ukłon w kierunku polskiego projektanta, który zachwycił go plakatem wspierającym Ukrainę.

REKLAMA

Jaime Hayon jako jeden z pierwszych zareagował na wojnę w Ukrainie - zamieszczając wyjątkowy plakat. "Ten rysunek zrobiłem dla wszystkich  moich drogich przyjaciół Ukraińców i Rosjan. Smutno mi z powodu tego wszystkiego… zastopujmy to szaleństwo.  Mam wielu przyjaciół w obu krajach i jest mi bardzo smutno z powodu tej okropnej decyzji Putina!" - skomentował na swoim instagramie.

Harry Pearce ze studiem Pentagram także wyrazili solidarność z narodem Ukrainy. Zaprojektowali grafikę ze słowem "Unity" napisaną barwami ukraińskiej flagi – niebieską i żółtą.

Olafur Eliasson za pomocą instagrama zachęcał do wsparcia organizacji niosących pomoc Ukrainie.

Designer Adam Nathanial Furman zaprojektował wyjątkową grafikę kompleksu Derżpromu w Charkowie. "Derżprom to masywny i zupełnie wyjątkowy kompleks drapaczy chmur w Charkowie z końca lat 20. XX wieku, największa w historii realizacja konstruktywistycznej wizji nowoczesności, arcydzieło wizjonerskiej architektury na niespotykaną dotąd skalę (...). Tę nową ilustrację można kupić jako niebieskie lub żółty kubek, torbę, oprawiony lub nieoprawiony wydruk lub podkładkę pod mysz, a wszystkie zyski ze sprzedaży tych przedmiotów trafiają do UNHCR".

Patricia Urquiola zamieściła na instagramie nagranie Mariny Abramović "Stop War" a także przypomniała historię projektu"Znak pokoju" zaprojektowanego w 1958 roku przez Geralda Holtoma.

Ronan Bouroullec przedstawił obraz w niebiesko-żółtych barwach, aby okazać solidarność z Ukrainą.

Słynny designerski duet z Amsterdamu, czyli studio Drift, napisał apel na instagramie w duchu #standwithUkraine. "Opowiadamy się za wolnością. Opowiadamy się za pokojem. Opowiadamy się za rozmową. A przede wszystkim za umacnianiem ludzkich więzi(...)."

Stefan Sagmeister zamieścił plakat polskiego twórcy, który oprócz wyrazu solidarności z Ukrainą, wspierał ją finansowo (środki ze sprzedaży plakatu szły do PAHu) . "Polski projektant Paweł Jońca stworzył ten znakomity plakat, który doskonale gra stereotypami(...)." - czytamy na instagramie austriackiego designera.

Jasper Morrison także okazał solidarność Ukrainie pokazując jak każdy z nas może wesprzeć naród ukraiński.

Nowozelandzka designerka Sabine Marcelis wsparła Ukrainę i zlicytowała jeden ze swoich ostatnich projektów z serii candycube w kolorze niebieskim. "Cały dochód ze sprzedaży trafił do organizacji pomagającej ludziom dotkniętym tym strasznym konfliktem" - czytamy na jej instagramie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie