Wyjazdy - nie tylko na Sylwestra, ale i święta Bożego Narodzenia - cieszą się popularnością wśród Polaków już od kilku lat. Wybraliśmy 30 designerskich hoteli w kraju, w których spędzić można wypoczynek w dobrym stylu, wśród pięknego wzornictwa i najlepszej architektury.
W styczniu br. w Warszawie swoje podwoje otworzył pierwszy w Polsce hotel marki NYX Hotels. Hotel zlokalizowany jest w centrum miasta, przy ul. Chmielnej 71, w dynamicznie rozwijającej się biznesowej okolicy. Mieści się w Varso Place – kompleksie znanym z najwyższej w Unii Europejskiej wieży o wysokości 310 m. Pokoje zachwycają interesującym wystrojem, utrzymanym w stylu nowoczesnym oraz zaskakującymi detalami, nawiązującymi do kultury lokalnej. Kolorystyka mebli wywołuje skojarzenia z popularnymi w PRL meblościanka-mi, na ścianach przestrzeni wspólnych znajdziemy portrety znanych przedstawicieli polskiej popkultury.
Lokalność wkracza do wnętrz hotelu także w formie sztuki z obszaru street i urban art, wykonanej w obiekcie przez przedstawicieli czołówki lokalnych artystów, takich jak Mariusz Tarkawian, Norbert Delman, Mariusz Waras czy Nespoon.
Za wystrój wnętrz hotelu odpowiada pracownia znanego projektanta wnętrz Andreasa Neudahma, za koncepcję artystyczną - Fundacja Propaganda. W lobby NYX Hotel Warsaw znajduje się restauracja Clash, wyspecjalizowana w kuchni izraelsko-polskiej, a także bar, funkcjonujący pod tą sama nazwą. W ciepłe dni dodatkowych wrażeń gościom dostarczy drugi bar, znajdujący się na dachu budynku, na wysokości 19 piętra. Na odwiedzających bar czekać będą dania barbecue, szeroka oferta napojów, muzyka na żywo oraz zapierający dech w piersiach widok na panoramę Warszawy.
Hotel został najlepszą inwestycją hotelową ostatniego roku w konkursie Prime Property Prize 2021.
Przeczytaj także >> Designerski akademik? Oto najlepsze pomysły z Polski
Kameralna dzielnica Krakowa, Podgórze, jest miejscem, w którym powstał butikowy aparthotel The Bridge Suites. Ten butikowy obiekt wziął nazwę od niezwykłego sąsiedztwa – najstarszego w Krakowie wciąż istniejącego mostu, wraz z malowniczym zakolem Wisły dobrze widocznego z okien. Przeprawa nosi imię Marszałka Józefa Piłsudskiego, choć przez krakowian często nazywana jest Żółwim Mostem – od miękko wyprofilowanego łuku stalowej konstrukcji. Jej kształt czy charakter, budzący dziś skojarzenia ze stylem industrialnym, podsunął loftowe inspiracje projektantom The Bridge Suites. Projekt wnętrz stworzyła pracownia ID Design.
Eklektyczne wnętrza obiektu łączą więc w sobie najnowszy design oraz nawiązania do przemysłowej przeszłości Podgórza i jego dawnych pracowitych mieszkańców. Tworzywem dla architektów oraz dekoratorów stały się historyczne fotografie. The Bridge Suites urzeka niecodzienną atmosferą. Z pozoru dobrze znany repertuar motywów stylu loftowego – z wyeksponowanym wątkiem ceglanym, surowymi odlewami betonowymi, drewnem w jego najbardziej naturalnej odsłonie czy minimalistycznymi elementami z lakierowanej na czarno stali oraz szkła – tu został wykorzystany do stworzenia wnętrz niebanalnych, intrygujących i bezpretensjonalnie luksusowych.
Raffles Europejski Warsaw to jeden z zaledwie trzech, obok hoteli w Paryżu i Stambule, hoteli sieci Raffles Hotels & Resorts w Europie. Tak jak legendarna jest założona w Singapurze w 1877 roku marka Raffles, tak legendarny jest również warszawski obiekt. Swoją działalność rozpoczął w 1857 roku jako Hotel Europejski i przez lata był jednym z najbardziej rozpoznawalnych hoteli w Europie, nieprzerwanie będąc synonimem luksusu.
W 2013 roku rozpoczęła się jego rekonstrukcja i przebudowa, która trwała pięć lat. Pod marką Raffles hotel odzyskał swój dawny blask i prestiż, który w 2018 roku docenił nawet magazyn Time, wymieniając hotel na liście 100 najlepszych miejsc na świecie. Za design wystroju wnętrz odpowiada uznany scenograf, Boriš Kudlička, który wraz z studiem WWAA oraz APA Wojciechowski, w hotelowych przestrzeniach odtworzył historię Europejskiego i polskiego rzemiosła.
Na co mogą liczyć goście Raffles Europejskiego? Do dyspozycji gości są m.in. restauracja Europejski Grill, cukiernia Lourse Warszawa, legendarny Long Bar czy wyjątkowe miejsca spotkań jak Pavillion czy Humidor. W budynku hotelu jest nowa część butikowa, a w pokojach i apartamentach wyeksponowano oryginalne elementy wystroju oraz kolekcję prac współczesnych polskich artystów.
Dynamiczna, trójwymiarowa, antracytowa bryła AC Hotel by Marriott Kraków, za której architekturę odpowiadało biuro B2 Studio, stoi w kontraście do prostych, jasnych wnętrz zaprojektowanych przez pracownię Tremend.
Architekci z pracowni Tremend postawili na naturalne kolory ziemi, brązy, beże, przeplatane delikatnymi złotymi akcentami, zestawiając je ze szlachetnymi szarościami i drewnem. Hotel w kolorach ziemi, miał być ukłonem w stronę natury, która otacza go z wszech stron. Zieleń "zaproszono" również do wnętrz w postaci roślin doniczkowych, jak i zielonych ścian oraz drzewek oliwnych.
Marka Marriott olbrzymi nacisk kładzie na wprowadzanie do projektów sztuki, a tej w krakowskim hotelu jest na prawdę sporo. Poza malowanymi na zamówienie obrazami w pokojach, na każdym kroku natrafiamy na obrazy czy murale. Specjalnie wygospodarowane miejsca na piękne "naturalne" rzeźby z konarów, wkomponowane niekiedy w ścianę, stanowią mini galerię ciesząc oko odwiedzających.
Wiedząc jak ważne jest pierwsze wrażenie architekci postarali się, by już od wejścia było ono oszołamiające. Od progu czeka na gości prawdziwa designerska perełka - sofy Vis-a-vis od Moroso projektu Patricii Urquioli, na których można swobodnie usiąść z każdej ze stron. Pomiędzy nimi nad złotym stolikiem została zaprojektowana niesamowita instalacja świetlna sięgająca 2 piętra hotelu, przywodząca na myśl spadające z drzew złote i srebrne liście.
Zrealizowany przez Ghelamco nowoczesny, wielofunkcyjny The Warsaw HUB na warszawskiej Woli to dwa wieżowce połączone pomostem kryjące w sobie centra konferencyjne, strefy relaksu, hotele i powierzchnie biurowe. Pod koniec ubiegłego roku otwarto tu hotel Crowne Plaza. Projekt jego wnętrz powierzono warszawskiej pracowni Tremend.
– Części wspólne są odzwierciedleniem tętniącego życiem miasta. Są nasycone, pełne koloru i eklektyczne. We wnętrzach pojawia się motyw rzeki, a dokładnie Wisły, która jest symbolem życia, energii, zmienności, a także potęgi i siły wieczności. Szacunek do natury w realizacji przejawia się w nawiązaniach do przyrody, ale również w świadomym wyborze naturalnych materiałów wykończeniowych – opowiada Magdalena Federowicz-Boule z pracowni Tremend. Charakteryzuje je także wyjątkowa dbałość o detal – nie znajdziemy tu przypadkowych elementów dekoracyjnych. Zobaczymy za to pięknie wykończone bary – poczynając od spektakularnego baru przy lobby, wykończonego białym konglomeratem i „ukoronowanego” imponującym stelażem w kolorze miedzi, bary restauracyjne, a także Sky Bar na ostatnim piętrze hotelu.
Warto również zwrócić uwagę na meble – miękka skóra, przyjemne w dotyku tkaniny połączone z subtelnym rysunkiem trwałych i wytrzymałych stołów. Czerń blatów tworzy połączenie idealne z ciepłym brązem siedzeń i odcieniem starego złota, widocznym na lampach i detalach mebli. Centrum konferencyjne zostało natomiast utrzymane w duchu lifestylowym. Przywodzi ono na myśl skojarzenia z nowoczesnym centrum dowodzenia, wypełnionym nowymi technologiami, a jednocześnie przytulnym.
Crowne Plaza został wyróżniony w kilku międzynarodowych plebiscytach, w tym nagrodę Hospitality Design w Nowym Jorku.
Wnętrza Holiday Inn Express mieszczącego się w The Warsaw Hub przy Rondzie Daszyńskiego wyróżniają nawiązania do topografii miasta, eklektyczne połączenia oraz nieformalny klimat. Projekt powierzono pracowni Tremend, która nadała wnętrzom niepowtarzalny charakter, wyróżniając tym samym hotel od innych lokalizacji spod szyldu tej samej marki.
- Projektując HIEX, bazowaliśmy na standardach brandu, ale chcieliśmy osiągnąć także efekt WOW! Dostaliśmy zgodę inwestora na wprowadzenie kilku własnych pomysłów, dzięki czemu we wnętrzach pojawiły się lokalne nawiązania. – opowiada o projekcie architekt Magdalena Federowicz-Boule, prezes zarządu Tremend. Efektem jest wyrazista, energetyczna, pełna kolorów aranżacja.
Local touch to wizytówka pracowni Tremend, która stara się wprowadzać nawiązania do topografii, tradycji czy historii miejsca, w którym znajduje się dany obiekt. Podobnie było w przypadku Holiday Inn Express. Motywem przewodnim stała się Warszawa. Na personalizowanych tapetach i wykładzinie pojawia się mapa miasta. W niektórych miejscach powstały także murale z widokami ze stolicy. W ten sposób hotel zyskał unikatowy charakter.
Architekci postawili na eklektyczne zestawienia – pobrzmiewają tu echa stylu loftowego, ale wnętrza są pozbawione surowości. Połączenie cegły, drewna i dużej ilości koloru sprawia, że jest tu przytulnie jak w domu. Całość dopełniają grafiki oraz designerskie oświetlenie.
Tremend zadbał również o funkcję. Bufet można szybko przekształcić w strefę coworkingową, a z pokojach zaprojektowano komfortowe miejsca do pracy. I chociaż oczywiście nie zachęcamy nikogo do pracy w Święta, jeżeli zajdzie taka konieczność - hotel jest na to przygotowany!
W czerwcu bieżącego roku w Sopocie swoje podwoje otworzył kultowy hotel Rezydent po metamorfozie, który dołączył do butikowej kolekcji MGallery. Gościom oferuje 63 klimatyczne pokoje, w tym luksusowy Apartament Bałtycki dla tych najbardziej wymagających. Do dyspozycji odwiedzających jest również strefa wellness, kameralne centrum konferencyjne oraz koncept gastronomiczny z nowoczesną kuchnią. Można tu wybierać spośród wielu lokalnych specjałów, jak steki czy ryby, a także skosztować koktajli na bazie wódki... bursztynowej.
Hotel kusi gości nie tylko bliską odległością do plaży i sopockiego molo, ale także niezwykłą architekturą utrzymaną w stylu „sopockiej secesji”, nawiązującą do estetyki miejskich kamienic w Sopocie. Całości dopełnia subtelna kolorystyka i designerskie wyposażenie, takie jak chociażby piękne szklane dekoracje autorstwa Barańska Design. Za projektem wnętrz stoi pracownia Tremend mająca na swoim koncie liczne realizacje hotelowe w Polsce i za granicą.
Zlokalizowany w samym sercu miasta, wśród historycznej architektury hotel Puro Warszawa to pierwszy obiekt marki w stolicy. Zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci bryła skrywa równie imponujące wnętrza projektu londyńskiego studia DeSallesFlint. Przestrzenie hotelu wypełniają sztuka i dobry design. Nie zabrakło w nich mebli renomowanych marek – uwagę przyciągają chociażby odważne pufy Lorenza Bozzoli czy figlarne stoliki przywodzące na myśl totemy projektu Mii Hamborg dla marki Shuffle – a także prac stołecznych artystów.
We wnętrzach hotelu oglądać można dzieła takich artystów, jak: Maurycy Gomulicki, Tomasz Kowalski, Nicolas Grospierre, Mariusz Tarkawian, Maria Jeglińska, Karolina Bielawska, Michał Loba, Tymek Jezierski, Paweł Fabjański, Anna Barlik czy Aleksandra Loska. Oprócz bogactwa nazwisk, imponuje również różnorodność gatunków – od ilustracji, przez fotografie, po instalacje artystyczne.
I tak, na przykład, gości na tarasie wita różowy neon Mauryckigo Gomulickiego, "Warszawianka", a do hotelowego baru prowadzi intrygująca instalacji Anny Barlik, którą tworzą z zewnątrz matowe, jednokolorowe rzeźby, pod spodem zaskakujące intensywnością barw. Inną instalacją do podziwiania w hotelu jest metalowe dzieło Tomasza Kowalskiego nawiązujące do rzemiosła artystycznego, zlokalizowane w barze Loreta. Wreszcie, ściany w pokojach zdobią monochromatyczne grafiki Michała Loby i Tomka Jezierskiego.
Wnętrza hotelu balansują się nawzajem pod względem aranżacji. Kolorowe przestrzenie baru Loreta czy majestatyczne lobby z różnokolorowymi meblami i czarnym marmurem równoważy stonowana, spokojna kolorystyka pokoi gościnnych. Wysmakowanemu, eleganckiemu wystrojowi "pazura" dodają akcenty utrzymane w stylu industrialnym, szczególnie widoczne w przestrzeni znajdującej się w hotelowej restauracji Magari.
Podobnie jak każdy hotel marki ibis Styles, charakteryzuje się unikalnym motywem przewodnim, który jest obecny na każdym etapie pobytu. Dzięki temu zaprasza gości do odkrycia wyjątkowego świata i historii gwarantującej niezapomniane wrażenia. Inspiracją do przygotowania motywu przewodniego ibis Styles Kraków Centrum była bogata historia Krakowa, okolic i nie tylko, a także rozwój miejscowej kultury, tradycji i sztuki. Tym samym obiekt jest wyjątkowym miejscem dla pasjonatów designu i architektury. Za design obiektu odpowiada Pracownia Architektoniczna Hanna Pietras.
Zgodnie z motywem przewodnim, ślady historii i kultury są w wysublimowany sposób włączone w wystrój przestrzeni wspólnych hotelu oraz pokoi. Naprzeciwko wejścia do hotelowej restauracji znajduje się tablica ogłoszeniowa dla lokalnej społeczności, a także miejsce wymian. To przestrzeń, w którym wszyscy odwiedzający hotel mogą wymieniać się książkami, płytami, winylami czy np. sadzonkami roślin. W ten sposób ibis Styles Kraków Centrum chce zachęcać ludzi do interakcji, wymiany poglądów i zaangażowania w lokalną kulturę.
Kolaż złożony z artykułów codziennego użytku z poprzednich epok zachęca do refleksji nad przeszłością w zabawny i angażujący sposób. Z kolei cytaty uznanych poetów związanych z Krakowem, Wisławy Szymborskiej czy Czesława Miłosza, inspirują do spojrzenia na rzeczywistość z innej perspektywy. Dodatkowo, napisy rozmieszczone na podłodze nie tylko pozwalają odnaleźć się w hotelowej przestrzeni, ale zawierają dodatkowe informacje czy wskazówki, które rozjaśnią każdy dzień. Zaszyfrowane w alfabecie Morse’a przekazy ukryte są niemal na każdym kroku w hotelu. Nieodłącznymi elementami spajającymi cały design są ślady człowieka w postaci odcisków dłoni, odwzorowania linii papilarnych na hotelowych wykładzinach czy ludzkiego pisma.
Prudential to symbol odradzającej się niepodległej Polski, w trakcie drugiej wojny światowej czynny świadek walk o Warszawę. W 2019 roku, 85 lat od powstania, wrócił na należne mu w historii miejsce.
Odremontowany i odrestaurowany hotel należy do Grupy Likus Hotele i Restauracje. Właściciele z niezwykłą starannością zadbali o to, aby historia tego budynku towarzyszyła gościom niemal na każdym kroku. Uwagę zwracają zwłaszcza widoczne w niektórych pokojach betonowe stropy konstrukcyjne lub części oryginalnej elewacji.
Wnętrza są wykonane ze szlachetnych materiałów, w których dominuje kamień, stal, miedź i szkło. Łazienki zostały wykończone marmurem wysokiej jakości. Wspólnie z subtelnymi, drewnianymi wykończeniami tworzą poczucie niespotykanej elegancji i luksusu.
Zarządzany przez grupę Dobry Hotel krakowski obiekt H15 Luxury Palace to jedyny polski hotel, który znalazł się w rankignu 101 najlepszych hoteli na świecie Fodor’s Finest Hotels 2022, przygotowanego przez jednego z największych wydawców informacji turystycznych i podróżniczych. Pięciogwiazdkowy obiekt został wymieniony wśród 15 najbardziej wartych polecenia obiektów wypoczynkowych w Europie.
Decydując się na wypoczynek w H15 Luxury Palace możemy spodziewać się prawdziwie królewskiego pobytu - hotel powstał w miejscu, gdzie znajdował sie wcześniej szlachecki pałac rodziny Lubomirskich. Historyczne wnętrza zostały odrestaurowane z zachowaniem ich uroku i wzbogacone o nowoczesne, minimalistyczne akcenty, co tworzy niepowtarzalny klimat i daje komfort gościom krakowskiego przybytku.
Jeżeli od hotelu oczekujecie nie tylko wysokiego standardu obsługi, ale cenicie także lokalne akcenty w wystroju wnętrz – hotel Bachleda Resort Zakopane jest dla Was! Tutaj obok siebie istnieją nowoczesność i inspiracje regionalną architekturą i rzemiosłem.
Grupa Bachleda wypracowała sobie własny niepowtarzalny styl, silnie inspirowany stylem zakopiańskim, stworzonym przez Stanisława Witkiewicza, połączony z nowoczesną aranżacją wnętrz. Firma od lat współpracuje z lokalnymi rzemieślnikami, którzy w Bachleda Resort własnoręcznie wykańczali każdy detal.
- Gdy wyjeżdżamy do Austrii czy w inne, górskie destynacje, hotele prezentują estetykę typową dla danego regionu. I to jest wspaniałe. Chodzi nam o to, by od razu po wejściu gość czuł się nie jak w domu, lecz jak w swojej górskiej rezydencji, a Bachleda Resort to niezwykły kurort w samym sercu Zakopanego z pieczołowicie zaprojektowanymi wnętrzami, które zachwycają już od wejścia – przekonywał w rozmowie z Property Design, Adam Bachleda-Curuś, twórca spółki Bachleda Grupa Inwestycyjna.
Do dyspozycji gości zakopiańskiej rezydencji są klimatyczne pokoje z regionalnym sznytem, strefa SPA & Wellness oraz restauracja z (tutaj niespodzianka) włoską kuchnią.
Również w Zakopanem znajduje się luksusowy Nosalowy Park Hotel Zakopane. Jego lokalizacja jest o tyle wyjątkowa, że zajmuje on rozbudowany pałac Villa Marilor, który w okresie 20-lecia międzywojennego był jednym z najważniejszych salonów towarzyskich w Zakopanem.
Wnętrza zaprojektowane przez gdańską pracownię Ideograf kuszą najwyższym standardem i eleganckim designem w stylu art deco. Goście najbardziej luksusowych apartamentów w hotelu mają do własnej dyspozycji prywatne ogrody na dachu, z których rozciąga się widok na panoramę Tatr i Gubałówkę.
Hotelowi goście korzystać mogą ze strefy Spa&Wellness oraz hotelowej restauracji Eleonora, której sezonowe menu bazuje w większości na regionalnych produktach.
Otwarcie hotelu Nobu Hotel Warsaw było jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń na polskim rynku hotelowym ostatnich lat. To pierwszy w Polsce hotel luksusowej marki Nobu zalożonej przez słynnego szefa kuchni Nobu Matsushimę, producenta filmowego Meira Tepera i aktora Roberta De Niro.
W hotelu jest 117 przestronnych, eleganckich pokoi, przestrzeń do organizacji eventów, klub fitness oraz – oczywiście – restauracja Nobu Restaurant & Cafe, w której można spróbować kultowych już dań serwowanych pod szyldem Nobu.
Wrażenie robi również architektura i design wnętrz. Klimat Nowego Jorku, którego zabranie do Polski pod postacią hotelu Nobu zapowiadal Robert De Niro, łączy się tutaj z lokalna historią. Nowo powstały obiekt jest de facto nowym skrzydłem warszawskiego hotelu Rialto. Całość składa się z dwóch części: utrzymanego w stylu art deco hotelu Rialto (koncepcja pracowni De Novo) oraz nowoczesnej, zaprojektowanej przez kalifornijską pracownię Studio PHC i utytułowaną polską pracownię, Medusa Group.
W zabytkowej willi w centrum Poznania w czerwcu br. otwarto Hotel Liberté 33. Obiekt oferuje łącznie 60 pokoi, restaurację L33 Bistro & Bar oraz sklep i winiarnię Foodwine. Projekt budynku oraz rewitalizację zabytkowej willi przygotowała pracownia architektoniczna PB Architekci, z kolei wnętrza zaprojektowała Pracownia Projektowa Sucharski.
Pierwszy z budynków, czyli zabytkowa willa, została wybudowana w 1920 roku i łączy w sobie cechy neobaroku i klasycyzmu. Składa się z 5-ciu kondygnacji – na poziomie -1 znajduje się recepcja oraz restauracja Bistro & Bar L33. Druga część to nowoczesna, 5-cio piętrowa oficyna, w której podziemnej części znajduje się sauna, sala fitness oraz garaż.
BW Premier Collection, który należy do sieci Best Western Hotels & Resorts to marka starannie wyselekcjonowanych, ekskluzywnych hoteli. Oddaje ona w pełni swoje założenie, którym jest zapewnianie klientom wyjątkowych i niezapomnianych doświadczeń z pobytu pod każdym względem – doskonałej obsługi, udogodnień na miejscu oraz stylowych wnętrz, które swoim designem i wystrojem nawiązują do miasta lub regionu, w którym zlokalizowany jest obiekt. Liberté 33 oferuje łącznie 60 klimatyzowanych pokoi w czterogwiazdkowym standardzie, z bezpłatnym Wi-Fi. Na gości czekają oryginalnie urządzone wnętrza willi lub nowoczesna przestrzeń w nowej części budynku.
Miłośnikom wypoczynku nad Bałtykiem polecamy hotel Royal Tulip Sand w Kołobrzegu, przed remontem znanego jako Sand Hotel. Otwarty w czerwcu 2021 roku pięciogwiazdkowy hotel to pierwszy obiekt tej francuskiej sieci w Polsce.
Gości we wnętrzach powita resortowy, nadmorski klimat, z wystrojem mocno inspirowanym nadmorskim krajobrazem i atmosferą. Nawiązujący do barwy Bałtyku granat tapicerek, meble i elementy wyposażenia wykonane z rattanu, ażurowe przesłony dzielące pokoje na strefy funkcjonalne czy beżowe wykładziny i płytki we wnętrzach sprawiają, że już w hotelu goście czują się jak na plaży!
Nie zabrakło również takich akcentów jak poduszki w pasy czy mosiężne detale przywodzące na myśl luksusowe jachty. To wszystko jest sztampy i kiczu. Za aranżację wnętrz odpowiada uznana polska pracownia MIXD, a na wyposażeniu hotelu znajdziemy wiele perełek polskiego wzornictwa.
Przeczytaj także >> TOP 30: Designerskie biura. Najciekawsze realizacje 2021 roku
Wypoczywając w The Bridge Wrocław MGallery goście mogą poczuć się tak, jakby odbywali podróż w czasie. Sam hotel położony jest na Ostrowie Tumskim, w zabytkowej części Wrocławia, ale nie tylko otoczenie zabytków odpowiada tutaj za unikalny klimat. Równie ważny jest wyjątkowy design spod kreski Forum Architekci (bryła budynku) i Medusa Group (aranżacja wnętrz), które zostały docenione w konkursie World Luxury Hotel Awards.
W projekcie budynku znajdziemy nawiązania do architektury Ostrowa Tumskiego, a we wnętrzach wielkoformatowe ryciny na ścianach, odwołujące się do dziedzictwa Wrocławia. Do Odry i dawnego mostu, w miejscu którego znajduje się dzisiaj hotel nawiązuje z kolei spektakularna ściana wodna w foyer. Lokalnością przesiąknięte są również potrawy serwowane w restauracji Craft, bazującej na lokalnych składnikach i rzemieślniczym podejściu do kuchni.
Vienna House Mokotow Warsaw jest nietypowym hotelem biznesowym. Łączy udogodnienia dla turystów biznesowych, takie jak szybkie zameldowanie online, wczesne śniadanie na wynos czy lokalizacja blisko Lotniska Chopina, ze swobodną atmosferą, oryginalnymi wnętrzami i niebanalnym konceptem kulinarnym. W ciągu roku swojej działalności stał się miejscem, do którego chętnie wracają goście biznesowi oraz influencerzy.
Znakiem rozpoznawczym Vienna House Mokotów Warsaw jest modernistyczna bryła budynku z wysokimi oknami zaprojektowana przez uznane biuro JEMS Architekci oraz zielona restauracja Greenhouse. Architektura budynku, w którym znajduje się hotel została doceniona w kraju i na arenie międzynarodowej, zdobywając wyróżnienie w konkursie Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy i nominację do nagrody Miesa van der Rohe 2022.
W wystroju wnętrz industrialne elementy harmonizują z ciepłymi materiałami mebli, wykładzin i starannie dobranych dodatków. Wśród 164 pokoi, 40 to pokoje o podwyższonym standardzie, a 19 można łączyć w segmenty jedno- lub trzypokojowe. Lobby jest miejscem tworzącym społeczne życie hotelu, gdzie znajdują się stoły do samodzielnego zameldowania i pracy, jedenaście kameralnych miejsc spotkań oraz bar połączony z recepcją.
Hotel Novotel Gdańsk Marina zyskał nowe oblicze za sprawą metamorfozy stref wspólnych, jaką przeprowadzili architekci z pracowni Tremend. Zostały one utrzymane w eklektycznym stylu. Kolorystyka nawiązuje do morza i nadbałtyckich plaż – stonowane błękity, rattanowe dodatki i stoliki z pni pozwalają poczuć wakacyjny klimat nawet w środku zimy. Nie zabrakło także dekoracji w postaci zielonej ściany oraz neonu w strefie restauracyjnej.
Wnętrza przestrzeni wspólnych, utrzymane w stylu eklektycznym, są wyraziste, ale nie onieśmielają zbyt wyszukanym wystrojem, dzięki czemu każdy gość dobrze się w nich czuje – swobodnie, a jednak wyjątkowo. Zaaranżowana przez architektów z pracowni Tremend strefa wspólna obejmuje: lobby, z usytuowanym w jego centrum barem Fish&Gin, niedużą recepcję, sale konferencyjne, w tym wielofunkcyjną „Salę morską” z drewnianym parkietem, w której mogą być organizowane również imprezy, salę śniadaniową oraz pokój zabaw dla dzieci.
W hotelowej recepcji znaleźć można odwołania do przyrody. Zielona ściana, która stanowi tło kontuaru, działa na wyobraźnię gości, kierując ich myśli ku miłym chwilom na łonie natury. Oświetlające kontuar lampy Boccia, model 73, zawieszone w grupie, przypominają obłoki na niebie.
Hotel idealnie sprawdzi się jako miejsce na świąteczny wypad dla całej rodziny. W sali dla dzieci, urządzonej w stylu marynistycznym, mali goście mogą bawić się w latarni morskiej lub „pływać” łódką. Pod sufitem, w formie dekoracji, wiszą sieci rybackie, a na pomalowanych w kolorze nieba ścianach – kinkiety w kształcie obłoczków.
Usytuowany w samym centrum Katowic hotel Courtyard by Marriott to jeden z najwyższych budynków w mieście (przewyższa go tylko KTW II) mierzący 125 metrów wysokości. W 2017 roku marka postanowiła wykorzystać ten fakt i zaaranżować na nowo 27. piętro. Śmiała wizja inwestora wyniosła niemal wszystkie przestrzenie wspólne na najwyższe piętro budynku.
Efekt zmian był imponujący. Powstała nowoczesna, wielofunkcyjna przestrzeń – 27th Floor. Z otwartej kuchni zapraszają do niej jej gospodarze – kucharze przygotowujący posiłki na oczach swoich klientów. Znajdziemy tam dwa bary: śniadaniowy i wieczorny, salę restauracyjną, modny coctail bar, strefę lounge oraz wydzielone przestrzenie na spotkania prywatne. W stworzeniu konceptu skybaru architekci z pracowni Iliard współpracowali z pracownią Grycaj Design.
We wnętrzach hotelowych dominują charakterystyczne dla marki Courtyard by Marriott, stonowane kolory z palety błękitów, zieleni, szarości i czerni zestawione z naturalnymi materiałami. Prestiż hotelu podkreśla nietuzinkowy wybór wyposażenia. Architekci z pracowni Iliard zastosowali malowaną proszkowo na kolor antracytowy blache stalową, mosiężne detale i naturalny fornir z orzecha amerykańskiego. Charakteru wnętrzom dodaje sztuka na ścianach.
InterContinental Warszawa to kultowy już hotel na mapie Warszawy, oferujący pięciogwiazdkowy luksus w samym sercu dużego miasta. Skierowany jest zarówno do klienteli biznesowej, jak i gości, którzy postanowili prywatnie odwiedzić Warszawę. Hotel oferuje pokoje na krótkotrwały pobyt, jak również apartamenty long stay, wyposażone w miejsca do pracy i relaksu oraz aneks kuchenny.
Hotel przeszedł gruntowny remont, który zakończyl się na początku ubiegłego roku. Autorem aranżacji wnętrz jest Alan McVitty z londyńskiej pracowni M Studio London. W odnowionych przestrzeniach panuje współczesny design zainspirowany architekturą miasta i wytworna kolorystyka z przewagą granatu, turkusowej zieleni i starego złota. Nie zabrakło odwołań do oryginalne bryły budynku. Efekt wow dają żyrandole wykonane z... kryształów Swarovskiego.
Z pokoi i apartamentów rozciąga się widok na panoramę miasta. Pobyt gościom umili relaks w położonym na 43 piętrze RiverView Wellness Centre, a kubki smakowe dopieszczą potrawy wielokrotnie nagradzanej restauracji Platter by Karol Okrasa.
Wrażenia z pobytu w Hotelu Aries Zakopane z pewnością będą wyjątkowe. To w końcu pięciogwiazdkowy hotel, który powstał w... budynku dawnego schroniska młodzieżowego Dom Turysty z lat 50. XX wieku. I choć pięcioosobowe pokoje ustąpiły miejsce standardowi na pięć gwiazdek, to co w gmachu schroniska było najcenniejsze, pozostało niezmienione.
I tak, zachowano charakterystyczną bryłę projektu Tadeusza Brzozy i Zbigniewa Kupca oraz najciekawsze elementy wystroju, które zaprojektowali Antoni Kenar i Władysław Hasior, wybitni artyści związani z Zakopanem. Architekci z ORB studio postawili we miks wątków lokalnych i motywów alpejskich i uniwersalnie górskich. Nie zabrakło jednak akcentów typowo zakopiańskich, jak portal wejściowy do restauracji Halka.
Bryła budynku i wynikająca z niej skomplikowana struktura wewnętrzna obiektu przełożyła się na wygląd pokoi i apartamentów, które w hotelu Aries urzekają indywidualnością. Każdy z nich jest inny i różni się układem. Rezultat jest taki, że przy każdej wizycie goście mogą czuć się tak, jakby odwiedzali hotel po raz pierwszy!
Hotel Motel One Warszawa-Chopin należy do grupy designerskich, budżetowych hoteli z Monachium. Projekt stworzyli Kikowski Architekci. Motywem przewodnim warszawskiego obiektu jest nie kto inny jak Fryderyk Chopin – wybór naturalny nie tylko ze względu na lokalizację hotelu w Warszawie, ale również z uwagi na bliskie sąsiedztwo Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina i poświęconemu kompozytorowi muzeum.
Już na wejściu lobby hotelowe wita gości "muzycznym" muralem przedstawiającym Chopina, a także nuty i obraz miasta. Jego autorem jest artysta warszawski, Mariusz Libela. Inne prace artysty, również nawiązujące do muzyki i Fryderyka Chopina znalazły się w 333 pokojach hotelowych. Innymi odniesieniami do muzyki są meble hotelowe.
Wykonane przez firmę Baxter na specjalne zamówienie Motel One stoliki w Open Lounge na blatach mają nadruki nutników kompozytora, a zaprojektowana przez markę Moroso sofa przypomina wyglądem klawisze fortepianu. Odwołania do muzyki znajdziemy również na ścianie baru, gdzie na czarnym, wykończonym na wysoki połysk tle pojawiają sie i znikają (w zależności od kąta, pod jakim się na nie patrzy) złote nuty.
Charakter wnętrzom nadają również kolorowe akcenty: będące symbolem hoteli Motel One fotele o kształcie jajka oraz kolorowy designerski dywan dodający przytulności strefie Open Lounge.
Hotel Moxy zlokalizowany jest w zabytkowej części kompleksu dawnej Fabryki Wódek "Koneser" w Warszawie, a w miejscu gdzie obecnie znajduje się lobby hotelu był niegdyś kultowy warszawski klub "Sen Pszczoły". Miejsce z tak bogatą historią wymagało od projektantów z pracowni Manuttone połączenia historii ze współczesnością, przy jednoczesnym zapewnieniu gościom wyjątkowego klimatu i środowiska do swobodnego wypoczynku.
W projekcie zastosowano wiele pomysłowych, indywidualnie zaprojektowanych rozwiązań, nawiązujących do dawnej "fabrycznej" funkcji budynku, takich jak siedziska w "tankach" po destylacji alkoholu, obudowa kominka z dekoracyjnymi butelkami czy stylizowana na dźwig maszynowy winda. Podłogę wieńczy posadzka z tzw. "gorsecików", z których część jest oryginalna posadzką, a część - jej współczesną kopią.
Mercure Kraków Stare Miasto to nowoczesny hotel usytuowany w samym sercu stolicy małopolski, którego wnętrza oddają duszę krakowskiego klimatu i dobrego stylu. Przykładem tego są m.in. fotele przypominające królewski tron, złote lampy nawiązujące designem do królewskich koron, dywany niczym arrasy, a także posadzka w lobby wykonana na wzór tej znajdującej się na Wawelu.
W recepcji wita gości multimedialny portret Barbary Radziwiłłówny, który co kilkanaście minut ożywa, zabierając ich na wędrówkę po Krakowie. Atrakcją jest też Brand Wall marki Mercure, czyli czterometrowa ściana z wydrukowanymi w technologii 3D kopiami Głów Wawelskich. Wnętrza hotelu zachwycają unikatowym wystrojem i historią, którą można odnaleźć na każdym kroku.
W okresie świątecznym dodatkową atrakcją wnętrz hotelu jest oryginalna szopka krakowska, która jest głównym elementem, dzieło – ikona, które stanie się symbolicznym pomostem do krakowskiej tradycji świąt.
– Aspiracją hotelu Mercure Kraków Stare Miasto jest pokazanie, jak marka Mercure inspirowana jest lokalną tradycją i kulturą. Chcemy, aby nasz hotel uczestniczył w budowaniu świadomości naszych gości na temat miasta, które odwiedzają. Z jednej strony, do bogatej historii Krakowa nawiązujemy wnętrzami naszego hotelu, z drugiej zaś pragniemy przekazywać kompletne i autentyczne doświadczenie regionu, wraz z kultywowanymi w nim od lat obyczajami – podkreśla Tomasz Schweda, Dyrektor Generalny Mercure Kraków Stare Miasto.
Położony w samym sercu Warszawy Sofitel Warsaw Victoria, to miejsce doskonale znane zarówno osobom podróżującym, jak i mieszkańcom miasta. Posiadając bogatą, ponad czterdziestoletnią historię, charakterystyczna bryła przy placu Piłsudskiego na stałe wpisała się w krajobraz stolicy, stając się miejscem najważniejszych wydarzeń społecznych i kulturalnych.
Za koncepcję projektu wnętrz apartamentów odpowiada Didier Gomez, wybitny francuski architekt znany ze współpracy z luksusowymi markami, jak Yves Saint Laurent, Louis Vuitton, Kenzo czy Christian Dior. Jako designer związany jest Sofitel Warsaw Victoria od wielu lat, tworząc wcześniej nowy wizerunek części wspólnych hotelu – lobby, restauracji La Brasserie Moderne i baru Victoria Lounge.
Nawiązując do lokalizacji, tożsamości marki Sofitel oraz charakterystycznych elementów hotelu, przy tworzeniu nowych wnętrz apartamentów istotne było zachowanie spójności historii obiektu oraz jego przestrzeni wspólnych, w taki sposób jednak, aby uzyskać efekt współczesnego luksusu. Koncepcja została zainspirowana francuskimi latami 70. XX wieku, jednak - jak podkreśla Didier Gomez -nie jest to nostalgiczny projekt – jest to nasza bardzo współczesna adaptacja tego stylu, której nadaliśmy ponadczasowy charakter. W apartamentach znajdziemy geometryczne wzory, nasycone kolory, niebanalne meble i dekoracyjne oświetlenie, a także naturalne materiały – kamień i drewno, które są znakiem rozpoznawczym projektanta.
Za realizację projektu nowych wnętrz apartamentów odpowiada pracownia architektoniczna Hanna Pietras Architects.
Hotel Metropolo by Golden Tulip w Krakowie został nagrodzony tegoroczną International European Property Awards w kategorii Hotel Interior. Golden Tulip to azjatycka marka debiutująca w Europie, zadaniem architektów było zatem nawiązanie do chińskiej tradycji, ale w taki sposób, aby przenikała się z miejscową, europejską kulturą.
W wystroju wnętrz nie brak nawiązań do chińskiego art deco. - Jest to projekt w którym chcieliśmy połączyć dwie kultury: europejską i chińską. W projekcie szukamy różnic kulturowych i cech wspólnych, chodzi tu nie tylko o architekturę i design ale również tradycje i inspiracje. Ważne tu były kolory, tekstury, zapachy. Widoczne są również nawiązania do chińskiego art deco - mówi autorka projektu, arch. Magdalena Fedorowicz-Boule.
Lake Hill Resort & Spa w Sosnówce przyciąga turystów nie tylko malowniczymi widokami na Śnieżkę i Karkonosze. Co ciekawe, górski klimat, harmonię i spokój odnajdziemy również we wnętrzach obiektu.
Wyposażenie dobrano we współpracy z Katarzyną Sokołowską – znaną reżyserką pokazów mody. Projektem wnętrz zajęła się, znana z bardzo wysmakowanych projektów wnętrz, pracownia Ideograf. Głównym założeniem przyjętej koncepcji było stworzenie luksusowej przestrzeni, która w żaden sposób nie kolidowałaby z otaczającą przyrodą. Wnętrza miały więc być jednocześnie bardzo komfortowe i w pewien sposób „przezroczyste", aby nie zakłócać gościom kontaktu z dziką przyrodą Karkonoszy.
Dominującym akcentem hotelowego lobby są olbrzymie przeszklenia, niejako otwierające gości na otaczającą naturę o każdej porze dnia i nocy. Wnętrza zaprojektowano z wykorzystaniem najwyższej klasy naturalnych materiałów korespondujących z dostępną za przeszkleniami przyrodą: futer, szczotkowanego drewna i miedzi, ręcznie szytych skórzanych foteli, betonu architektonicznego i kamienia.
65 stylizowanych i kolorowych pokoi, restauracja Winestone, połączenie z parkiem wodnym, a także pierwsza w mieście kręgielnia – to wszystko czeka na gości nowo otwartego hotelu ibis Styles w Bolesławcu. Nowy obiekt dołączył do rodziny hoteli znanych z unikatowego designu. Tym razem jest nim lokalne dziedzictwo regionu.
Artystyczne dziedzictwo regionu, a także unikalne wyroby posłużyły za inspirację dla motywu przewodniego nowego hotelu ibis Styles. Już od przekroczenia progu obiektu goście mają okazję odkrywać tradycyjne wzornictwo połączone z nowoczesnymi trendami i innowacyjnymi rozwiązaniami tutejszej ceramiki i rzemiosła. Poszczególne części designu nawiązują do kolejnych etapów wytwarzania ceramicznych rękodzieł. Odniesienia do miejscowego dziedzictwa znajdują się we wnętrzach kolorowych i oryginalnych pokoi, a także w przestrzeniach wspólnych.
Architekci z pracowni Tremend starannie dobrali wyposażenie, dzięki czemu całość jest spójna i pełna fantazji. Podłogę zdobi wykładzina ze spersonalizowanym geometrycznym motywem w odcieniach błękitu. Wspólny stół kształtem przypomina koło garncarskie, a ustawione wokół niego hokery przywołują skojarzenia z siedziskami z miejscowych warsztatów. Na ścianach można podziwiać nawiązujące do rzemiosła grafiki stworzone na specjalne zamówienie przez współpracujących z architektami artystów.
Na projekt wnętrz hotelu znaczny wpływ miała jego lokalizacja. Usytuowany jest on bowiem na gdańskiej Wyspie Spichrzów, miejscu wyjątkowym w takim kontekście, że od lat wyspa ta kojarzy się mieszkańcom z centrum gospodarczym miasta. Arch. Magdalena Adamus z Pracowni Architektonicznej LOFT wyszła od tej idei, chcąc stworzyć aranżację, która gościom kojarzyłaby się z wyspą pełną skarbów.
Jednocześnie inwestorowi zależało na efekcie "jak z bajki". Wreszcie, chciano nawiązać do dóbr składowanych w dawnych spichlerzach. Powstał obiekt, w którym do historii miejsca nawiązują ceglane mury, do rozsypanego piasku - kamienna posadzka, a jako element wykończeniowy zastosowano między innymi lokalne złoto, czyli... bursztyn. Zdobi on tutaj m. in. żyrandole, filary restauracji i stanowi kluczowy akcent wielu innych przestrzeni hotelu jak restauracja czy hotelowe lobby.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Założyciel Archimedia
Założyciel Medusagroup
Założyciel Medusagroup
Architekt, Wiceprezes Zarządu Oddziału Krakowskiego SARP SARP
współwłaściciel Biuro Architektoniczne DDJM
Właściciel Kulczyński Architekt