×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

System modułowych mebli. Można sterować nimi za pomocą aplikacji

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 09 sie 2018 15:30
  • Aktualizacja: 09 sie 2018 15:31
fot. ORI system

Status megamiast, w których żyje ponad 10 mln mieszkańców ma dzisiaj 31 ośrodków. Prognozy wskazują, że do 2030 roku lista powiększy się o kolejne 10 metropolii. Rosnąca liczba dużych aglomeracji, czy brak terenów pod nowe inwestycje to główne powody prowadzące do kolejnej tendencji - zmniejszającej się powierzchni życia. Dlatego coraz więcej designerów projektuje meble modułowe.

REKLAMA

Doskonale obrazuje to obecny rynek nieruchomości. Zgodnie z raportem infuture institute dla homebook.pl mieszkania będą kurczyć się do kompaktowych rozmiarów i piąć w wysokich budynkach. Obecnie w takich warunkach żyją choćby mieszkańcy Hongkongu z 7,5-milionową społecznością i brakiem miejsca do kolejnej zabudowy. Wynikiem przeludnienia są m.in. jedna z najwyższych cen mieszkań oraz nielegalne dzielenie przez właścicieli przestrzeni na jeszcze mniejsze powierzchnie. Organizacja SoCO szacuje, że ok. 200 tys. osób, żyje w pomieszczeniach już od 5 m kw. będących jednocześnie łazienką, kuchnią i salonem. Ale biedna ludność nie jest wyjątkiem. Taki stan rzeczy dotyczy również designerskich inwestycji w modnych dzielnicach. Przykładem może być  powstały w Nowym Jorku budynek My Micro NY z mikroapartamentami o powierzchni ok. 30 mkw. Budowla składa się z ok. 90 modułów ustawianych za pomocą dźwigów.

Jak żyć na tak małej powierzchni? Tu z pomocą przychodzą kreatywność oraz nowe technologie. Na przykład marka Ori System stworzyła system modułowych mebli, którymi można sterować za pomocą aplikacji. Meble w kilka chwil zmienią sypialnie w salon, biuro czy garderobę. Największą zaletą mikromieszkań ma być ich funkcjonalność. Naukowcy i technolodzy prześcigają się w pomysłach jak usprawnić życie w mikroskopijnej przestrzeni. W prototypowym budynku Micro Compact Home wykorzystano np. technologie stosowane na jachtach czy w samolotach. Wysokość, szerokość i długość kubika Compact Home wynosi wszędzie 266 cm.

Mikroapartamenty często niosą za sobą wizję mieszkania opartej na oszczędnym zużyciu zasobów oraz kreatywności. Jednak są też duże problemy wynikające z mikrometrażu. Eksperci twierdzą, że w przyszłości ze względu na gęstą zabudowę, spora część mieszkań utraci zieleń, a nawet światło dzienne. Ponadto badania wykazują, że wraz z mniejszą powierzchnią mieszkalną wzrasta poziom agresji, stresu i frustracji wynikającej z braku intymności. Dlatego tak ważne jest zapewnianie mieszkańcom w okolicy miejsc do spędzania wolnego czasu. Udaną inicjatywą jest choćby Silicon Roundabout & Tech City w Londynie, gdzie znajduje się publiczny salon, w którym można spotkać się ze znajomymi czy wypić kawę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie