REKLAMA
PARTNER PORTALU
×

Szukaj w serwisie

Szczecin zabezpieczy ponad stuletni witraż z zabytkowej willi

  • Autor: PAP
  • 25 lip 2021 10:58
Szczecin zabezpieczy ponad stuletni witraż z zabytkowej willi
"Budynek wzniesiony w 1911 r. odznacza się dobrze zachowaną, autentyczną substancją budowlaną, kompozycją, detalem i sposobem wykończenia elewacji, a także elementów zagospodarowania terenu" - poinformowały służby prasowe szczecińskiego Urzędu Miasta. fot. Shutterstock

Demontaż i zabezpieczenie witraża przedstawiającego syrenę, ekspertyza techniczna budynku i wniosek o wpis do rejestru zabytków - to działania, które szczeciński magistrat zaplanował, by uratować witraż i willę z początku XX w., znajdujące się na Gocławiu.

REKLAMA

  • "Budynek wzniesiony w 1911 r. odznacza się dobrze zachowaną, autentyczną substancją budowlaną, kompozycją, detalem i sposobem wykończenia elewacji, a także elementów zagospodarowania terenu" - poinformowały służby prasowe szczecińskiego Urzędu Miasta.
  • Jak wskazał miejski konserwator zabytków Michał Dębowski, "szczególnie cenny jest jeden z witraży, przedstawiający czeszącą się syrenę na tle zachodzącego słońca".

"Ciekawa technika wykonania oraz walory artystyczne tego dzieła czynią z niego unikatowy zabytek, dokumentujący sposób dekorowania bogatych rezydencji mieszczańskich na początku XX wieku" - zaznaczył Dębowski.

Jak podano, witraż musi zostać zdemontowany wraz z oryginalnym skrzydłem okiennym, aby można było wykonać ratunkowe prace zabezpieczające i konserwatorskie - to ze względu na "znaczny stopień zdeformowania i naruszenie stabilności mocowania witraża w ramie".

Zlecona ma zostać też ekspertyza techniczna budynku, która posłuży do oceny stanu jego zachowania, określenia przyczyn zniszczeń i rzeczywistego zakresu niezbędnych działań remontowych, a także oszacowania kosztów remontu.

Ze względu na wysokie walory zabytkowe willi miejski konserwator zabytków zleci również utworzenie karty ewidencyjnej zabytku oraz zwróci się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z wnioskiem o objęcie budynku pełną ochroną konserwatorską na podstawie wpisu do rejestru zabytków - podano.

"Dopiero po wykonaniu remontu wieży możliwe będzie przywrócenie w pierwotne miejsce zakonserwowanego witraża oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich przy wystroju malarskim wieży" - wskazano.

O interwencję w sprawie willi przy ul. Lipowej 19 na Gocławiu zwróciła się do prezydenta miasta niezrzeszona radna miejska Edyta Łongiewska-Wijas. W interpelacji zwróciła uwagę, że willa wzniesiona dla Ottona Strutza jest "niezwykle urokliwym budynkiem", ale "z braku odpowiedniej konserwacji wszystko to ulega postępującemu niszczeniu i degradacji".

Radna zwróciła szczególną uwagę na witraż, który, jak stwierdziła jest w mieście "jednym z nielicznych albo nawet jedynym świeckim witrażem z początku XX w., łączącym szczeciński kontekst geograficzny (roślinność rzeczna) z popularnym motywem europejskiej kultury, jakim jest syrena".

Dodała też, że budynek jest zalewany podczas deszczu, "a dziury na przestrzał w dachu wieży oraz nieszczelności okien z każdym rokiem się powiększają".

Magistrat przekazał, że Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych zlecił, w ramach bieżącej konserwacji, wymianę wiatrownicy wraz z rynną od strony torów kolejowych oraz sprawdzenie drożności rynien i odpływów kanalizacji deszczowej.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie