×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szkoły podstawowe wygrały modernizacje akustyczne

  • Autor: Propertydesign.pl
  • 10 gru 2019 13:28
  • Aktualizacja: 10 gru 2019 13:29
Szkoły podstawowe wygrały modernizacje akustyczne
SP46 im. Marii Dąbrowskiej w Poznaniu. Fot. Materiały prasowe
Szkoły podstawowe wygrały modernizacje akustyczne
Szkoły podstawowe wygrały modernizacje akustyczne

Modernizacja akustyczna sal lekcyjnych - taką nagrodę wygrały szkoły podstawowe w Sulechowie, Słupcy i Błaszkach. "Smog akustyczny" w placówkach pomoże zwalczyć marka Rockfon, która przeprowadzi stosowne pomiary i prace renowacyjne.

REKLAMA

Szkoły w Sulechowie, Słupcy i Błaszkach wygrały modernizacje akustyczne sal lekcyjnych. Wszystko za sprawą konkursu, w którym ich uczniowie zaprezentowali, jak wyobrażają sobie szkolne dźwięki. O zwycięstwie zadecydowały: kreatywność, wyobraźnia, zdolności plastyczne i literackie młodych ludzi.

Hałas jest sporym problemem przepełnionych szkół podstawowych mieszczących się w starych, niezmodernizowanych budynkach. W wielu polskich szkołach, szczególnie podczas przerw, notuje się dźwięki o natężeniu ponad 85dB. IFiPS zauważa, że gdy taki „smog akustyczny” działa na człowieka przez 8 godzin dziennie, na przestrzeni lat doprowadza to do uszkodzenia komórek słuchowych.

Jak twierdzi prof. Krystyna Pawlas, audiolog, specjalista higieny pracy i higieny środowiska: „Hałas na początku męczy, potem zaczyna irytować, a w końcu prowadzi do wybuchu złości. Są badania, z których wynika, że w głośnych szkołach jest więcej agresji. Dzieci w takich placówkach gorzej się uczą, mają uboższe słownictwo, bo hałas zaburza komunikację”. Z tym niepokojącym zjawiskiem można walczyć stosując dostępne na rynku rozwiązania. Konkurs "Dźwięki mojej szkoły" ma uwrażliwić środowisko oświaty na problematykę nadmiernego hałasu w budynkach szkolnych oraz przybliżyć metody minimalizowania go.

Marka Rockfon, która produkuje rozwiązania akustyczne montowane wewnątrz budynków, zorganizowała konkurs „Dźwięki mojej szkoły”. Do konkursu napłynęło 175 zgłoszeń od uczniów szkół podstawowych z całej Polski. 

Uczniowie ze szkół w Sulechowie (województwo lubuskie), Słupcy (województwo wielkopolskie) i Błaszkach (województwo łódzkie), którzy przygotowali zwycięskie prace, otrzymają w nagrodę hulajnogi, a szkoły do których uczęszczają odwiedzą eksperci od akustyki, aby wykonać tam pomiary hałasu. Następnie do szkół wkroczą wyspecjalizowane ekipy, które wykonają modernizacje akustyczne sal lekcyjnych wskazanych przez szkołę. Modernizacje zostaną wykonane w terminach uzgodnionych ze szkołami.

Wyróżnieni uczniowie ze szkół w Pleszewie (województwo wielkopolskie), Piławie Dolnej (województwo dolnośląskie), Lipsku (województwo lubelskie), Szydłowie (województwo łódzkie), Pielgrzymowicach (województwo śląskie), Połczynie-Zdroju (województwo zachodnio-pomorskie) i Wrocławiu (województwo dolnośląskie) dostaną zestawy do gry w badmintona. Natomiast dla szkół, w których się uczą opracowane zostaną profesjonalne, oparte na pomiarach hałasu rekomendacje dotyczące zastosowania rozwiązań akustycznych. „Tego typu dokument może stanowić istotny argument w rozmowach dyrekcji szkoły z władzami administracyjnymi oraz załącznik do wniosku o przyznanie funduszy na modernizację akustyczną szkoły zgodną z wymogami obecnie obowiązującej normy” – wyjaśnia Mirosław Jucha, przewodniczący jury konkursowego, dyrektor sprzedaży Rockfon na Europę Centralną i Wschodnią.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie