REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

"Sztuka do rzeczy, design w Krakowie" - wystawy, targi, warsztaty, spacery i konkursy

  • Autor: PAP
  • 28 wrz 2018 09:31
fot. shutterstock

Blisko 70 wydarzeń – wystawy, targi, warsztaty, spacery, konkursy - poświęconych wzornictwu i projektowaniu zaplanowano w ramach nowego przedsięwzięcia "Sztuka do rzeczy, design w Krakowie", które będzie realizowane od połowy listopada do 2 grudnia.

REKLAMA

"Kraków był i jest miastem kreatywnym. I zamierza tak się rozwijać" - mówiła w czwartek podczas konferencji prasowej dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Katarzyna Olesiak. "Jedną z form kreatywności jest dizajn, na który stawimy w ramach wydarzenia +Sztuka do rzeczy, design w Krakowie+ (…) Chcemy promować się poprzez dizajn w całej Polsce i w Europie" - podkreśliła.

W przygotowanie wydarzeń zaangażowanych jest ok. 30 partnerów: uczelnie, galerie, pracownie artystyczne, muzea i instytucje kultury, Urząd Miasta i Urząd Marszałkowski.

"Sztukę do rzeczy, design w Krakowie" rozpoczną 15 listopada czterodniowe Krakowskie Spotkania z Dizajnem, w ramach których zaplanowano wystawę oraz otwarte wykłady, warsztaty i spotkania m.in. z prof. Czesławą Frejlich z ASP Kraków, projektantką Jadwigą Husarską oraz artystką i projektantką Zuzanna Niespor z Włoch.

W kolejne weekendy odbywać się będą targi: w Starej Zajezdni na krakowskim Kazimierzu targi Zaprojektowanych (18 listopada), w Pałacu Czeczotka targi mody niezależnej Kiermash (24-25 listopada), w Krakowskim Forum Kultury targi Vintage i Retro Kogel Mogiel (24-25 listopada), Targi Polskiego Designu "Kup Se" przy ul. Dolnych Młynów (1-2 grudnia).

W ramach projekt "Sztuka do Rzeczy - design w Krakowie" zaplanowano także szereg warsztatów dla dorosłych i dzieci oraz spacery architektoniczne, podczas których będzie można obejrzeć przestrzenie prywatne i publiczne na co dzień niedostępne dla zwykłych użytkowników np. nowohuckie Centrum Administracyjne, dawny hotel Forum oraz mieszkania w Nowej Hucie, na Starym Mieście i Kazimierzu.

U zbiegu ulic Romanowicza i Lipowej zaprezentowany zostanie nowy mural, a przed Muzeum Etnograficznym na Placu Wolnica zostaną oddane do użytku ławki oraz urządzenia dla dzieci inspirowane etnograficzną kolekcją.

Od 17 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowane będą prace nagrodzone i wyróżnione w dwóch konkursach: "3D Dziedzictwo dla Designu" - na zaprojektowanie przedmiotu użytkowego inspirowanego obiektem ze zdigitalizowanych kolekcji polskich muzeów i instytucji kultury oraz "Uwolnij Pegaza" na gadżet zaprojektowany z wykorzystaniem grafik stworzonych przez Krzysztofa Radoszka.

W projekcie "Sztuka do rzeczy - design w Krakowie" będą też wydarzenia nawiązujące do postaci i twórczości Stanisława Wyspiańskiego - artysty, którym miasto chce się szczycić. Będą to m.in. rodzinne warsztaty "Usiądź z Wyspiańskim" w Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki oraz warsztaty projektowania okładek książek inspirowanych twórczością artysty i gra miejska "Przygotowanie do Wesela", przygotowane przez Muzeum Narodowe

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie