×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sztuka konserwacji - konserwacja sztuki

  • Autor: PAP
  • 23 kwi 2018 16:22
  • Aktualizacja: 23 kwi 2018 16:24
Sztuka konserwacji - konserwacja sztuki
fot. pixabay.com

Efekty prac konserwatorów dzieł sztuki - ich wiedzę, doświadczenie i kunszt – można podziwiać oglądając w Zamku Królewskim na Wawelu 84 zabytki wybrane spośród tych, które przeszły renowację w ostatnim ćwierćwieczu.

REKLAMA

Są wśród m.in. "Madonna z Dzieciątkiem i dwoma aniołami" przypisywana Sandro Botticellemu, japońska waza rozbita na ponad 250 kawałków i skrupulatnie sklejona, wykonana z porcelany miśnieńskiej grupa figur "Ukrzyżowanie" Johanna Joachima Kaendlera czy wyjątkowy miśnieński serwis tzw. cytrynowy.

25 obiektom towarzyszą prezentacje multimedialne, dzięki którym można zobaczyć, jak wyglądały one przed konserwacją i jakim zabiegom zostały poddane. Zwiedzający zobaczą także film o wszystkich wawelskich pracowniach konserwatorskich. Jest ich obecnie siedem i pracuje w nich 34 specjalistów.

"Zależało nam, żeby ta wystawa pokazywała nie tylko dzieła sztuki po konserwacji. Staraliśmy się pokazać, jaki był punkt wyjścia, jak przebiegał proces renowacji i sposoby postępowania wobec danego obiektu" - mówił dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski. "Nasi konserwatorzy są w stanie uratować wszystko i doprowadzić do stanu pozwalającego na ekspozycję" - dodał, podkreślając, że czasem specjaliści z różnych wawelskich pracowni muszą ze sobą współdziałać. Tak było np. z kałkanem, czyli tarczą pochodząca z Persji oraz z XVIII-wieczną lektyką, której odnowienie wymagało zaangażowania kilkunastu osób.

Dyrektor Zamku Królewskiego podkreślił, że we współczesnych muzeach rola konserwatora dzieł sztuki jest ogromna: wydaje on opinię na temat dzieł, które mają być zakupione lub mają trafić do kolekcji, dba o ich właściwy stan na co dzień, a czasem podejmuje się bardzo trudnej próby ich ratowania. "Na wystawie mamy dobrych kilkanaście przypadków, gdzie poszczególne obiekty zostały wydobyte z niebytu" - mówił prof. Ostrowski. Dodał, że do zadań specjalistów należy też konserwacja prewencyjna, czyli takie zabezpieczenie zabytków oraz stworzenie takich warunków, aby nie podlegały one destrukcji.

Kurator i autorka scenariusza wystawy dr hab. Ewa Wiłkojć mówiła, że konserwator dzieł sztuki musi mieć nie tylko wiedzę, ale także talent i duże wyczucie plastyczne. "To praca wymagająca cierpliwości, ogromnej determinacji i koncentracji" - podkreśliła.

W Zamku Królewskim na Wawelu można oglądać dzieła malarskie, ceramikę, meble, tkaniny, militaria, wyroby rzemiosła artystycznego oraz zabytki archeologiczne. Zwiedzający zobaczą m.in. niewielki arras z herbem Polski, którego konserwacja trwała ponad 740 dni, bo konieczne było utkanie brakujących fragmentów, obraz Lucasa Cranacha Starszego "Chrystus błogosławiący dzieci", pastel autorstwa Stanisława Wyspiańskiego przedstawiający Zygmunta Augusta, XVIII-wieczny zegar oraz średniowieczną biżuterię i przedmioty codziennego użytku - strzemię, ostrogę, podkowę, klucz.

Wystawa "Sztuka konserwacji - konserwacja sztuki" potrwa do 16 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie