×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Sztuka użytkowa według IKEA. Kolekcja stworzona przez znanych artystów i projektantów

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • Opublikowano: 17 mar 2021 11:29
  • Zaktualizowano: 17 mar 2021 11:54
Sztuka użytkowa według IKEA. Kolekcja stworzona przez znanych artystów i projektantów
Limitowana kolekcja IKEA Art Event została stworzona przez znanych artystów i projektantów. fot. mat. prasowe IKEA

IKEA już po raz 6 zaprosiła znanych artystów i projektantów do stworzenia oryginalnych, limitowanych produktów z serii Art Event.

REKLAMA

  • IKEA po raz kolejny podjęła współpracę z artystami z całego świata. Jej efektem jest najnowsza odsłona kolekcji Art Event.
  • Przy tworzeniu tegorocznej limitowanej serii IKEA współpracowała z Danielem Arshamem (Nowy Jork), projektantami studia Gelchop (Tokio), duetem Humans since 1982 (Sztokholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) i Stefanem Marxem (Berlin).
  • Kolekcja składa się z 10 unikalnych przedmiotów wyposażenia wnętrz.

Czy dzieło sztuki może być funkcjonalnym przedmiotem codziennego użytku? IKEA wierzy. Nowa kolekcja wyzwala ciekawość i przykuwa uwagę, pozwalając jednocześnie spojrzeć na otaczające nas rzeczy w innowacyjny sposób.

Demokratyzacja sztuki

Historia Art Event sięga 2015 roku, kiedy IKEA podjęła pierwszą współpracę z artystami z całego świata, takimi jak Carolina Falkholt oraz Eko Nugroho. Od tego czasu cel tych kolekcji pozostaje jednak niezmienny: demokratyzacja sztuki oraz uczynienie jej dostępną i przystępną dla każdego. W następnych latach dla IKEA Art Event tworzyli m.in. Virgil Abloh, Junko Mizuno, James Jarbis i Craig Green.

–  Do współpracy przy kolekcji IKEA Art Event 2021 postanowiliśmy zaprosić różnych artystów z całego świata, aby odzwierciedlić różnorodność łączącą sztukę i design. Czuję się niezwykle zainspirowany, kiedy patrzę na tę serię, ponieważ za każdym produktem stoi wyjątkowa historia – mówi Henrik Most, lider kreatywny w IKEA.

Przy tworzeniu tegorocznej limitowanej serii IKEA współpracowała z najbardziej pomysłowymi twórcami: Danielem Arshamem (Nowy Jork), projektantami studia Gelchop (Tokio), duetem Humans since 1982 (Sztokholm), Sabine Marcelis (Rotterdam) i Stefanem Marxem (Berlin).

Zobacz także >> Kolejna odsłona kolekcji IKEA projektowanej przez najmłodszych

Sztuka dla domu

Kolekcja IKEA Art Event 2021 składa się z 10 unikalnych przedmiotów wyposażenia wnętrz. Rzucają one wyzwanie tradycyjnemu spojrzeniu na rzeczy, które są z nami na co dzień, jednocześnie oddając hołd kreatywności. Wybrani wizjonerzy sięgnęli po artykuły, które dobrze znamy, np. klucz imbusowy czy dron, i zmienili ich dotychczasowe zastosowanie.

Wiele rzeczy, których używam w swojej pracy lub do których się odwołuję, to przedmioty codziennego użytku – proste telefony, aparaty fotograficzne czy zegary – rzeczy mające już swoje miejsce
w naszym życiu. Uważam, że dla wielu osób interesującym doświadczeniem jest kontakt
z tym, co już znają, ale w odsłonie wykraczającej poza ich zwykłą codzienność – mówi Daniel Arsham, jeden z projektantów kolekcji IKEA Art Event 2021.

W nowej serii znajdziemy zegar ścienny, wydający się być w stanie łagodnego poruszenia, projektu Daniela Arshama. Dzieło odzwierciedla fascynację autora czasem oraz zainteresowanie ideą rzeczy w ruchu. IKEA Art Event 2021 to również przedmioty, którym nadano nową, zaskakującą funkcję. Studio Gelchop pochyliło się nad niedocenianym kluczem imbusowym i tak stał się on dużą lampą stołową oraz latarką. Natomiast, duet Humans since 1982 postanowił na nowo odkryć sztukę technologii, umieszczając drona w gablocie, niczym obraz. Sabine Marcelis znalazła za to coś fascynującego w przecięciu powierzchni i przeniosła ten prosty gest na oprawę lamp. Pomysłowe oświetlenie szybko pozwoli zmienić atmosferę w każdym pomieszczeniu. Poprzez sztukę zaprośmy do naszych domów także radość, dzięki ekspresyjnym dziełom Stefana Marxa. Zaprojektowany przez niego wazon oraz pled przywołują emocje za sprawą umieszczonych na nich fraz.

Kolekcja będzie dostępna w sklepach IKEA i online na IKEA.pl od 1 kwietnia 2021 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie