REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Szyldy na warszawskiej Starówce - oryginalne i finezyjne

  • Autor: UM Warszawa
  • 11 sty 2016 12:05
fot. UM Warszawa

Szyldy semaforowe są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów zdobniczych warszawskiej Starówki i dziełem znakomitych projektantów. O ich historii i stylistyce opowie Maria Owczarczyk.

REKLAMA

Szyldy semaforowe przykuwają wzrok oryginalną formą i precyzją wykonania. Staromiejskie semafory, finezyjne dzieła metaloplastyki, zostały zaprojektowane w ramach spójnego programu aranżacji Starego Miasta. Powstawały w trakcie odbudowy od lat 50. XX w. i nawiązują do form historycznych, a także odzwierciedlają nurty panujące w sztuce.

Po serii spotkań z właścicielami i użytkownikami lokali na Starym Mieście popularyzujących kanon dobrych praktyk dla nowych szyldów, UM Warszawa zaprasza 15 stycznia 2016 r. do Królikarni. Podczas spotkania przybliżona zostanie historia powstawania szyldów staromiejskich i ich stylistyka oraz nawiązanie do ówczesnej rzeźby. Gość specjalny, rzeźbiarka Maria Owczarczyk, autorka odrestaurowanej niedawno syrenki z szyldu dawnej księgarnia „Dom Książki”, opowie o swoich doświadczeniach z realizacji projektów dla Starego Miasta.

Szyldy są dziełami znakomitych projektantów: konserwatorów, architektów, budowniczych, plastyków i rzemieślników. Są one integralną częścią zabytku wpisanego na Listę światowego dziedzictwa UNESCO i świadczą o historii miejsca.

Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków w tym roku opracowało poradnik pt. "Szyldy na Starym Mieście w Warszawie. Dobre praktyki dla właścicieli i użytkowników". Obok zasad rozmieszczenia i montażu nowych elementów reklamowych, publikacja zawiera część dotyczącą historii szyldów i katalog zabytkowych semaforów wraz z mapką.

Każdy z uczestników spotkania bezpłatnie otrzyma egzemplarz publikacji.

Gdzie: Królikarnia, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, ul. Puławska 113 a

Kiedy: Piątek, 15 stycznia 2016 r., godz. 18.00

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie