REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Talerz ze słynnej huty szkła "Niemen" zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim

  • Autor: PAP
  • 03 gru 2022 11:29
Talerz ze słynnej huty szkła "Niemen" zabytkiem miesiąca w Muzeum Podlaskim
Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku; zmieniają się co miesiąc. fot. Shutterstock

Talerz ze wzorem w stylu art deco z Hut Szklanych J. Stolle "Niemen" - jest grudniowym zabytkiem miesiąca Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. Można go oglądać w instytucji do końca roku.

REKLAMA

  • Akcja "Zabytek miesiąca" została zapoczątkowana w Muzeum Podlaskim w ubiegłym roku, ma przybliżać historię przedmiotów ze zbiorów, których na co dzień nie można oglądać.
  • Eksponaty prezentowane są w głównym holu głównej siedziby muzeum - w Ratuszu w Białymstoku; zmieniają się co miesiąc.
  • Przez cały grudzień można oglądać wyprodukowany w latach 30-tych XX wieku talerz ze wzorem w stylu art deco.

Naczynie pochodzi z Hut Szklanych J. Stolle "Niemen" z Brzozówki k. Nowogródka wówczas terenu Rzeczpospolitej, dzisiaj to teren Białorusi.

Jak informuje muzeum, hutę szkła spółki Wilhelma Krajewskiego i Juliusza Stolle otwarto w 1894 roku. Stolle prowadził ją samodzielnie od 1909 roku. Zakład został zniszczony w 1915 roku przez wycofujące się wtedy wojska rosyjskie, a produkcję wznowiono po odzywaniu przez Polskę niepodległości.

"Nowe warunki funkcjonowania firmy dały jej impuls do błyskawicznego rozwoju. Zakład produkował użytkowe i ozdobne szkło dmuchane i prasowane, szybko stając się największym polskim producentem i eksporterem" - podaje muzeum.

Prezentowany talerz jest przykładem wprowadzanych w latach 30. modnych wzorów w stylu art deco. Jak informuje muzeum, wykonywano je często z barwionego, selektywnie matowionego szkła. "Zyskały międzynarodowe uznanie, o czym najlepiej świadczy fakt, że można je było kupić w Paryżu, Berlinie, Buenos Aires, Kairze czy Jerozolimie" - dodaje instytucja.

Talerz znajduje się na co dzień w zbiorach Muzeum Historycznego w Białymstoku, które jest oddziałem Muzeum Podlaskiego.

Akcja "Zabytek miesiąca" jest prowadzona w muzeum od września 2021 roku i ma zwiększyć popularność muzeum wśród zwiedzających i zachęcać do zwiedzania placówki. Pierwszym eksponatem była ceramiczna plakieta z wizerunkiem twarzy Józefa Piłsudskiego, datowana na lata 30. ubiegłego wieku. W kolejnych miesiącach - m.in. przedwojenna figura fajansowa "Niedźwiedź", srebrna lampa chanukowa z 1875 roku, ikona Matki Bożej Pocieszenia z ok. 1500 roku czy radio z getta w Bielsku Podlaskim.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku to największa taka instytucja w regionie; jest placówką kultury prowadzoną przez samorząd województwa. W skład muzeum wchodzi siedem jej oddziałów; oprócz Muzeum Historycznego, również np. Muzeum Ikon w Supraślu i muzeum w zabytkowej synagodze w Tykocinie. Nowym oddziałem ma być powstające muzeum w Okopach, upamiętniające pochodzącego z tej wsi ks. Jerzego Popiełuszkę.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie