Te zestawienia kolorystyczne będą królować w dekoracji wnętrzpropertydesign.pl - 26-08-2016 10:04


Pantone Color Institute przygotował 9 propozycji zestawień kolorystycznych, które będą królować w dekoracji wnętrz w nadchodzącym roku. Wśród nich jest uzupełnienie kolorów 2016 roku (delikatnego różu i błękitu), czyli delikatne pastele Day Dreaming oraz kolory neutralne zgromadzone w palecie At Ease.

Trzecia paleta Native Instics to połączenia kolorów ziemi z nasyconymi barwami jak czerwień karminowa, przywodzące na myśl sztukę etniczną. Paleta Florabudant czerpie z bogactwa kwiatów, a Acquired Taste z soczystych barw owoców. Forest Bathing inspirowany jest leśnymi spacerami, podobnie Raw Materials – rytuałami naturalnego SPA. Reminiscence to paleta zgaszonych odcieni takich jak Sepia Tint przywołująca na myśl nostalgicznie stare zdjęcia. Ostatnia propozycja przedstawiona przez Pantone − Graphic Imprints to zabawa jaskrawymi żywymi kolorami, które świetnie współgrają z czernią i bielą.

Leśny spacer

Szmaragd, butelkowa zieleń, mięta. Ciemne odcienie zieleni to mocny trend, który ma zastąpić modne w tym roku granat i królewski niebieski. Nadadzą wnętrzu aurę tajemniczości i wyrafinowanej elegancji (ciemną farbą można też ozdobić tylko jedną ścianę). W połączeniu ze skórą, złotem i miedzią mogą stworzyć pełne przepychu wnętrze w stylu art deco.

W jednej ze swoich propozycji eksperci Pantone czerpią inspiracje z japońskiego zwyczaju leśnych kąpieli (shinrin-yoku), czyli powolnych spacerów po lesie, którym towarzyszy wdychanie substancji emitowanych przez drzewa. Forest Bathing to soczyste zielenie, przełamane purpurą i limonką. Połączenie, które niczym terapia kolorami – wycisza i wpływa pozytywnie na nastrój. Wykorzystane ich na ścianach i w dodatkach stworzy leśny klimat.
− Niepowtarzalnego charakteru ścianom w kolorze zielonym można nadać za pomocą farby o efekcie aksamitu. Z kolei leśną dekorację wzmocni użycie farby o efekcie rosy. Dzięki zawartości szklanych wypełniaczy i pigmentów metalicznych można uzyskać efekt mikrokropelek rosy – mówi Bartłomiej Cholewa z Lakma SAT, producenta farb dekoracyjnych z kolekcji Francesco Guardi.
W zielonych wnętrzach nie może zabraknąć żywych roślin w doniczkach, terrariach i wiszących koszach.

Połysk kamieni naturalnych

Po blasku złota, miedzi i zimnych metali przychodzi czas na naturalne kamienie szlachetne, które uzupełniają trend powrotu do natury. Pastelową lekkość zastąpi połysk metali i kamieni. Projektanci odkrywają na nowo szkło akrylowe, opal i kwarc.

− W świetle najnowszych trendów ciekawym materiałem wykończeniowym jest tynk kwarcowy, który zawiera wyselekcjonowane kruszywa i piaski kwarcowe. Metaliczny efekt można osiągnąć przez dodanie do masy tynkarskiej chipsu metalicznego lub płatków miki. Można nim pokryć pojedynczą ścianę lub elementy architektoniczne jak kominek. Tynk jest dostępny w szerokiej palecie kolorów m.in. w barwach ziemi – dodaje Bartłomiej Cholewa.

Blisko natury. W klimacie Zen

Pantone nie ogłosił jeszcze następców Serenity i Rose Quartz, jednak w propozycjach palet kolorystycznych i zapowiedziach dekoratorów wnętrz można dostrzec dominujący trend, jakim jest bliskość natury, zieleń lasu i naturalne materiały. Buduje to nowoczesny styl w klimacie ekologii i ruchu wellness, który jednocześnie jest klasyczny i ponadczasowy, bo czerpią wprost z natury – ziemi, roślinności, kwiatów i owoców, zarówno pod względem kolorystyki jak i faktury.

Zdaniem dekoratorów w nadchodzącym roku we wnętrzach zyskają na popularności kolory ziemi. Na ścianach i dodatkach będą gościć takie kolory jak terakota, burgund, ochra, cynamon, miedź i migdałowy. Obok wciąż silnego stylu industrialnego, fali na szkło, cegłę i beton projektanci coraz częściej sięgają po miękką strukturę drewna, papieru, wełny, skóry czy korka, które sprzyjają aranżacji przytulnych wnętrz i tworzeniu niebanalnych połączeń.