REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

To perła w kolekcji łódzkiego muzeum. Uruchomiony zostanie... fotoplastikon

  • Autor: PAP
  • 30 lis 2017 12:40
fot. pixabay.com

W Mikołajki w Muzeum Kinematografii w Łodzi uruchomiony zostanie fotoplastikon. Ponadstuletnie urządzenie przeszło gruntowną renowację. Zdaniem muzealników zabytek jest perłą w kolekcji łódzkiego muzeum liczącej ponad 50 tysięcy eksponatów.

REKLAMA

O wydarzeniu poinformowała PAP dyrektorka Muzeum Kinematografii Marzena Bomanowska.

Przypomniała, że konstruktorem urządzenia był August Fuhrmann, a jego wynalazek z 1880 roku był "dzieckiem swojej epoki - wieku nauki i techniki - takim jak telefon (1876), fonograf (1878), żarówka elektryczna (1879)". Zwróciła uwagę, że łódzki fotoplastikon z około 1900 roku jest jedynym w Polsce oryginałem i - według Towarzystwa Fuhrmannowskiego - jednym z sześciu zachowanych w świecie.

Według niej Fuhrmann miał świadomość, że unikatowy wynalazek zachęci innych do kopiowania jego pomysłu. Dlatego każde urządzenie - zanim pojechało w świat - zostało oznaczone m.in. tabliczką informującą, kto i gdzie je skonstruował.

W odrestaurowanym fotoplastikonie w tym samym czasie jednocześnie 25 osób będzie mogło zasiąść przy numerowanych stanowiskach i, nie przesiadając się, oglądać przez okulary przesuwające się obrazki w trójwymiarze. Po obejrzeniu kompletu 25 zdjęć usłyszą dzwonek.

Fotoplastikon (Kaiser-Panorama) trafił do Łodzi w 1976 roku z Kielc. Najpierw do działającego przy Muzeum Historii Miasta Łodzi działu kultury filmowej, gdzie zagrał m.in. w debiucie fabularnym Juliusza Machulskiego "Vabank". "Kiedy w 1986 roku utworzono Muzeum Kinematografii, a na jego siedzibę wybrano pałac dawnego +króla bawełny+ Karola Wilhelma Scheiblera, fotoplastikon zajmuje zaszczytne miejsce w fabrykanckim pałacu i jest perłą kolekcji" - tłumaczy.

Właściciel firmy, która dokonała rekonstrukcji zabytku Karol Brzeziński podkreśla, że wszędzie tam, gdzie było to możliwe przywrócone zostały oryginalne części i historyczny wygląd urządzenia. Zapewnia on, że fotoplastikon "będzie działał bez zarzutu przez co najmniej 200 lat".

Odrestaurowanie fotoplastikonu było możliwe dzięki darowiźnie przekazanej przez Łódzką Spółkę Infrastrukturalną.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie