To pierwszy na świecie hybrydowy fotel, który eliminuje problemy z kręgosłupemProperydesign.pl - 11-10-2016 13:28


Human+ opracowało projekt hybrydowego krzesła, które nie tylko zapewnia komfort pracy, ale również jest antidotum na choroby kręgosłupa związane z siedzącym trybem pracy. Przez kilka lat nad projektem fotela pracowali projektanci Andrzej Kieryłło i Mateusz Kieryłło.

Klasyczna pozycja siedząca jest w swojej istocie nieanatomiczna gdyż wykrzywia kręgosłup. Codziennie wielogodzinne przebywanie w tej pozycji nadmiernie obciąża kręgosłupa powodując jego choroby i zniszczenie. Nienaturalny układ kręgosłupa jest spowodowany bezpośrednio pozycją siedzącą stąd żaden klasyczny fotel nie może tego zmienić, możne dawać jedynie mniejsze lub większe poczucie komfortu maskując problem.

Informatyzacja wpłynęła na styl życia, siedzimy coraz więcej, wiele osób niemal przez cały dzień. W konsekwencji skala problemu jakim są dzisiaj schorzenia i bóle kręgosłupa jest tak wielka, że trzeba już mówić o chorobie cywilizacyjnej.

- Bóle dolnego odcinka kręgosłupa pozostają jedną z głównych przyczyn YLD – lat życia utraconych przez niepełnosprawność. W krajach rozwiniętych ok. 1/5 wszystkich zwolnień chorobowych jest spowodowana tymi przyczynami. Na bóle pleców cierpi 57 proc. osób pracujących w pozycji siedzącej. Blue Bird to rozwiązanie tego problemu – mówi Andrzej Kieryłło, współwynalazca krzesła Blue Bird.

Kręgosłupa nie wykrzywia i nie niszczy pozycja zwana klękosiadem propagowana od wielu lat przez ortopedów, na rynku są już od lat obecne stołki pozwalające na siedzenie w tej pozycji. Praca na stołku bez podparcia pleców jest jednak bardziej męcząca i nie da się w niej pracować przez wiele godzin, pozycja ta wymaga też większego wysiłku. Zbyt męczące i obciążające jest też dłuższe stanie ostatnio propagowane jako przeciwwaga siedzenia.

Optymalnym rozwiązaniem pozostaje więc częsta zmiana pozycji pomiędzy pozycją klasyczną a klękosiadem i nad fotelem łączącym obie pozycje przez kilka lat pracowali projektanci Andrzej Kieryłło i Mateusz Kieryłło z Human+.

Zakładany cel osiągnięto, powstał Blue Bird Hybryd Chair, pierwszy na świecie w pełni komfortowy fotel biurowy z funkcją klękosiadu, fotel który niezwykle łatwo się przekształca i pozwala na przemienne siedzenie w dwóch pozycjach, klasycznej lub w klękosiadzie. Oparcie fotela w obu pozycjach idealnie podpiera kręgosłup, posiada podłokietniki i zagłówek zapewniające użytkownikowi niezbędny komfort.

Zmiany pozycji eliminują ból pleców, dwie pozycje to dwie różne grupy pracujących mięśni a prawidłowo ułożona w klękosiadzie przepona poprawia oddech i dotlenienie organizmu, co przekłada się na mniejsze zmęczenie i wydajność pracy umysłowej.

- Nasz fotel daje możliwość zachowania rozwartego kąta pomiędzy kręgosłupem, a nogami co pozwala na zachowanie naturalnego ułożenia kręgów odcinka lędźwiowego oraz zachowanie właściwej pozycji pleców, a ruch i zmiana pozycji są jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań chroniącym plecy pracowników – mówi Mateusz Kieryłło, współwynalazca krzesła Blue Bird.

Wynaleziony i opatentowany system multi-synchro pozwala na przekształcenie fotela jednym ruchem. Wszystkie elementy krzesła dopasowują się do wybranej pozycji, zachowując wysokość oraz ułożenie oparcia. Technologia i ergonomia zastosowane w krześle są unikalne w skali światowej o czym świadczą przyznane patenty: w USA, Europie, Polsce, Hong Kongu oraz odpowiednia ochrona projektu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO) i Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO). Wynalazcy z Human+ czekają na decyzje patentowe w Chinach, Japonii, Korei Pd., Indiach i Brazylii. Wraz z odpowiednią ochroną projektanci planują wejście na kluczowe globalne rynki przy wsparciu dystrybucji przez lokalnych liderów branży mebli biurowych.

O wynalazcach krzesła Blue Bird

Andrzej Kieryłło - Projektant mebli i wzornictwa przemysłowego z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem. Z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu fabryki mebli biurowych.

Mateusz Kieryłło - Projektant wzornictwa przemysłowego i architekt wnętrz, specjalista w ergonomii przestrzeni biurowej. Prezes Blue Bird Poland, współwłaściciel Human+ i Blue Bird Poland. Założyciel Qurara Studio.