REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

To rekordowa cena w historii polskiego malarstwa. Nawet 15 mln zł za obraz Wróblewskiego

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 23 lis 2021 14:28
To rekordowa cena w historii polskiego malarstwa. Nawet 15 mln zł za obraz Wróblewskiego
Andrzej Wróblewski - Dwie mężatki 1949 r., fot. mat. prasowe Desa Unicum
To rekordowa cena w historii polskiego malarstwa. Nawet 15 mln zł za obraz Wróblewskiego

Wystawiony na aukcji DESA Unicum obraz „Dwie mężatki” Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z kultowych dzieł polskiej sztuki powojennej. Jego cena oceniana jest na 15 mln złotych.

REKLAMA

  • Nawet na 15 mln zł estymowana jest cena obrazu "Dwie mężatki" Andrzeja Wróblewskiego. To absolutny rekord w historii polskiego malarstwa.
  • Unikatowe, dwustronne dzieło jednego z najwybitniejszych malarzy współczesnych, trafi pod młotek już 30 listopada podczas aukcji „Sztuka współczesna. Klasycy awangardy po 1945 roku” w DESA Unicum.
  • „Klasycy awangardy po 1945 roku” to pierwsza z trzech aukcji sztuki współczesnej DESA Unicum w najgorętszym sezonie na rynku sztuki. Łączna wartość prac wystawionych na wszystkich trzech aukcjach może wynieść ponad 60 mln zł.

Tylko w 2020 roku największy dom aukcyjny w Polsce sprzedał dzieła powojenne za ponad 100 milionów zł, co dało mu ponad 50 proc. udziałów w tym kluczowym dla sprzedaży sztuki segmencie. W ofercie listopadowej aukcji znajdzie się łącznie aż 65 prac najbardziej uznanych artystów tworzących po II wojnie światowej, w tym wybitne dzieła Romana Opałki, Stanisława Fijałkowskiego, Jana Tarasina, Erny Rosenstein, Jerzego Nowosielskiego, Tomasza Ciecierskiego, Józefa Hałasa, Tadeusza Kantora oraz Edwarda Dwurnika. Górna estymacja wartości dzieł wystawionych na aukcji to blisko 38 mln zł, co oznacza, że może to być największa wartościowo aukcja sztuki w historii polskiego rynku.

2 grudnia będą miały miejsce także aukcje „Op-art i Abstrakcja Geometryczna” oraz „Pop-art, Popkultura, Postmodernizm”, na której po raz pierwszy na polskim rynku pojawi się obiekt NFT.

Aukcje poprzedzi wystawa, na której bezpłatnie można obejrzeć licytowane prace mistrzów sztuki współczesnej.

– Nasze aukcje organizowane w cyklu „Sztuka współczesna” cieszą się nieprzerwanie ogromnym zainteresowaniem. Dzieła najwybitniejszych artystów powojennych przyciągają najbardziej wpływowych kolekcjonerów polskiej sztuki, zarówno krajowych jak i zagranicznych, gotowych płacić za nie rekordowe sumy. Sukcesem okazała się strategia tworzenia cykli tematycznych, jak np. aukcja „Klasycy awangardy po 1945”, na której pojawiają się największe nazwiska polskiej sztuki powojennej i współczesnej, czy też nowe ciekawe projekty, prezentujące konkretne nurty lub okresy w historii sztuki powojennej. Do czołowych aukcji tego typu należy również rozwijany od 2016 projekt „Op-art i Abstrakcja Geometryczna”, w ramach którego sprzedawane obrazy osiągnęły najwyższe ceny w historii rynku sztuki w Polce. Dzięki tym inicjatywom mamy znaczący wpływ na kształtowanie rynku kolekcjonerskiego w Polsce. Na początku grudnia jako pierwszy dom aukcyjny w Polsce a także Europie Środkowo-Wschodniej zaoferujemy cyfrowy obiekt NFT - historyczna licytacja odbędzie się w ramach aukcji „Pop-art, Pop-kultura, Postmodernizm”– mówi Agata Szkup, Prezes DESA Unicum.

Wystawiony na aukcji DESA Unicum obraz „Dwie mężatki” ("Dwie młode mężatki") Andrzeja Wróblewskiego jest jednym z kultowych dzieł polskiej sztuki powojennej, reprodukowanym w wielu katalogach i opracowaniach, a także wystawianym na najważniejszych ekspozycjach poświęconych wielkiemu artyście. Praca powstała w 1949 roku jako druga z serii „Kontrastów społecznych”.

Obraz, którego estymacja cenowa sięga rekordowego poziomu 10 – 15 mln zł, przestawia dwie, wyznające odmienne wartości, kobiety. Jedną z nich jest zamożna młoda elegantka trzymająca czarnego pieska z niebieską kokardką. Druga to dumna matka – proletariuszka, tuląca w ramionach nagie dziecko. Praca ta, jak wiele kompozycji krakowskiego artysty, jest dwustronna. Na jej odwrocie znajduje się szkic do obrazu „Zlotu młodzieży w Berlinie Zachodnim” ukończonego przez Wróblewskiego w 1951 roku.

Słynne „Dwie mężatki” uznawane są za dzieło zwiastujące socrealizm, który dla młodego wówczas Wróblewskiego był zarówno jedynie słusznym programem, jak i źródłem utraty swobody artystycznej. Jak sam zaznaczył: „wymyśliłem między innymi głęboką prawdę, że tylko wtedy nikt mi nie będzie narzucał socrealizmu, jeżeli ja sam będę go narzucał innym”. W efekcie stał się prekursorem nowej figuracji, współczesnego realizmu, jak również nowej ekspresji.

Andrzej Wróblewski ma status postaci mistycznej, która realizacji własnej wizji sztuki poświęciła całe swoje, zaledwie 30 – letnie życie (artysta zginął w 1957 roku podczas wycieczki w Tatrach). Mówi się o nim, jako o młodym, nadwrażliwym, doświadczonym wydarzeniami II wojny światowej, ale żyjącym i tworzącym niezwykle intensywnie artyście. 30 listopada wystawiony zostanie również "Pejzaż z wysokim niebem", który Wróblewski stworzył w 1953 roku. Jego estymacja cenowa to 2 – 4 mln zł.

Obecny rekord cenowy wśród obrazów powojennych sprzedanych w Polsce należy do pracy Wojciecha Fangora, jednego z najbardziej znanych polskich artystów na świecie. W 2020 roku za obraz „M22” tego artysty zapłacono ponad 7,4 mln zł. Nie jest wykluczone, że na fali rosnącej popularności sztuki współczesnej, podczas listopadowej aukcji DESA wyższą cenę osiągnie nie tylko praca Wróblewskiego, ale również obraz "Detal 407817 - 434714" z cyklu "1965/1 - ∞" Romana Opałki. Cena pracy estymowana jest na 6 – 8 mln zł. Ten konceptualny cykl rozpoczął się 1965 roku, w którym artysta zaczął pokrywać płótna rzędami kolejnych cyfr, co miało oddawać upływ czasu. Każdemu kolejnemu obrazowi towarzyszyła fotografia twarzy artysty ukazująca oznaki starzenia się oraz nagranie jego głosu. Opałka realizował cykl 1965/1 - ∞" do swojej śmierci w 2011 roku.

Prezentowany obraz „21.X.71” Stanisława Fijałkowskiego z 1971 roku uznawany jest niekiedy za zapowiedź cyklu „Autostrad”. To najdłuższa realizacja artysty, odnosząca się do jego przeżyć osobistych. Forma przedstawienia drogi urasta u Fijałkowskiego do rangi symbolu, zakorzenionego głęboko w kulturze judeochrześcijańskiej. Jest drabiną Jakubową, po której aniołowie zstępowali na ziemię, a na której wierzchołku stał sam Bóg. 30 listopada pod młotek trafią również dwa obrazy Jerzego Nowosielskiego, w tym praca z 1965 roku, której górna estymacja cenowa sięga 1 mln zł. Głównymi bohaterkami obrazu są dwie kobiety: naga i w bikini. Płótno, jak większość prac Nowosielskiego, nie przedstawia konkretnych osób. Jest raczej wizją tego, czym dla artysty jest kobiecość oraz związana z nią tajemniczość, będąca dla niego źródłem niekończącej się inspiracji.

Na aukcji zaoferowane zostaną również unikatowe prace Tadeusza Kantora (m.in. "Emballage" z 1966 roku), Jana Tarasina („Przedmioty” z 1969 roku), Erny Rosenstein („Bieganie” z 1971 roku), Tomasza Ciecierskiego („Bez tytułu” z 1991 i 1994 roku), Józefa Hałasa („Pion i poziom” z 1974 roku) czy Edwarda Dwurnika (m.in. „Bajkał" z 1989 roku należący do cyklu "Droga na Wschód").
W 2020 roku na 77 aukcjach DESA Unicum sprzedane zostały dzieła sztuki powojennej za ponad 100 mln zł, co daje największemu domowi aukcyjnemu w Polsce ponad 50 proc. udziałów w tym sektorze rynku sztuki – wynika z raportu Artinfo.pl. Z tego 60 mln zł wygenenerowały organizowane od 16 lat aukcje „Klasycy awangardy po 1945 roku”. Oznacza to, że aukcje w DESA Unicum wygenerowały większy obrót, niż wszystkie inne domy aukcyjne razem. Nadchodząca aukcja ma szanse pobić dotychczasowy rekord.

Aukcji towarzyszyć będzie wystawa w siedzibie DESA Unicum dostępna do 30 listopada w godz. 11-19 (poniedziałek-piątek) i 11-16 (sobota). Wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie