
Poznań stabilnie się rozwija i uchodzi za jedno z najbardziej atrakcyjnych miast pod względem potencjału dla biznesu. Hochland, IKEA i Żabka, mają siedziby w Poznaniu. Kto stoi za projektami najciekawszych biur?
Siedziba agencji reklamowej GPD w Poznaniu to przestrzeń, która elastycznie dopasowuje się do dynamicznie zmieniających się potrzeb niemal 200-osobowego zespołu. A przy tym zapewnia korzystne warunki do kreatywnej pracy w pojedynkę albo w grupach. Projektanci z pracowni Bidermann+Wide sięgnęli po rozwiązania z zakresu ergonomii i akustyki.
Standardy Activity Based Workplace zostały zaadaptowane w projekcie nowego biura dla pracowników Ikea Business Service Center w Poznaniu. Całe biuro i wszystkie stanowiska pracy przystosowane są dla osób z różnymi odmianami niepełnosprawności.
Za projekt wnętrz odpowiadają Joelle Czajkowska i Katarzyna Czesnar - projektantki współpracujące z Ikea.
Projekt nowego biura marki GSK w Poznaniu wzorowany był na tematyce lokalnej – poznańskim Starym Rynku. Oprócz inspiracji lokalizacją, w projekcie wnętrza kluczowa była również przemyślana aranżacja przestrzeni. Biuro zostało podzielone na mniejsze segmenty, aby zniwelować hałas i nadać wrażenie przytulności.
TP Bennett zrealizowała projekt GSK – przestrzeń biurową i współpracy, chillout room. Kantynę i strefę help lounge zaprojektowała Katarzyna Rut — architekt marki HOOF. Za realizację projektu odpowiedzialni byli Teodor Barciński i Aleksandra Szutarska z HOOF.
Biuro poznańskiego oddziału zlokalizowane jest na Starym Mieście przy ul. Mostowej 38, w nowo wybudowanym 6-kondygnacyjnym budynku.
Na etapie projektowania biura, mocno braliśmy pod uwagę dwie funkcje, jakie ma ono pełnić. Z jednej strony, jest to miejsce do zespołowego realizowania projektów, natomiast z drugiej - chcemy, aby ta przestrzeń tętniła życiem i gościła różne społeczności skupione wokół nowych technologii - mówi Natalia Machińska, HR Director STX Next. - To nasi współpracownicy od początku byli w centrum tego projektu, dlatego wybrani przedstawiciele różnych zespołów weszli do grupy, odpowiedzialnej za zaplanowanie aranżacji biura.
Do największych wyzwań podczas tworzenia nowej siedziby Tpay należał podział otwartej przestrzeni na strefy, aby każda osoba, niezależnie od wykonywanego zadania, mogła pracować w komfortowych warunkach. Wymagało to uwzględnienia akustyki na wczesnym etapie projektu, a także doboru odpowiednich mebli i innych elementów aranżacji wnętrza, takich jak panele dźwiękochłonne, wykładziny podłogowe itp.
Nowa powierzchnia została zaaranżowana zgodnie z koncepcją Activity Based Working (ABW), która zakłada dopasowanie przestrzeni do rodzaju zadań realizowanych przez pracowników.
W marcu zeszłego roku oddane zostało nowe biuro firmy Hochland Polska w kompleksie Business Garden w Poznaniu. Do dyspozycji pracowników są nowoczesne wnętrza, których aranżacja nawiązuje do tożsamości marki.
Choć w czasie pandemii praca ma wymiar hybrydowy, to nowa przestrzeń Hochland została stworzona z myślą nie tylko o dniu dzisiejszym, lecz także o przyszłości stale rozwijającej się firmy.
Żabka Polska wprowadziła się do nowoczesnego budynku w kompleksie Nowy Rynek w Poznaniu. Obiekt naszpikowany jest nowoczesnymi rozwiązaniami, oferując między innymi specjalne pokoje do pracy w ciszy, budki telefoniczne oraz stanowiska dla elektrycznych aut.
- Nowe, przyjazne dla pracowników przestrzenie zapewnią jeszcze lepszy komfort pracy, pozwolą na kreatywne myślenie i tworzenie, co jest dla nas szczególnie ważne w obszarze nowych technologii jak i rozwoju asortymentu. Budynek znajduje się w ścisłym centrum, dzięki czemu nasi pracownicy będą mieć blisko do pracy – podkreśla Tomasz Suchański, prezes zarządu firmy Żabka Polska.
Siedziba firmy Tesa Polska mieści się w Poznaniu, w ciekawym pod względem architektury budynku Pixel autorstwa JEMS Architekci. Projekt biura to zaś efekt współpracy z poznańską pracownią EV Architects.Biuro zaprojektowane zostało w oparciu o współczesny design. - Jest to eleganckie miejsce pracy z charakterem, które stworzono z myślą o potrzebach pracowników - podkreśla Ewelina Jankowska, architekt i CEO EV Architects.
Większość pracowników to kobiety, więc z myślą o nich, we wnętrzu zastosowano delikatne kolory, pudrowego różu i szarości, które tworzą jasną i przytulną przestrzeń.
Kiedyś była tam kawiarnia i teatr, a swoją salę prób miał Krzysztof Komeda. Potem przyszedł czas na kasyno oraz siedzibę lokalnego sztabu Euro 2012. Obecnie w zabytkowym budynku Arkadii w Poznaniu swoją siedzibę ma Fundacja Malta, organizująca Festiwal Malta - jedno z największych wydarzeń teatralnych w Polsce.
Ideą Fundacji jest wspólnotowość, co dobrze widać w przestrzeni jej 400-metrowego biura. Znajdziemy w nim miejsce pracy dla wielu osób oraz strefy tematyczne - obszar przeznaczony dla wolontariuszy, miejsce dedykowane spotkaniom oraz zakątek, w którym każdy może się zrelaksować. Projektantka Vox chciała zachować tę specyfikę i wpisać się nowymi aranżacjami w klimat istniejącego biura.
Egnyte jest amerykańską firmą IT z siedzibą główną w Dolinie Krzemowej, która od kilku lat działa na polskim rynku. Na swoją nową siedzibę wybrała budynek Malta House w Poznaniu. Projekt biura o pow. ponad 2,4 tys. mkw. powierzono poznańskiej pracowni EV Architects. - Zespół Egnyte Polska pełen jest energicznych, młodych i utalentowanych ludzi. To dla nich zaprojektowaliśmy elastyczne i nowoczesne miejsce do pracy - podkreśla Ewelina Jankowska, architekt i CEO EV Architects.
Nowoczesne biuro pełne jest koloru i roślin, które poprawiają nastrój i jakość powietrza. Przestrzeń zaprojektowano w formie grafitowych kubików, na tle których kontrastuje żywa kolorystyka ścian konferencyjnych. Motywem graficznym sal są kraje z różnych kontynentów świata.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Prezes, Architekt AP Szczepaniak
Wspólnik Grupa 5 Architekci
Prezes Zarządu, Architekt Ingarden & Ewý Architekci
Współwłaściciel, Architekt AD Artis Architects
Partner Horizone Studio
Partner Horizone Studio