×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

TOP 10: Wnętrza made by IKEA. Oto biura, czytelnie, centra spotkań i kawiarnie sygnowane marką szwedzkiego giganta

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 29 sie 2018 14:41
TOP 10: Wnętrza made by IKEA. Oto biura, czytelnie, centra spotkań i kawiarnie sygnowane marką szwedzkiego giganta
Od góry: Ikea Kuchnia Spotkań, Ikea Po Sąsiedzku, Twoje Studio Pracy Ikea, Ikea BSC Poznań

O tym, że Ikea jest meblarskich gigantem wie każdy. Ale nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że najpopularniejsza szwedzka marka na świecie posiada tyle różnorakich konceptów! Propertydesign.pl wybrało kilka najbardziej designerskich.

REKLAMA

Activity Based Workplace według Ikea BSC Poznań. Meblarski gigant znów zachwycił - tym razem własnym biurem

- Mamy ambicje mieć great place to work. Zanim zaczęliśmy tworzyć nasze biuro, wyszliśmy od zastanowienia się nad tym, jakie cele chcemy osiągać w przyszłości. Nowe miejsce pracy miało nam w tym pomóc. Chcieliśmy, aby za 10 lat nadal było aktualne i przyjazne dla naszych pracowników. Słuchamy głosu młodych ludzi, dla nich ważna jest elastyczność i wolność wyboru. I takie właśnie jest nasze biuro – mówi Karolina Surdyk, Communication & Change Manager Ikea BSC Poznań. Base Camp, Open Collaboration, High Focus, a może Chatbox - sprawdź, która przestrzeń do pracy Ikea BSC Poznań idealnie odpowiada twojemu systemowi pracy.

Ikea World of Working bazując na przeprowadzonych badaniach, opracowała nowy koncept biura spełniający założenia Activity Based Workplace. Opiera się on na podziale przestrzeni biurowej na kilka obszarów, z których pracownicy wybierają ten, który odpowiada akurat danej formie aktywności: Base Camp (miejsca przystosowane do pracy indywidualnej nie wymagającej absolutnej ciszy i skupienia, wyposażone w ergonomiczne krzesła oraz biurka z regulowaną wysokością blatu, najczęściej w dwa monitory), Open Collaboration (otwarta przestrzeń do każdego rodzaju pracy zespołowej, ale także służąca do pracy indywidualnej, wyposażona w różne rodzaje siedzisk: od wygodnych sof po ergonomiczne krzesła, stoły, mobilne ekrany, i tablice itp.), Virtual Collaboration (miejsca przystosowane do udziału w tele- i video konferencji, indywidualne stanowiska wyposażone w ergonomiczne fotele) High Focus (miejsce przeznaczone do pracy indywidualnej wymagającej pełnej koncentracji, strefa wolna od spotkań i rozmów telefonicznych;, gdzie stanowiska pracy oddzielone są parawanami akustycznymi), Chatbox (pomieszczenie zaprojektowane do prowadzenia poufnych rozmów lub połączeń telefonicznych).

To tutaj spotyka się cały świat Ikea i rodzą się koncepcje biur. Oto Ikea Hubhult w Malmö

Ikea Hubhult w Malmö to centrum spotkań organizacji wewnętrznych Ikea oraz miejsce, gdzie pracownicy z różnych części świata mają szansę spotkać się ze sobą, poznać się i wymienić pomysły. Dzięki nowatorskiemu podejściu do projektowania przestrzeni biurowych opartemu na koncepcji Activity Based Workplace, wnętrze obiektu zachęca do interakcji, współpracy i kooperacji specjalistów z różnych dziedzin. Projekt szkicu pracowni Dorte Mandrup Arkitekter został uznany za najbardziej ekologiczny budynek biurowy w Skandynawii. 

Przestrzenie biurowe Ikea Hubhult od razu przywołują na myśl estetykę produktów Ikea. We wnętrzu obiektu pojawiają się teksturowane powierzchnie ze sklejki, sufity z wełny drzewnej i zestawy najbardziej kultowych elementów wyposażenia wnętrz szwedzkiej marki. Aranżacja wnętrza budynku oparta jest na interakcji i współpracy pomiędzy jej użytkownikami, co umożliwiają m.in. liczne schody łączące wiele pięter i zaprojektowane w taki sposób, aby generowały spotkania.

Na parterze budynku znajdują się wydzielone sale konferencyjne. W całym obiekcie dominują jednak elastyczne, otwarte przestrzenie, które zostały tak zaprojektowane, aby umożliwić różnorodne konfiguracje pracowników i spotkania dotyczące prowadzonych projektów. Przestrzeń Ikea Hubhult ma zachęcać do współpracy i aktywności. 

Twoje Studio Pracy Ikea - to pierwsze tego typu miejsce na świecie. Mieści się... w Polsce

Ikea stworzyła w Polsce wyjątkową przestrzeń dla osób chcących poznawać firmę jako markę pracodawcy. To pierwsze takie miejsce Ikea na świecie. Twoje Studio Pracy stanowi innowacyjny przełom w postrzeganiu i podejściu do rekrutacji oraz odpowiedź na współczesne trendy. Twoje Studio Pracy to nietypowa przestrzeń, gdzie już od progu można odczuć szwedzkość i doświadczyć wartości Ikea: otwartości, prostoty, poczucia wspólnoty.

Twoje Studio Pracy to nietypowa przestrzeń, gdzie już od progu można odczuć szwedzkość i doświadczyć wartości Ikea: otwartości, prostoty, poczucia wspólnoty. Na start – serdeczne powitanie i ciepła kawa lub herbata w przestrzeni Fika. W kolejnym kroku pora na bliższe poznanie, które umożliwiają interaktywne domki dotyczące Ikea, m.in. kultury i wartości czy zrównoważonego rozwoju. W Twoim Studio Pracy można się też łatwo zrelaksować, jednocześnie poznając historię Ikea dzięki przestrzeni kinowej i technologii VR (virtual reality) lub poczuć jak pracownik jednego ze sklepów, przymierzając żółtą koszulę. 

Przestrzeń Stowarzyszenia Damy Radę

W ramach akcji mającej na celu wsparcie lokalnych fundacji i stowarzyszeń IKEA Poznań postanowiła pomóc jednej z placówek wymagających remontu. Siedziba Stowarzyszenia Damy Radę w Zielonej Górze przeszła całkowitą metamorfozę. Miejsce zostało wyposażone meblami oraz akcesoriami IKEA. Wszystko po to, by zadbać o przestrzeń do wspólnego spędzania czasu.

- W Ikea wierzymy, że każdy powinien mieć swoje miejsce na życie. Odpoczynek, nauka czy wreszcie wspólne spędzenie czasu są istotne dla wszystkich, szczególnie dla najmłodszych, których dzieciństwo z różnych przyczyn nie przebiega w książkowy sposób. Właśnie dlatego Ikea postanowiła wesprzeć potrzebujące placówki. Bardzo się cieszymy, że dzięki funkcjonalnym rozwiązaniom Ikea możemy pomóc i spełniać marzenia – mówi Przemysław Juskowiak, koordynator projektu.

IKEA urządziła czytelnię na dworcu MDA w Krakowie

Na dworcu MDA w Krakowie powstała przestrzeń, w której pasażerowie oczekujący na autobus, mogą w przytulnej atmosferze oddać się lekturze ulubionej książki. Pomieszczenie od podstaw zaaranżowane zostało przez IKEA Kraków, która promuje w ten sposób... nowe katalogi.

Czytelnia powstała w głównej poczekalni Dworca Autobusowego MDA w Krakowie. Półotwarta przestrzeń o powierzchni około 9 mkw. wyposażona została w wygodne fotele i ławy do siedzenia oraz stoliki i półki na książki. Projektantom udało się nawiązać do stylu i architektury budynku, nadając jednocześnie wnętrzu ciepłą i przytulną atmosferę. Wszystko to za sprawą połączenia nowoczesnych mebli z elementami dekoracyjnymi kojarzącymi się z domem. Wyjątkowy klimat podkreślony został odpowiednio dobranym oświetleniem LED, w którym szczególną rolę odgrywają charakterystyczne dekoracyjne żarówki.

Koncepcja czytelni na dworcu MDA jest kontynuacją rozpoczętego w 2015 roku projektu społecznego na rzecz upowszechniania czytelnictwa wśród osób podróżujących, w ramach którego w poczekalni dworca stanął pierwszy w takiej przestrzeni w Polsce automat z książkami.

Pierwsze takie miejsce na świecie. Oto Centrum IKEA dla Firm w Warszawie

IKEA Polska wyznacza nowy kierunek rozwoju dla szwedzkiego giganta. To właśnie w Polsce, w centrum Warszawy powstała innowacyjna przestrzeń z myślą o przedsiębiorcach - pierwsze takie miejsce na świecie. Czy odniesie sukces?

Silną stroną IKEA jest dobry design i wieloletnie doświadczenie w urządzaniu wnętrz. Polacy od lat wyposażają swoje domy meblami z IKEA, teraz będą mogli otrzymać wsparcie także w aranżowaniu miejsc pracy. Jak zaprojektować swoje biuro, kawiarnię, a może warsztat motocyklowy? IKEA podpowie, dzięki swoim rozwiązaniom, produktom i projektantom.

- Wiemy, że potrzeby przedsiębiorców różnią się od potrzeb indywidualnych klientów. Dlatego w Centrum IKEA dla Firm zaoferujemy im wielostronną pomoc specjalistów, szeroki asortyment produktów wyposażenia wnętrz oraz mnóstwo inspiracji, czyli wszystko, czego potrzebują. Dzięki temu zaoszczędzą swój czas i pieniądze – powiedział Marek Nogieć, kierownik Centrum IKEA dla Firm.

Już podczas pierwszej wizyty, każdy przedsiębiorca otrzyma opiekę indywidualnego konsultanta. Jego zadaniem będzie rozpoznanie potrzeb i zaproponowanie rozwiązań korzystając z blisko 10 tys. artykułów z asortymentu IKEA. Dzięki tak ofercie pracownik Centrum IKEA dla Firm będzie w stanie zaproponować unikalną aranżację na każdą kieszeń. Następnie pomoże w skompletowaniu wybranych produktów i ich zamówieniu, a także w organizacji transportu pod wskazany adres i montażu mebli. Klienci mogą umówić się na spotkanie z konsultantem w Centrum IKEA dla Firm lub innym dogodnym dla niego miejscu.

IKEA Kuchnia Spotkań w nowej odsłonie

Metamorfozę przeszła warszawska Kuchnia Spotkań – popularna przestrzeń, zachęcająca Polaków do wspólnego gotowania i spędzania czasu, którą stworzyła IKEA.

- Kuchnia Spotkań IKEA powstała, aby zachęcać do wspólnego spędzania czasu. Naszą misją było stworzenie przestrzeni otwartej dla wszystkich, którzy chcą spotkać się z rodziną i przyjaciółmi przy wspólnym stole. Wierzymy, że jest to miejsce, które trwale zapisze się w pamięci odwiedzających je gości i będzie źródłem różnych inspiracji: od kulinarnych, aż po wnętrzarskie – mówiła Małgorzata Jezierska, specjalista ds. PR IKEA Retail w Polsce.

Koncept szwedzkiego giganta wystartował 15 listopada 2015 r. w centrum Warszawy. Po dwóch latach przeszedł metamorfozę. Zmienił się nie tylko wystrój całej przestrzeni, ale także rozkład pomieszczeń.

- Projektując Kuchnię Spotkań IKEA, zależało nam na stworzeniu miejsca, które będzie prawdziwe i domowe. W naszej Kuchni Spotkań można podejrzeć wiele sprytnych, niebanalnych rozwiązań, które pozwalają żyć wygodniej i oszczędzić czas – podkreślała Katarzyna Jaros-Puzio, dekorator i stylista IKEA Retail w Polsce.

Jak wspomniała dekoratorka, nową odsłonę najbardziej pokazują delikatne barwy: pastele w zestawieniu z mocnymi kolorami. Dużo tu zieleni, która jest w tym roku wyjątkowo modna.

IKEA Po Sąsiedzku, czyli unikalna przestrzeń pełna szwedzkości

IKEA stworzyła miejsce spotkań w samym sercu Lublina, przy ul. Krakowskie Przedmieście 55. To IKEA Po Sąsiedzku, czyli unikalna przestrzeń pełna szwedzkości, która zachęca do wspólnego spędzania czasu i poznawania marki.

IKEA Po Sąsiedzku to szwedzka, domowa przestrzeń, dostępna dla każdego mieszkańca Lublina i okolic. Składa się z kilku pomieszczeń, które pełnią swoje specjalne funkcje, m.in. wypoczynkową i kreatywną. Można spotkać się tam z przyjaciółmi, zatrzymać na drobną przekąskę i filiżankę kawy czy zwyczajnie odpocząć przy lekturze książki w zielonym zaciszu. IKEA nie zapomniała również o najmłodszych, przygotowując dla nich kącik zabaw.

- To pierwsza i obecnie jedyna tego typu inicjatywa IKEA w Polsce. Cieszę się, że stworzyliśmy ją w Lublinie – powiedziała Monika Kosińska, dyrektor sklepu IKEA Lublin. To unikalne miejsce, w którym każdy może znaleźć coś dla siebie i po prostu poczuć się dobrze, celebrując małe, codzienne przyjemności, czyli doświadczając tego, co Szwedzi nazywają „mysa” – dodała Monika Kosińska.

IKEA Cafe - przytulna kawiarnia i domowy klimat

IKEA CAFE zaprojektował dział Wystawiennictwa i Komunikacji IKEA (Communication & Interior Design). W Krakowie za projekt odpowiada Katarzyna Kusak, specjalista ds. projektowania wnętrz, dział Wystawiennictwa i Komunikacji IKEA Kraków.

Nowo otwarta IKEA Cafe to niewielkie, ale wyjątkowo urokliwe miejsce, w którym można spotkać się ze znajomymi lub po prostu odpocząć przy filiżance aromatycznej kawy.

- Mimo tego, że przestrzeń kawiarni jest z jednej strony zupełnie otwarta, naszym projektantom udało się stworzyć ciepłą, przytulną atmosferę. Wszystko to za sprawą połączenia typowo kawiarnianego wyposażenia z meblami i elementami dekoracyjnymi kojarzącymi się z domem. Wyjątkowy klimat podkreśla też odpowiednio dobrane oświetlenie LED, w którym szczególną rolę odgrywają charakterystyczne dekoracyjne żarówki - mówi Monika Faron-Bugajska, specjalista ds. marketingu w IKEA Kraków.

Najbardziej zrównoważony sklep Ikea. Nadchodzą wielkie zmiany

„Nie ma metody skuteczniejszej niż dobry przykład” – głosi cytat z Ingvara Kamprada zamieszczony w broszurze prezentującej strategię zrównoważonego rozwoju założonej przez niego sieci sklepów na kolejne 12 lat. Plany sformułowane w dokumencie „Pozytywnie dla Ludzi i Planety”(ang. „People and Planet Positive”) są ambitne. Potentat branży meblarsko-wnętrzarskiej już dziś daje dowody, że swoje zobowiązania traktuje poważnie. Od października 2017 roku w niemieckim Kaarst funkcjonuje już pierwszy, pilotażowy „Bardziej Zrównoważony Sklep” (ang. More Sustainable Store).

W październiku 2017 roku w Kaarst pod Düsseldorfem otworzono najlepszy dotychczas pod względem zrównoważonego rozwoju sklep Ikea. Jego „ekologiczność” wykracza daleko poza efektywność energetyczną i niski poziom emisji gazów cieplarnianych. Nowa koncepcja koncentruje się na potrzebach ludzi – nie tylko klientów, ale także sąsiadów obiektu i jego pracowników. To holistyczne podejście wyraża się między innymi w koncepcji architektonicznej, w której odrębne budynki połączone są zielonymi tarasami i dostosowanymi do ruchu pieszych przejściami po dachach. Dodatkowo, w kompleksie przewidziano miejsce na trzy kluby zainteresowań dla lokalnej społeczności: salę prób muzycznych, studio artystyczne oraz „kawiarnię naprawczą”, w której seniorzy mogą spędzać czas, nadając nowe życie używanym produktom. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie