Dziś bez nowoczesnego, naszpikowanego najlepszym wzornictwem i elastycznego biura firmy nie mają racji bytu. Ostatnie miesiące obfitowały w spektakularne biurowe otwarcia. Wystarczy wymienić marki, które postanowiły odświeżyć swoje siedziby: Avon, Warner Bros, Orbis, Ceetrus, Grupa Absolvent... Tego zestawienia nie można przegapić! Oto TOP 40 największych biurowych otwarć 2019 roku.
Biuro Unidevelopment / Warszawa / projektant: Tétris
W siedzibie firmy Unidevelopment zapraszający charakter wnętrzom nadaje wprowadzona tam naturalna, relaksująca zieleń. - Przede wszystkim zależało nam na stworzeniu przyjaznych warunków do pracy. Stąd w każdej części open space czy wydzielonych salkach widać dużo naturalnej zieleni. Przytulności wnętrzu dodają także żywe barwy wykładzin, przeplatające się z czystą bielą ścian i grafitowymi sufitami. Industrialnego charakteru dodają tu uwidocznione instalacje sufitowe tj. wentylacja, klimatyzacja, elektryka i automatyka, które zostały pomalowane na kolor grafitowy. W kilku miejsca zastosowaliśmy też na ścianach beton oraz metalowe lampy wiszące - mówi Danuta Barańska, dyrektor kreatywna w Tétris.
Biuro w zabytkowej willi Willa Izaaka Holcmana / Kutno / projektant: Hanna Pietras Architects
- Zamiłowanie właścicieli do elegancji pozwoliło na przygotowanie dla nich projektu marzeń. Biura znajdują się na poddaszu, które pierwotnie nie przypominało obecnego stanu. Małe okna i niskie pomieszczenie trzeba było wizualnie powiększyć i podwyższyć. Zastosowałyśmy jasne odcienie beżu na ścianach i podłogach, dużo oświetlenia (specjalnie zostały użyte lampy bezramkowe) i lustra w dużej ilości, które dają efekt zdwojenia przestrzeni - opowiada architekt Hanna Pietras.
Biuro AstraZeneca / Warszawa / projektant: Massive Design
Do prac nad projektem przystąpiono razem z dedykowaną grupą projektową ze strony klienta. Wspólnie z projektantami podjęto decyzję, by kolejny etap rozwoju warszawskiej siedziby firmy został zrealizowany według nieco zmienionego scenariusza. Zwiększona została waga takich elementów jak przestrzenie do spotkań ad-hoc, strefy miękkie czy przestrzenie do współpracy. Teraz zajmują jeszcze więcej miejsca dając szersze możliwości dla pracy w zespołach. Przy wykorzystaniu wszystkich elementów składających się na aranżację w myśl zasady Activity Based Working w nowo otwartej przestrzeni może pracować nawet 500 osób.
Biuro White&Case / Warszawa / Mood Works, Arup i Kreativa
Na siedzibę biura White & Case wynajęto trzy ostatnie kondygnacje budynku, z których roztacza się niesamowity widok na całą metropolię i jej charakterystyczne punkty: Osiedle Za Żelazną Bramą, Stare Miasto czy Pałac Kultury i Nauki. Przed przystąpieniem do opracowania koncepcji wnętrz, specjalna grupa projektowa złożona z partnerów i pracowników firmy, sformułowała brief architektoniczny. Jego realizacja została powierzona doświadczonemu zespołowi tworzonemu przez pracownię Mood Works, studio Arup i architektów Kreativa. Projektantom udało się połączyć i opowiedzieć przestrzenią oraz językiem wzornictwa o pozornie sprzecznych kwestiach. Nowe biuro wyraża ciągłość White & Case w Polsce, przywiązanie do tradycji i lokalnego kontekstu, a jednocześnie oddaje pozycję i ducha międzynarodowej marki – świadomej, odważnej i nowoczesnej.
Biuro Orbis i Accor / Warszawa / projektant: The Design Group
Nowe biura grupy Orbis i Accor w Warszawie wyróżnia dobór materiałów, kolorów i wzorów, które pomimo zróżnicowania zostały dobrane tak, aby stworzyć idealną i komfortową przestrzeń do pracy. Na ścianach znajdują się oryginalne fototapety, a posadzki pokryte są patchworkową wykładziną. Strefy co-workingowe zostały wydzielone specjalnie zaprojektowanymi wykładzinami.
Biuro STX Next / Poznań / projektant: Office Projekt
Nowe biuro poznańskiego oddziału zlokalizowane jest na Starym Mieście przy ul. Mostowej 38, w nowo wybudowanym 6-kondygnacyjnym budynku.
– Przede wszystkim, zależy nam na komforcie osób, a nowe biuro zdecydowanie ten komfort zapewnia. Nowa lokalizacja to nie tylko atrakcyjna siedziba, ale także nowe miejsce spotkań na developerskiej, testerskiej i agile’owej mapie Poznania. To także miejsce, do którego chcemy, aby nasi współpracownicy chcieli wracać – nie bez powodu przez ostatnie miesiące tworzyliśmy je wspólnie, powołując grupę projektową i dopinając dosłownie każdy szczegół. Cieszę się, że efekty naszej pracy ujrzały właśnie światło dzienne – informuje Joanna Trubisz, Head of Recruitment & Employer Branding w STX Next. - W nowym biurze mamy możliwość najmu dodatkowej powierzchni w miarę naszych potrzeb.
Biuro intive / Wrocław / projektant: MIXD
Projektanci z MIXD postawili na przestrzeń zróżnicowaną, elastyczną, ale też posiadającą mocny „cool factor”, pozwalający młodym programistom identyfikować się z tym miejscem. Powiększyli też i otworzyli maksymalnie przestrzenie wspólne biura, by w ten sposób dać licznemu zespołowi okazje do spotkań, rozmów, lepszego poznania się, wspólnego spędzania czasu. W końcu nie od dziś wiadomo, że najlepsze imprezy dzieją się w kuchni… Wreszcie zaprosili grupę pracowników intive na autorskie warsztaty Culture Club, pozwalające im podzielić się swoimi pomysłami na organizację biura.
Biuro Blue Media / Sopot / projektant: ARCH 515 i Rasztawicki Architekci
Biuro zajmuje trzy najwyższe kondygnacje i poddasze Domu Zdrojowego położonego w prestiżowej lokalizacji z imponującym widokiem na sopockie molo, Zatokę Gdańską oraz plac Przyjaciół Sopotu. Integrację przestrzeni o powierzchni 1000 mkw. z zewnętrznym otoczeniem zapewniają przestronne panoramiczne okna i otwarcia na drewniane tarasy, powstałe w drugiej fazie realizacji pod okiem pracowni ARCH 515. Przeszklenia dominują również we wnętrzach w postaci klatki schodowej, a także jako elementy działowe poszczególnych sfer. Daleko jednak tej inwestycji do typowego biura. Wyróżniają ją wysokiej klasy materiały wykończeniowe – drewno parkietu we francuską jodłę oraz naturalny kamień; wartościowe wzornictwo indywidualnie zaprojektowanej zabudowy meblowej oraz przemyślane oświetlenie. Charakterystyczne dla siedziby Blue Media są też zachowane elementy konstrukcyjne pomieszczeń oraz surowość materiałów i zachowawczość form, które zyskują szlachetnego sznytu dzięki towarzystwu niebanalnego designu i dzieł sztuki.
Biuro Warner Bros / Warszawa / projektant: Gierałtowski&Partnerzy - Extract Design
Projekt warszawskiego biura Warner Bros dotyczył rewitalizacji recepcji i wnętrz, przeznaczonych dla gości, a łączną powierzchnię 400 mkw. wypełniły kolory, hollywoodzkie akcenty, nietypowe kształty i nawiązania do kultowych produkcji amerykańskiej wytwórni Warner Bros. Prace nad projektem pochłonęły dwa miesiące, a sama jego realizacja kolejne trzy. W aranżacji wnętrz zastosowano wiele marek, w tym między innymi duńskie wykładziny dywanowe EGE czy hiszpańskie oświetlenie Marset. Autorami projektu są Piotr Gierałtowski, Renata Parafiniuk, Mariusz Krukowski oraz Robert Leśnik.
Biuro Link4 / Warszawa / projektant: Bit Creative Barnaba Grzelecki
Głównym założeniem dotyczącym projektu biura Link4 było utożsamienie przestrzeni z obecnym innowacyjnym kierunkiem, jaki obrała firma. - Stąd duży nacisk na użycie koloru, brandu i haseł. Kolorystyka marki jest dość intensywna i została użyta jako akcenty - mówi Barnaba Grzelecki, założyciel i główny projektant Bit Creative. Całość projektu oparto o ideę activity based workplace.
Biuro Budus / Wrocław / projektant: hanczarstudio
Jednym z wyzwań stojących przed projektantami była z niestandardowa lokalizacja. Biuro mieści się na antresoli w hali pełniącej funkcje ekspozycyjno-handlowe. By wydzielić je wizualnie w przestrzeni projektanci z hanczarstudio zdecydowali, że całość bryły biura zostanie pomalowana na czarny, matowy kolor. To sprawia, że biuro wyraźnie „odcina się” od reszty wnętrza hali, a jego klienci od razu dostają wizualny komunikat, że mają do czynienia z czymś odrębnym.
Biuro Avon / Warszawa / projektant: Tétris
- W Warszawie mieści się spora część naszych europejskich i globalnych struktur. W nowym biurze, na czterech piętrach, rozlokowane będą różne departamenty Avon od IT, poprzez finanse i marketing, aż do sprzedaży i managementu. Chcieliśmy, aby każdy w firmie, bez względu na to, czym się na co dzień zajmuje, mógł zapoznać się z naszymi produktami. W efekcie kolejne piętra prezentują poszczególne kategorie z naszej oferty: moda i dom, koloryzacja, zapachy oraz makijaż i pielęgnacja. Kolejne piętra odróżniliśmy żywymi, oddającymi charakter marki kolorami — fioletowym, niebieskim, zielonym i różowym. Dodatkowo firma Tétris zaprojektowała wspaniałe ekspozytory na nasze kosmetyki, a całość dopełniają tapety z naszą komunikacją marketingową - mówi Blanka Pabisiak, Administration Manager, Avon Cosmetics Polska.
Biuro Amic Energy / Warszawa / projektant: MDD
Najnowsze biuro Amic Energy o pow. 1 tys. mkw. zlokalizowane jest w Warszawie przy ul. Ogrodowej. W przestrzeni wyodrębniono zróżnicowane funkcjonalnie strefy biura: inne do pracy indywidualnej i grupowej, inne w funkcji miejsca nieformalnych spotkań czy pokoi relaksu. Bogna Pilch, architekt MDD, wykorzystała w projekcie elementy zaciągnięte z należących do firmy stacji benzynowych, w tym kącik kawowy tuż przy wejściu. Charakterystyczne dla całości kolory dobrane zostały na podstawie odświeżonego brandbooka firmy, w celu podkreślenia rebrandingu.
WeWork w Hotelu Europejskim / Warszawa / projektant: WeWork
Biura WeWork mają swój charakterystyczny styl – ich wnętrza są jasne i przestronne, a jednocześnie pełne kolorów. Nowa lokalizacja w najbardziej luksusowym z warszawskich hoteli, ma jednak unikalny wygląd wpisujący się w zabytkowy charakter budynku. Wszystkie detale dobrane zostały z wyjątkową dbałością o najlepszy komfort członków biurowej społeczności. Wygodne i miękkie sofy oraz pufy w centralnych punktach tworzą relaksacyjny klimat i zachęcają do integracji. Nie brakuje też lokalnego kolorytu – ściany wnętrz zdobią dzieła polskich artystów, m.in. grafika Waldemara Świerzego. Członkowie WeWorka mogą zagrać w bilard, wypić kawę serwowaną przez profesjonalnego baristę, rozwijać nowe znajomości podczas wspólnych śniadań lub po prostu zrelaksować się w specjalnej strefie chillout.
Biuro Sii / Bydgoszcz / projektant: Sii
Wywodząca się z Francji spółka Sii to dostawca usług informatycznych i inżynierii przemysłowej w Polsce. W Bydgoszczy zatrudnionych jest obecnie 40 osób, jednak zespół ma być systematycznie powiększany. W pierwszym etapie Sii Polska wynajęło 500 mkw. i planowana jest dalsza ekspansja w budynku na Placu Kościeleckich 3.
- Sii jako pracodawca dba o komfort pracowników, dlatego dużym atutem jest także zlokalizowane w samym centrum miasta biuro, oferujące jedną z najnowocześniejszych powierzchni do pracy w tej części kraju – mówi Anna Boruszkowska-Becmer, Sii Bydgoszcz Branch Manager.
Biuro Bidroom / Kraków / projektant: Q+B Architekci
Aby nadążyć za szybkim wzrostem firmy, biuro Bidroom, zlokalizowane na krakowskim Rynku Głównym, musiało się powiększyć i przejść gruntowną modernizację. - Projekt biura Bidroom był dla nas zarówno ciekawy, jak i wymagający. Stanowił dla nas duże wyzwanie przede wszystkim ze względu na historyczny charakter budynku. Niewiele mogliśmy zmienić, nie chcieliśmy również ingerować w historyczną tkankę obiektu, a jednocześnie naszym zamiarem było wprowadzenie powiewu świeżości w biurze. Podeszliśmy zatem z wielkim szacunkiem do warstwy historycznej, pozostawiając jak najwięcej oryginalnych rozwiązań - drewniane sztukaterie na ścianach w strefie chill out, drewniane drzwi, drewniane listwy przypodłogowe czy piękne sztukaterie sufitowe w sali konferencyjnej i pokoju zarządu – powiedziała Beata Tokarska-Kornecka z pracowni Q+B Architekci.
Nowa część Mindspace w Hali Koszyki / Warszawa / projektant: Trzop Architekci
Sukces pierwszej warszawskiej lokalizacji w legendarnej Hali Koszyki przyczynił się do wzmocnienia obecności Mindspace na polskim rynku nieruchomości komercyjnych. Stąd sieć postanowiła powiększyć stołeczną przestrzeń coworku. W przestrzeni panuje industrialno-etniczny klimat wzbogacony kultowymi meblami i dodatkami z poprzednich dekad.
Biuro Continental / Warszawa / projektant: Bit Creative Barnaba Grzelecki
W kompleksie Business Garden pracownia Bit Creative na 1500 mkw. wykreowała niezwykłą przestrzeń dla ok. 110 pracowników. Wystrój? Architekci starali się stworzyć przestrzeń w ponadczasowym i domowym klimacie. Kolorystyka jest ciepła, pojawia się wiele elementów drewnianych oraz czerwona cegła. - To idealne uzupełnienie industrialnego stylu budynku i kolorystyki w odcieniach szarości i turkusu - dodaje Grzelecki.
Biuro Prologis / Warszawa / projektant: zespół Workplace Innovation firmy Colliers International
Jasne, przestronne wnętrza, których każdy centymetr sześcienny został wykorzystany najlepiej, jak to było możliwe, neutralne kolory ożywione zielenią roślin, sporo drewnianych i stalowych elementów dyskretnie przypominających, że jesteśmy w biurze firmy zajmującej się m.in. działalnością deweloperską. W takich warunkach pracuje firma Prologis. Biuro jest spełnieniem potrzeb i oczekiwań pracowników, którzy sami brali udział w procesie jego projektowania.
Solutions.Rent / Ethos, Warszawa / projektant: The Design Group
Solutions.Rent w Ethosie oferuje powierzchnię zlokalizowaną na pierwszym i trzecim piętrze budynku. Freelancerzy i firmy mogą wynająć zarówno pojedyncze biurka, jak i całe gabinety – do dyspozycji jest łącznie 505 stanowisk pracy, a także 12 w pełni wyposażonych sal konferencyjnych, przestrzeń eventowa na 200 osób i bar. Marka oferuje „szytą na miarę” przestrzeń, wyposażoną w inteligentne technologie i nowoczesny, najlepszej jakości design.
Biuro Apsys / Warszawa / doradztwo aranżacyjne: Kinnarps
Najważniejszym celem, jaki przyświecał firmie Apsys podczas aranżacji nowego środowiska pracy, było stworzenie jasnej, otwartej przestrzeni, która ułatwia współpracę pomiędzy poszczególnymi działami i usprawnia komunikację wewnętrzną firmy. Wnętrza zostały dopasowane do potrzeb pracowników, którzy na etapie projektowania dzielili się opiniami dotyczącymi funkcjonalności, wyposażenia i kolorystyki nowego biura.
Biuro Smyk / Warszawa / projektant: Trzop Architekci
W nowej siedzibie spółki Smyk na warszawskim Mokotowie powstają projekty ubrań, butów i zabawek dla dzieci, które trafiają później do sieci sklepów Smyk. Pracownia Trzop Architekci stworzyła nowoczesne, radosne miejsce, wpierające codzienne, kreatywne wyzwania zespołu kultowej marki produktów dziecięcych.
Biuro DHL / projektant: VONT
Nowe biuro DHL to efekt udanej współpracy inwestora i czeskiego studia architektonicznego VONT. Przejrzysta identyfikacja wizualna nie pozostawia nikomu wątpliwości, co do obszaru działalności DHL, pomimo braku firmowych barw. Architektom zależało na stworzeniu wysokiej jakości miejsca pracy dla menadżerów najwyższego szczebla, ale także przestrzeni do kreatywnej pracy i ogólnie dobrego środowiska pracy. Architekci położyli nacisk na oświetlenie i akustykę.
L'Oréal House Warsaw / Warszawa / projektant: Trzop Architekci
Charakter, projekt i rozwiązania technologiczne zastosowane w L’Oréal House Warsaw są odpowiedzią na wyzwania przyszłości. Nowa siedziba L’Oréal HUB Polska i Kraje Bałtyckie w Warszawie odzwierciedla ważne aspekty zmian, przez które w ostatnich kilku latach przechodzi rynek, jak i sama firma: transformacji cyfrowej, kulturowej i wdrażania strategii zrównoważonego rozwoju.
Biuro OE Industry / Kraków / projektant: AW Interior Design
Nowa przestrzeń do pracy firmy OE Industry składa się z przestronnej strefy open space, reprezentacyjnej strefy wejściowej z recepcją, komfortowego miejsca do mniej formalnych spotkań z fotelami, sali konferencyjnej na 20 osób, strefy socjalnej z aneksem kuchennym i dużym stołem jadalnianym. W biurze zaprojektowano również dwa gabinety dla właścicieli firmy - każdy z niach wyróżnia unikalny charakter. Architekci z AW Interior Design postawili również w projekcie biura na dostęp do dużej ilości światła dziennego oraz na naturalne rośliny. Dzięki zastosowaniu wielu przeszkleń, w biurze nie czuć przytłoczenia i podziału przestrzeni. Ciekawym detalem są fototapety z grafikami autorskimi firmy OE Industry na ścianach w sali konferencyjnej i gabinecie prezesa.
Własne B. / Warszawa / projektant: Własne B., IKEA
Pierwsza lokalizacja Własne B. znajduje się w Warszawie w biznesowo-mieszkalnej części Mokotowa, w biurowcu przy ulicy Marynarskiej 21. Obecnie projekt zajmuje już dwa piętra budynku na łącznej powierzchni 1800 mkw. Jest to 40 biur różnej wielkości (od 14 do 80 mkw.), które można ze sobą łączyć w różnej konfiguracji. Przestrzeń wzbogacona jest również o wspólne kuchnie z jadalniami, sale konferencyjne, łazienki i prysznice. - Wierzymy, że nasz klient musi być spójnie przeprowadzony przez tą samą przestrzeń od pierwszego kontaktu z naszą marką, którym jest strona internetowa, a skończywszy na wnętrzu biura. Takie podejście nie jest łatwo osiągnąć, ale stosujemy "best practice" w obrębie spójności wizerunku marki. Nasz projekt jest bardzo specyficzny, bo niskim kosztem musimy osiągnąć naprawdę dobre rezultaty. Stoi za tym mnóstwo pracy kreatywnej, bo dopasowujemy się do wnętrza, które otrzymujemy. Najczęściej nie burzymy ścian, nie zmieniamy podwieszanych sufitów czy lamp, pracujemy z tym, co oferuje powierzchnia - mówi Natalia Mroszczyk, head of design Własne B.
Biuro Stalgast / Warszawa / projektant: Madama
Stalgast to polska firma rodzinna działająca od blisko 30 lat, od początku związana z prawobrzeżną Warszawą. Lokalny patriotyzm sprawił, że wybór miejsca na nowe biuro musiał paść na Centrum Praskie Koneser. Taka lokalizacja zobowiązuje.
Biuro Grupy Absolvent / Warszawa / projektant: FUGA
Loftowy klimat, postindustrialny design przy jednoczesnym zachowaniu przytulnej atmosfery – to cechy biura zaprojektowanego przez studio FUGA Architektura Wnętrz dla Grupy Absolvent w Centrum Praskim Koneser. Genius Loci dawnej fabryki wódki jest wyczuwalny w całym biurze tworząc niepowtarzalny klimat i tożsamość przestrzeni. Na powierzchni 1000 mkw. znalazło się: sześć sal konferencyjnych, trzy open space’y, dwa gabinety dyrektorów, duży aneks kuchenny, coffee point oraz trzy strefy relaxu.
Biuro Ceetrus / Warszawa / projektant: Workplace Solutions
Projektanci z Workplace stanęli przed wyzwaniem zaprojektowania biura tuż po rebrandingu firmy. Nowe środowisko pracy Ceetrus miało wyrażać zmianę, nie tylko w identyfikacji wizualnej, ale także w kulturze całej organizacji. Ceetrus działa jako deweloper, komercjalizator i zarządca galerii oraz parków handlowych Auchan. Ich przestrzeń musiała być funkcjonalną odpowiedzią na specyfikę pracy oraz częste wizyty klientów i partnerów organizowane w formie między innymi śniadań biznesowych. W myśl koncepcji human-centered design, to potrzeby ludzi miały stać na pierwszym miejscu. Punktem wyjścia były codzienne interakcje pracowników, formalne i spontaniczne, oparte o swobodną wymianę wiedzy i otwartość - przestrzenną, jak i ludzką. To założenia koncepcji Activity-Based Workplace, którą udało się w tym miejscu wdrożyć. To transformacja nie tylko przestrzeni pracy, lecz przede wszystkim jej kultury.
Biuro Lloyd Properties / Warszawa / projektant: Forbis Group
Zespół Lloyd Properties to w 80 proc. handlowcy, często pracujący w terenie. Projekt idealnego biura musiał zakładać mobilność miejsca pracy, dostosowującego się elastycznie do nowoczesnego modelu prowadzenia biznesu, z jednoczesnym uwzględnieniem specyfiki lokalizacji - warszawskiej Hali Koszyki. Jak zgrabnie połączyć zabytkowe, opiniowane przez konserwatora, elementy architektury z nowoczesnym designem i dynamicznym stylem pracy klienta? Wyzwanie podjęła firma projektowo-wykonawcza Forbis Group.
Biuro Sky Estate / Warszawa / projektant: PIK Studio
Budynek zlokalizowany na ul. Kruczej 16/22 w Warszawie, gdzie mieście się siedziba Sky Estate, nie bez powodu zwany jest urbanistyczną perłą warszawskiego Śródmieścia. To kamienica z lat 50., której architektura do dziś robi ogromne wrażenie. O prestiżu lokalizacji świadczyć może jej najbliższe sąsiedztwo w postaci Sejmu, ministerstw i kluczowych instytucji państwowych. Zarządcom nieruchomości zależało na nowoczesnej metamorfozie budynku, tak aby nie odstawał od nowo powstałych biurowców w centrum Warszawy. - Zaprojektowaliśmy całą część publiczną parteru oraz komunikację. Zaproponowaliśmy nową wizji parteru budynku składającego się z holu wejściowego, sporej przestrzeni recepcji ogólnej z klatka schodową wraz z windami - opowiada Kuba Kasprzak, architekt, PIK Studio. Oprócz części wspólnych zaprojektowaliśmy także jedną z wyższych kondygnacji, gdzie znajduje się już docelowo zarządca nieruchomości Sky Estate - dodaje.
Biuro A+V / Wrocław / projektant: Workplace Solutions
Wrocławska firma A+V, zajmująca się projektowaniem i wdrażaniem profesjonalnych systemów audiowizualnych w ciągu 5 lat działalności już po raz trzeci zmieniła swoją siedzibę. Firma A+V zajmuje się projektami wymagającymi dużej elastyczności i niecodziennego podejścia do wymagań klientów. Zróżnicowanie przedsięwzięć – od przestrzeni biurowych, muzeów i wystaw, poprzez planetaria na salach koncertowych kończąc, sprawia, że musi wykazać się nieszablonowym myśleniem i ponadprzeciętną organizacją pracy. Biuro zaprojektowano tak, aby dostosować je do zespołowego trybu pracy firmy. Do realizacji tego zadania wybrano pracownię architektoniczną Workplace Solutions. Minimalistyczne wnętrze inspirowane stylem skandynawskim utrzymano w jasnych, stonowanych barwach przełamanych dyskretnymi kolorowymi akcentami. Jest to przestrzeń, która sprzyja skupieniu i nie rozprasza nadmiarem bodźców, a jednocześnie dodaje energii i pobudza kreatywność. Ważnym elementem wystroju jest roślinność, która odpręża i regeneruje. Lekkości nadają wnętrzu liczne przeszklenia oraz subtelna identyfikacja wizualna.
Biuro Novo Nordisk / Warszawa / projektant: Bit Creative Barnaba Grzelecki
Na powierzchni 1830 mkw. przeznaczonej dla niemal 120 pracowników, biuro projektowe Bit Creative stworzyło przestrzeń pracy, w której pierwsze skrzypce gra elastyczność. - Inwestorowi zależało przede wszystkim na elastycznym modelu prac - tak, aby pracownicy mieli możliwość wyboru przestrzeni do realizowania swoich zadań. Idea flexi jest wszędzie: od stanowiska pracy z możliwością regulacji wysokości, po sale spotkań, budki meblowe i stoły projektowe. Pracować możemy tak naprawę wszędzie - mówi Barnaba Grzelecki, główny projektant Bit Creative.
Biuro Grupy Nowy Styl / Kraków / projektant: Grupa Nowy Styl
Na jednym piętrze biurowca przy ul. Jasnogórskiej 9 w Krakowie spotkały się wszystkie zespoły Grupy Nowy Styl z Krakowa. Na pracowników czekały nie tylko estetyczne i przestronne wnętrza, ale też dopasowane do zróżnicowanych potrzeb przestrzenie do pracy. - Stworzenie jednego biura dla zespołów o różnej specyfice pracy to nie lada wyzwanie. Tymczasem analizy wykazały, że w naszych krakowskich działach dominują trzy style pracy. Chcieliśmy być pewni, że zaspokoimy potrzeby wszystkich, dlatego zdecydowaliśmy się na hybrydowy model biura. Znalazły się w nim zarówno zamknięte wieloosobowe pokoje, jak i przestrzenie open space z przypisanymi miejscami pracy oraz strefy desk-sharing, w których pracownicy mobilni współdzielą biurka – mówi Ewelina Solecka, Workplace Consulting manager. Przy każdym stanowisku pracy stanęły biurka sit-to-stand i zaawansowane ergonomicznie krzesła. Niedaleko nich – miejsca do spotkań, tych formalnych i spontanicznych, sprzyjających integracji, a także pokoje do pracy w ciszy i budki telefoniczne. Sercem biura stała się wypełniona zielenią kuchnia – Food Garden, pomieszczenie o powierzchni 100 m2, miejsce regeneracji, współpracy i firmowej integracji oraz świętowania.
Bee Creative / Warszawa / projektant: Grupa Capital Park
Bee Creative to nazwa nowego, autorskiego konceptu coworkingowego, który Grupa Capital Park wprowadziła w jednym ze swoich flagowych projektów - biurowcu Royal Wilanów w Warszawie. Na 650 mkw. powstała kreatywna powierzchnia dedykowana freelancerom, małym firmom, osobom pracującym zdalnie lub w niepełnym wymiarze godzin.
Worko / Wrocław / projektant: Tétris
We wrocławskim biurowcu Promenady Zita otwarta została pierwsza przestrzeń pracy wspólnej Worko. Na niemal 1000 mkw. powierzchni uniwersalny motyw sieci rzek łączy się w wystroju z elementami nawiązującymi do charakterystycznych dla Wrocławia mostów. - Na element wiodący w koncepcji Worko wybraliśmy siatkę rzek będących naturalnym łącznikiem wielu miast, kultur i interesów. We Wrocławiu, nazywanym „miastem 100 mostów”, dodatkowo wprowadziliśmy do identyfikacji wizualnej graficzne formy nawiązujące do tych konstrukcji. Można je także interpretować jako symbol pokonywania barier i łączenia wielu różnych podmiotów w jednym miejscu, czyli kwintesencję przestrzeni co-workingowej - mówi Danuta Barańska, dyrektor kreatywna w Tétris.
Biuro Wienerberger / Warszawa / projektant: The Design Group
Pierwsze koncepcje nowej siedziby marki Wienerberger w Polsce powstawała już ponad dwa lata temu - budynki praskiego Konesera jeszcze wznoszono, ale pracownicy już wiedzieli, że tu wkrótce się przeniosą. Zadanie projektowe powierzono pracowni The Design Group Konrada Krusiewicza. Dobór lokalizacji nie mógł być lepszy. Producent pustaków, cegieł i dachówek szukał sobie miejsca, a przestrzenie Konesera były do tego wprost stworzone - industrialny charakter, czerwona cegła, klimat stołecznej Pragi. To mówi samo za siebie. Nic dziwnego, że to tu powstało biuro perfekcyjnie podkreślające naturę i styl firmy. Spełnia ono też precyzyjne oczekiwania klienta reprezentowanego przez firmę doradczą Walter Herz. 1800 mkw. zaaranżowano w nietypowy, ale też ożywczy dla przestrzeni sposób.
Biuro Natural Pharmaceuticals / Warszawa / projektant: Massive Design
Natural Pharmaceuticals to najnowszy projekt Massive Design zrealizowany w budynku Graffit na warszawskim Mokotowie. Inwestorowi zależało na tym, aby nowe biuro było przyjazne i komfortowe dla pracowników oraz pokazywało skandynawskie korzenie firmy. Projektanci posługiwali się więc możliwie najprostszymi środkami wyrazu architektonicznego stawiając na naturalną kolorystykę i kierując się w stronę prostych i funkcjonalnych rozwiązań meblowych.
City Space / Wrocław
W prestiżowym Aquarius Business House przy ul. Swobodnej otworzyła się niedawno przestrzeń biurowa inna niż wszystkie. City Space, bo tak nazywa się nowość, oferuje 277 stanowisk pracy w open space’ach i gabinetach. Co ważne w tym przypadku – bez coworkingu. Tu nie wynajmuje się biurek na godziny czy dni (tzw. hot desków), co wyróżnia ją od innych wrocławskich biur tego typu. W City Space stanowiska czekają na różnego rodzaju firmy z wszystkich branż, np. na korporacje i zespoły projektowe, regionalne oddziały, ukształtowane start-upy i małe firmy.
Nokia Garage / Wrocław / projektant: Nokia
Dzisiaj wiemy że najlepsze pomysły nie rodzą się w samotności, ale wtedy, gdy mają okazję współpracować przedstawiciele różnych środowisk. Dlatego też Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii i skorzystać ze wsparcia międzynarodowej korporacji. Przestrzeń, gdzie będą wspólnie dyskutować, eksperymentować i tworzyć innowacje. W ten sposób w czerwcu 2018 roku powstał Nokia Garage - wyjątkowa przestrzeń do pracy twórczej, otwarta na pomysły członków tworzących tę różnorodną społeczność. Zajmuje ona niemal 500 mkw. w biurowcu West Link we Wrocławiu. Nokia podeszła do kwestii projektu wnętrz w całkowicie niestandardowy sposób, angażując w powstanie projektu jego przyszłych użytkowników oraz ekspertów z firmy Kinnarps, którzy byli odpowiedzialni za dostawę wyposażenia wnętrz.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.