×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

TOP 8: O tych pracowniach jest teraz głośno, stoją za najbardziej designerskimi projektami biur

  • Autor: Anna Liszka / Propertydesign.pl
  • 26 cze 2018 15:10
  • Aktualizacja: 26 cze 2018 15:12
TOP 8: O tych pracowniach jest teraz głośno, stoją za najbardziej designerskimi projektami biur
Z lewej strony: projekty pracowni Workplace fot. A.Grzesik/materiały prasowe. Po prawej: projekt pracowni In Design, fot. Deloitte; projekt Massive Design dla Wyborowa Pernod Ricard, fot. udostępnione dzięki uprzejmości Massive Design

Nad Wisłą powstało wiele śmiałych projektów na miarę sławnej centrali Google'a. Wyszły spod kreski nie tylko uznanych pracowni z tradycjami, ale również młodych architektów, którzy wykazali się świeżym i odważnym spojrzeniem. Oto nasze subiektywne zestawienie pracowni, które stoją za najbardziej designerskimi projektami biur w Polsce.

REKLAMA

Pracownia Workplace

Architekci z Workplace szturmem zdobyli rynek biurowy. Projekty dla takich firm jak m.in. Nordea, MediaCom, Allegro, Savills, Onet, Business Insider i Forbes wyróżnia naprawdę ciekawy i przemyślany design.

I tak niezwykła siedziba MediaCom  to dosłownie biuro w mieście, miasto w biurze. Spotkanie na placu Zbawiciela, konferencja w Sali Kongresowej, czy moment na wyciszoną pracę w jednym z domków fińskich na Jazdowie? Firma projektowa Workplace, na zamówienie domu mediowego MediaCom, stworzyła nowoczesną warszawską siedzibę firmy, której przestrzenie, topograficznie i estetycznie, inspirowane są najbardziej charakterystycznymi atrakcjami Warszawy.

A gdyby tak biuro wyglądało jak dom? Gdybyśmy przy projektowaniu biura zastosowali inne materiały wykończeniowe, użyli więcej drewna, ciepłych kolorów i pomyśleli o większej ilości roślin? Co gdyby spotkania nie odbywały się w szarej sali konferencyjnej, a w miejscu zaaranżowanym jak salon? Czy przestrzeń do spotkań kreatywnych mogłaby wyglądać jak garaż? Czy przestrzeń wspólna dla wszystkich pracowników nie mogłaby być kuchnią otwartą na pokój dzienny i ogród zimowy? Na te wszystkie pytania studio architektoniczne Workplace odpowiedziała twierdząco i tak właśnie zaprojektowało nową warszawską siedzibę Grupy Allegro.

Czy sama przestrzeń może inspirować użytkownika do kreatywnego myślenia i generować idee? Jak powinno być zaprojektowane miejsce, w którym powstają najlepsze pomysły i jak budować w niej społeczność, która chce wymieniać się swoją wiedzą i tworzyć kreatywny kolektyw? Na te pytania odpowiada nowe środowisko pracy takich marek jak: Onet, Business Insider, Noizz, Forbes czy Ofeminin. Biuro, w którym Workplace Solutions zaprojektowało nie tylko przestrzeń, ale też doświadczenia jej użytkowników.

Biophilic. Naturalna przestrzeń pracy. To trend, który powoli, ale skutecznie wkracza do biur. Zanim w Seattle Amazon otworzył własny ogród botaniczny we wnętrzu budynku biurowego... to w Gdyni, w biurze klienta architekci z Workplace stworzyli architektoniczną koncepcję opartą o zieleń. Koncepcję realnej przestrzeni pracy, która prawdopodobnie jest najbardziej zielonym biurem na świecie.

Pracownia In Design

In Design zostało założone w 2009 roku przez Zbigniewa Kostrzewę. Współpracuje z największymi deweloperami w Polsce i na koncie ma świetne projekty biur, m.in. dla Avivy, HB Reavis czy Deloitte.

Biuro firmy Aviva zachwyca designem i dbałością o komfort pracowników. Ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało odegrali sami pracownicy i pracownia In Design. Dlaczego wybrano tę warszawską pracownię? Bo ich projekty zrobiły na wszystkich wrażenie.
Co wyróżnia projekt Avivy? Biuro nie jest podzielone na pojedyncze stanowiska pracy przypisane konkretnym pracownikom. W ich miejsce pojawiły się wydzielone strefy przeznaczone do wykonywania zadań o różnej dynamice – samodzielnie lub zespołowo. Od zestawów biurek dla poszczególnych zespołów, poprzez małe salki do samodzielnej pracy w skupieniu, stoły projektowe i sale konferencyjne, aż po strefy relaksu i części socjalne. Wszystkie elementy są ergonomiczne, wygodne, funkcjonalne i estetyczne. Nie ma gabinetów dla prezesów i menedżerów.

Biuro HB Reavis miało być nie tylko wizytówką firmy, ale przede wszystkim miejscem zorientowanym na potrzeby pracowników. Przyjazną przestrzenią do której pracownicy przychodzą z uśmiechem i dawką pozytywnej energii. Koncepcja powstała również w pracowni In Design.

Ponad 11 tys. metrów kwadratowych powierzchni, 10 pięter, nowatorski sposób aranżacji powierzchni do pracy, a także zaangażowanie pracowników we współprojektowaniu biura w jednym z najnowocześniejszych biurowców w Polsce - takie jest biuro firmy Deloitte w warszawskim biurowcu Q22 zaprojektowane przez architektów z In Design.

Pracownia Massive Design

Massive Design to wielokrotnie nagradzana pracownia architektoniczna specjalizująca się w projektowaniu korporacyjnych układów funkcjonalnych, wnętrz biurowych i publicznych, a także form przemysłowych. Założycielem i głównym projektantem Massive Design jest Przemysław "Mac" Stopa.

Nowa odsłona biura Wyborowa Pernod Ricard według Massive Design zachwyca dobrym designem. Architekci z Massive Design w ścisłej współpracy z pracownikami Wyborowa Pernod Ricard, stworzyli przyjazne i otwarte biuro, będące również odzwierciedleniem portfolio produktów firmy. Nowe biuro zostało zaprojektowane w formule świadomego open space, gdzie dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu stanowisk pracy oraz rozdzieleniu funkcji głośnych od cichych, komfort pracy jest nadal wysoki. Architekci starali się czerpać i pielęgnować to, co wyróżnia produkty charakterystyczne dla firmy. Widać to w poszczególnych salach. Na przykład ściany sali wina pokryte są charakterystyczną hiszpańską mozaiką.

Sala konferencyjna zaprojektowana na kształt stacji narciarskiej, kantyna niczym pole golfowe i panorama miasta oglądana z 41. piętra – tak wygląda biuro firmy Ghelamco zlokalizowane w wieżowej części kompleksu Warsaw Spire w stolicy. Wnętrza spod kreski Massive Design wyróżnia futurystyczna estetyka, organiczne kształty i niezwykłe, spersonalizowane rozwiązania.

Projektowanie wnętrza dla firmy, która z jednej strony potrzebuje harmonii do pracy samodzielnej, a z drugiej - przestrzeni kreatywnej, jest ciekawym wyzwaniem. W przypadku projektu dla EY duże znaczenie miała również elegancja, prestiż i porządek w nowych wnętrzach. W projekcie dominuje otwarta przestrzeń, dużo światła, stonowana kolorystyka.

Pracownia Trzop Architekci

Trzop Architekci to pracownia architektoniczna założona w 2007 roku przez Bartosza Trzopa. Tworzy ją zespół kilkunastu architektów z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu powierzchni biurowych i użyteczności publicznej. Wychodzą z założenia, że dobrze zaprojektowane biuro i dobre samopoczucie pracowników to lepsze działanie firmy co przenosi się automatycznie na wzrost jej zysków.

Ostatni rok to wysyp ciekawych realizacji biurowych spod kreski Trzop Architekci. Jedną z ostatnich jest nowe, zdigitalizowane i ekologiczne biuro Accenture Operations. Przy projekcie wnętrza nowej siedziby, Accenture Operations postanowiło skorzystać z kreatywności swoich pracowników i zaangażować ich w projektowanie kluczowych elementów designu. Dzięki temu, przy ścisłej współpracy z warszawską pracownią architektoniczną Trzop Architekci, wspólnymi siłami stworzyli koncepcję unikalnego i nowoczesnego biura.

Hargreaves Lansdown na 34. piętrze Warsaw Spire otworzył centrum technologiczne tworzące rozwiązania IT w ramach Grupy Hargreaves Lansdown. Przestrzeń ma inspirować do kreowania innowacyjnych rozwiązań - i takie właśnie biuro zaprojektowali Trzop Architekci.

Bartosz Trzop opowiada natomiast, że projekt przestrzeni coworkingowej The Brain Embassy w Warszawie był dla jego pracowni od początku jednym z najbardziej złożonych i ambitnych tematów na drodze zawodowej. - Wytyczne inwestora i jego wysokie wymagania dla nowej powierzchni stanowiły nie lada wyzwanie. Przestrzeń miała być oryginalna, innowacyjna i twórcza, a to wszystko po to, aby w naturalny sposób pomiędzy pracującymi tutaj osobami mogła się wytworzyć społeczność - wyjaśnia.  I trzeba przyznać, że architektom to się udało!

Pracownia Mode:lina Architekci

Mode:lina Architekci została stworzona w Poznaniu w 2009 roku przez Pawła Garusa i Jerzego Woźniaka. Wspólnicy byli wcześniej częścią studia Liong Lie/123DV w Rotterdamie. Na koncie mają naprawdę świetne projekty biur.

W Opera Software chcieli mieć najlepsze biuro na świecie.... i zaprosili do realizacji Mode:lina Architekci. Siedziba Opera Software mieści się w dwóch prestiżowych kamienicach w centrum Wrocławia – jednej z początku XIX wieku i drugiej z 1913 roku – których właścicielem jest Zbigniew Grycan. Mimo, że korzenie firmy Opera Software sięgają Norwegii, to jej polski oddział jest ściśle związany z Wrocławiem. Ponadto samo centrum biznesowe Hieronimus (tzw. Szklany Dom) jest ważnym dla wrocławian budynkiem, dlatego projektanci szukali inspiracji do nowej aranżacji wnętrz w samej architekturze miasta. Biorąc pod uwagę preferencje stylistyczne pracowników oraz klimat miasta efekt końcowy udało się utrzymać w industrialnej, tzw. loftowej atmosferze. 

Brain Embassy oferuje przestrzenie, w których można pracować w ruchu, odpoczywać, medytując lub jadąc na rowerze. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Współpraca z projektantami z Mode:lina zaowocowała przestrzennym uzupełnieniem brandu Brain Embassy motywem przechodzących przez całe wnętrze “synaps”. Ludzki mózg składa się z ponad 86 miliardów neuronów, dzięki którym myślimy, działamy i odkrywamy. Jeszcze więcej jest synaps, przez które “przeskakują” informacje w naszym mózgu. Sięgając po te fakty oraz do identyfikacji wizualnej projektanci z Mode:lina stworzyli przestrzeń całkowicie podporządkowaną ludzkiemu umysłowi.

Pracownia Bit Creative

Bit Creative Barnaba Grzelecki to zespół profesjonalnych architektów i designerów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w aranżowaniu powierzchni komercyjnych. Pracownia jest prowadzona przez architekta Barnabę Grzeleckiego. Specjalizuje się w projektowaniu wnętrz przestrzeni biurowej i ma na koncie ciekawe projekty biur.

W butikowym biurowcu Ocean Plaza na warszawskim Mokotowie zaprojektowali najnowsze biuro dla Acera. Jakie oczekiwania miał inwestor względem projektowanej przestrzeni biurowej? - Projekt zakładał nowoczesny design z elementami wykończenia nawiązującymi do kolorów zarówno, brandowych jak i głównej siedziby firmy Acer. Dlatego w projekcie znalazło się miejsce dla takich materiałów jak mech czy bambus - opowiada Barnaba Grzelecki. W projekcie został użyty mech i bambus, co zaowocowało stworzeniem przestrzeni inspirowanej naturą. Postawiono na zieleń, drewno plus elementy industrialne w postaci betonu. Do tego otwarte sufity stanowią integralną całość.

Gra światłem, geometria, takie materiały jak drewno i beton, a przede wszystkim dopasowanie wnętrza do potrzeb pracowników wyróżniają projekt biura, które zaprojektowała pracownia Bit Creative Barnaba Grzelecki dla firmy Ingram Micro. - Zaprojektowaliśmy stonowaną, klastyczną przestrzeń ożywioną dużą ilością kolorów i figur geometrycznych, które przewijają się zarówno na suficie, jak i wykończeniu ścian, kończąc na posadzkach - nadmienia Grzelecki.

Pracownia The Design Group

Pracownia The Design Group została założona w 2015 roku, mając od początku w swoim zespole projektantów i architektów z wieloletnim doświadczeniem w projektowaniu wnętrz biurowych oraz doradztwie architektonicznym przy realizacjach inwestycji komercyjnych – w szczególności budynków biurowych. Dla architektów największą inspiracją do tworzenia jest człowiek – jego otoczenie i codzienne funkcjonowanie w przestrzeni.

Krakowskie biuro PeopleScout a TrueBlue Company zajmuje 600 mkw. nowocześnie zaaranżowanej przestrzeni do pracy - w bardziej i mniej formalnej atmosferze oraz odpoczynku. Znajduje się tu m.in. open space z 70 miejscami do pracy przy biurkach, ale również wygodnymi sofami i fotelami do mniej oficjalnych spotkań. A wszystko to w otoczeniu ciekawych tekstur, materiałów oraz wykładzin, tworzących inspirującą i komfortową przestrzeń. Autorem projektu jest biuro projektowe The Design Group prowadzone przez Konrada Krusiewicza, a eksperci z firmy Kinnarps zadbali o wybór i dostawę wyposażenia biura. - Innowacja i jakość to kluczowe wartości, jakimi kierujemy się w naszej firmie. Dlatego zależało nam na tym, aby nasze krakowskie biuro, powstało przy współpracy z najlepszymi specjalistami na rynku, którzy oferują nowoczesne rozwiązania - powiedział Michał Dranka, Director – Global Support Team w firmie PeopleScout a TrueBlue Company.

Ciekawą realizacją jest biuro dla firmy Eset. Biuro zlokalizowane na blisko 1 800 mkw. w kompleksie biurowym Bronowice Business Center staje się dziś miejscem wyjątkowym na mapie małopolskiej stolicy. Już od samego wejścia widać, że przestrzeń ta pełna jest niecodziennych rozwiązań projektowych. Wnętrze spaja ze sobą elegancję z surowością strefa recepcji zachęca do poznania biura w całości. Betonowa żywica na ścianach, imitująca dębową deskę podłoga czy otwarty sufit z malowanymi na czarno instalacjami tworzą intrygujące tło dla imponującej roślinności i turkusowych detali nawiązujących do firmowych barw firmy Eset. Na powierzchni całego biura przenikają się przytulne motywy domowe z duszą industrialnej nowoczesności.

Pracownia Mood Works

Dorota Kuć i Karina Snuszka od 10 lat prowadzą w Warszawie autorskie studio architektoniczne, które specjalizuje się w projektach wnętrz dla klientów indywidualnych i komercyjnych. W portfolio Mood Works znajdują się projekty wnętrz w najbardziej prestiżowych lokalizacjach rezydencjalnych w Polsce i zagranicą, a także wnętrza flagowych butików wiodących polskich projektantów mody ostatniej dekady i projekty biur!

Najnowszy projekt warszawskiego studia Mood Works – Dorota Kuć & Karina Snuszka to wnętrze nowego biura polskiego oddziału Viacom International Media Networks (VIMN). Nowa polska siedziba VIMN mieści się w ścisłym centrum Warszawy przy popularnym Placu Zbawiciela. W projekcie wnętrza architektki postawiły na prostotę i dbałość o detale, które mają największe znaczenie dla końcowego efektu i odczuwania przestrzeni. Przestrzeń biurowa w interpretacji Mood Works nie udaje niczego, stąd w większości pomieszczeń biurowych widoczna jest „tkanka” architektoniczna i inżynieryjna budynku - otwarte sufity, instalacje techniczne, proste, funkcjonalne oświetlenie.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie