Oryginalne, piękne, niektóre minimalistyczne albo zaprojektowane z rozmachem. Oto TOP restauracji w Krakowie, które są najciekawsze pod względem designu.
Castro Coffee - bogata w detale, ale minimalistyczna
Restauracja Castor Coffee & Lunch mieści się przy Kijowskiej 40 w Krakowie. Projekt podzielony został na dwie strefy funkcjonalne. Frontową część wyposażono w wygodne, głębokie kanapy oraz charakterystyczne kolorowe fotele i sofy. Jak wspomina architekt Jacek Grycaj, zaprojektował to miejsce z myślą o miłośnikach długich posiedzeń nad kubkiem kawy.
Natomiast część granicząca bezpośrednio z otwartą kuchnią posiada wygodne stoliki i krzesełka. Będzie bardziej odpowiadała klientom, którzy zajrzeli do Castro Coffee skosztować kulinarnych specjałów kuchni europejskiej.
Ciekawym elementem wnętrza są meble wykonane przez pracownię Unicorn z drewna rozbiórkowego. Posiadają unikalny i wyjątkowy charakter. We wnętrzu na uwagę zwracają również czarne lampy w większości zaprojektowane przez Grycaj Design. Ich wykonaniem zajęła się Lucyna Furdzik-Kościńska z firmy LIL.
Studio Qulinarne - miejsce nietuzinkowe
Studio Qulinarne w Krakowie to nowatorski koncept kulinarny, którego ideą jest kreacja wykwintnych i niecodziennych potraw. Autorką projektu wnętrz jest właścicielka restauracji Katarzyna Gruning, która połączyła w tym miejscu dwie pasje do architektury i jedzenia.
To miejsce nietuzinkowe, gdzie wyśmienita, autorska kuchnia idealnie współgra z eleganckim i stylowym wnętrzem.
Drewno, beton i mozaiki - niezwykła restauracja Pino Garden
- Pino Garden to młodsza siostra modnego krakowskiego Pino z Placu Szczepańskiego. Wnętrze nawiązują do siebie, ale czerpiąc z miejsca wprowadziliśmy kilka zmian. Zamiast ceglanych ścian otworzyliśmy maksymalnie wnętrze pokazując kontekst otoczenia. Jest nim sześćset metrowy ogród, ale przede wszystkim krakowskie Błonia. Restauracja położona jest jako jedyne takie miejsce na terenie największego krakowskiego trawnika - wspomina architekt Jacek Grycaj.
We wnętrzu znów odnajdziemy dużo naturalnego drewna, ciepłych skór, betonu i czarno-białych mozaik. Całość uzupełniają kilkusetletnie oliwkowe drzewa oraz donice z ziołami. - Kuchnia tradycyjnie dla naszych projektów jest otwarta. Charakter jej nadają rustykalne biało-niebieskie kafelki - dodaje architekt.
Winestone w Mercure Kraków Stare Miasto
Restauracja Winestone, koncept gastronomiczny charakterystyczny dla marki hoteli Mercure, opiera się na dwóch najważniejszych filarach: pieczołowicie wyselekcjonowanych winach i potrawach podawanych na kamiennych płytach. Stąd wzięła się nazwa. Twórcą konceptu jest Paweł Anders, dyrektor projektu Winestone.
Jedna ze ścian restauracji w Mercure Kraków Stare Miasto to okno, które wychodzi na ulicę Pawią. Dzięki takiemu rozwiązaniu do wnętrza dociera dużo światła w dzień, a przechodnie z zaciekawieniem spoglądają na wyjątkowe wnętrze. Winestone ma przyciągać gości nie tylko hotelowych. W restauracji, jak w całym hotelu, nie brakuje odniesień do renesansu epoki Jagiellonów. Na wygodnych kanapach leżą poduszki we wzory nawiązujące do elementów architektonicznych epoki, które również znajdują się na kaflach jednej ze ścian w części, gdzie serwowane są śniadania.
Wyjątkowe są tu również lampy autorstwa najwybitniejszych współczesnych europejskich designerów. Uwagę przykuwają szczególnie złote, wiszące nad wielkim stołem ze starego wiązu, którego twórcą jest Tom Dixon. Wyjątkowym przedmiotem w wystroju tego wnętrza są miedziane garnki zawieszone nad barem, za którym widać kucharzy przy pracy w kuchni. Jak w każdej restauracji Winestone goście mogą zasiadać przy wysokich stołach, a szklana ściana w kolorze fuksji obok baru to znak rozpoznawczy tego miejsca.
Pizzeria inna niż wszystkie
Projekt rebrandingu wnętrz Fabryki Pizzy powstał w 2015 roku. - W związku z tym, że sieć placówek naszego inwestora przeżywa bardzo prężny rozwój i liczy sobie już przeszło 10 lat tradycji potrzebny był nowy impuls. Tym impulsem miało być ciekawe i nietuzinkowe wnętrze. Przygotowaliśmy projekt selekcjonując elementy istniejącego wystroju tak, aby koszty realizacji utrzymać na możliwie niskim poziomie - wspomina architekt Jacek Grycaj. Lokal znajduje się przy ulicy Sławkowskiej w Krakowie.
Do celów dekoracji wykorzystane zostały detale zaczerpnięte wprost z kuchni inwestora. Na ścianach zawisły deski do krojenia w różnych kształtach i kolorach, a pod sufitem pojawiły się wałki kuchenne. Całość uzupełniają lampy robione na indywidualne zamówienie. Akcentem kolorystycznym są klasyczne, gięte krzesła firmy Fameg.
Design z kartoflem
Krakowski Kumpir to sieć barów, w których serwowane są lokalne, ziemniaczane smaki. Wnętrze - utrzymane w eleganckiej, ale lekkiej i zabawnej stylistyce, zaprojektowała dla wielbicieli takich smaków, pracownia Dream Design.
Katarzyna Gałązka z Dream Design jest autorką projektu wnętrz dla Krakowskiego Kumpira. To utrzymane w nowoczesnej stylistyce wnętrze przyciąga uwagę wykorzystaniem geometrycznych wzorów oraz ciekawymi elementami graficznymi.
- Oddaliśmy się wodzy fantazji i wykreowaliśmy przestrzeń o charakterystycznym designie. Mocne kontrasty ożywiliśmy drobnymi akcentami w postaci krzeseł. Natomiast surowa cegła oraz stalowa krata na suficie nadały zarysu industrialnego stylu - mówi projektantka.
Industrialne wnętrze z oryginalnymi elementami fabryki tytoniu
Restauracja Międzymiastowa w Krakowie znajduje się przy ulicy Dolnych Młynów 10. Lokal powstał na terenie dawnej carskiej fabryki tytoniu.
Wnętrze nierozerwalnie wiąże się z miejscem w jakim się znajduje. - Wykorzystaliśmy jego potencjał i jedynie uzupełniliśmy je meblami i instalacjami, które tworzą spójną całość. W projekcie wykorzystaliśmy możliwie najszerzej oryginalny charakter wnętrza. Betonowe wykończenia, pozostałości 40-letnich tynków i farb, nierówna podłoga... Całość uzupełniają skórzane sofy, sosnowe stoły i wszędobylska zieleń - opowiada architekt Jacek Grycaj.
© Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
Właściciel Kulczyński Architekt
Właściciel, Architekt, Naukowiec Zalewski Architecture Group
Architekt Autorska Pracownia Jacek Krenz
Założyciel Jednacz Architekci
Generalny projektant Perbo-Projekt
współzałożyciel i wspólnik JEMS Architekci