×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

TOP: Polskie firmy inwestują w design i najlepszych architektów. Oto najciekawsze siedziby polskich firm

  • Autor: oprac. Anna Liszka, PropertyDesign.pl
  • 21 wrz 2022 10:45
TOP: Polskie firmy inwestują w design i najlepszych architektów. Oto najciekawsze siedziby polskich firm
fot. mat. prasowe

Polskie firmy coraz śmielej inwestują we własne siedziby. Do projektów biur wybierają najlepszych architektów. Czy słynna maksyma: wyróżnij się albo zgiń jest nadal aktualna? Odpowiedź znajdziemy w tych 15 najciekawszych biurach.

REKLAMA

Biuro  LPP w Krakowie
projekt: Studio 1:1

Spółce LPP zależało na stworzeniu siedziby, która będzie zarówno komfortowa dla pracowników, jak i energooszczędna. W pracy zespołów kreatywnych takich marek jak House czy Mohito istotna jest odpowiednia aranżacja przestrzeni. Stąd jasna kolorystyka, która stanowi tło dla projektowanych kolekcji. Dzięki strefom workshopowym, gdzie połączono stanowiska projektowe z aranżacją salonów, każdy zespół ma szansę testować swoje pomysły w warunkach najbardziej zbliżonych do tych, w których potem zakupów dokonują klienci.

Biuro  LPP w Krakowie, fot. mat. prasowe
Biuro LPP w Krakowie, fot. mat. prasowe

 Zadbano również o strefy spotkań. Na parterze znajdują się sale konferencyjne oraz otwarte przestrzenie z hokerami. Podobnie jak w gdańskiej centrali LPP, również krakowską siedzibę wyposażono w budki telefoniczne o podwyższonym współczynniku pochłaniania dźwięku, co pozwala na komfortowe przeprowadzanie rozmów. Całość uzupełnia prawie 300-metrowa jadalnia, z pełną ofertą gastronomiczną oraz wydzieloną strefą kawiarnianą.

Biuro CCC w Polkowicach

projekt: Łącki Krzywoszański Architekci

W Polkowicach powstała jedna z najbardziej spektakularnych inwestycji technologiczno-workplace’owych: Centrum Badawczo-Rozwojowe CCC. Inwestycja o łącznej powierzchni 3,5 tys. mkw. podzielona jest na trzy strefy - dział zakupów, dział sprzedaży i dział badań produktu, uzupełnione trzema sklepami wzorcowymi oraz nowoczesną częścią biurową o powierzchni 2 tys. mkw. Wnętrza powstały z przekształcenia dawnej hali przemysłowej, której industrialny charakter został podkreślony nowoczesnymi rozwiązaniami aranżacyjnymi. Projekt jest dziełem biura Łącki Krzywoszański Architekci z Zielonej Góry, nowoczesne szklenia oraz meble biurowe dostarczyła firma Bene.

CCC Polkowice, fot. Szymon Polański
CCC Polkowice, fot. Szymon Polański

- Głównym inicjatorem projektu był prezes Dariusz Miłek, który miał swoją wizję Centrum Badawczo-Rozwojowego, a przy współpracy z architektami została ona przeniesiona na papier i uzupełniona o część rozwiązań infrastrukturalnych. Najważniejszy jednak był cel, że w tej przestrzeni ma bić serce naszego produktu, a nasi ludzie mają tu pracować nad jego powstaniem, rozwojem i sprzedażą - opowiada Zbigniew Gryszkiewicz, kierownik ds. administracji CCC.

Biuro Techland we Wrocławiu

projekt: Magda Kozak

Nowe biuro Techland we Wrocławiu powstało z myślą o obecnych, ale i przyszłych pracownikach, dla których przygotowano naprawdę sporo miejsca.

- Techland zainwestował w nową siedzibę – nowoczesną, imponującą przestrzeń, inspirowaną między innymi Doliną Krzemową. Zatrudniamy specjalistów najwyższej klasy. To osoby z wysokimi wymaganiami - opowiada Aleksandra Marchewka, odpowiedzialna za nowe studio i HR. - Nowe miejsce ma nie tylko to, co znamy z biur w całej Polsce tzn. pokój drzemki i gier, ale też własną kantynę prowadzoną przez Top Chefa Katarzynę Daniłowicz, siłownię oraz barbera. Na każdym piętrze jest też kuchnia i miejsce na spokojne spotkanie.

Biuro X-kom w Częstochowie

projekt: Insideout Studio

Przestrzenie x-kom zostały zaprojektowane z myślą o komforcie pracowników. Nowoczesna industrialna aranżacja i funkcjonalne rozwiązania zastosowane w budynku mają zapewnić przyjazne warunki podczas codziennego wykonywania zadań. Wnętrza utrzymane są w loftowym stylu, m.in. dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu żelbetowych elementów, odkrytych instalacji i konstrukcji technicznych.

Siedziba X-kom w Częstochowie, fot. mat. prasowe
Siedziba X-kom w Częstochowie, fot. mat. prasowe

Beton, szkło i drewno nawiązują do nowych technologii i aranżacji znanych z salonów x-kom. Dominują w nim neutralne kolory, takie jak: biel, czerń i szarość.

Biuro Infor we Wrocławiu
projekt: The Design Group

Firma Infor postawiła na nowe biuro we Wrocławiu. Przestrzeń o pow. 6 tys. mkw. zaprojektowała pracownia The Design Group.

Biuro Infor we Wrocławiu, fot. The Design Group
Biuro Infor we Wrocławiu, fot. The Design Group

Cechą charakterystyczną wnętrza jest subtelne przenikanie się różnych styli. Surowe betonowe słupy i ściany oraz cegła nadają przestrzeni charakteru industrialnego. Jednocześnie elementy drewniane, marmurowe detale oraz klasyczne minimalistyczne meble wprowadzają wyraz elegancji.

Biuro Archicom we Wrocławiu
projekt: Archicom i Workplace

Ponad 3,3 tys. mkw. nowoczesnej, ekologicznej i przyjaznej do pracy przestrzeni zaaranżowanej zgodnie z filozofią work-life balance, odpowiada na potrzeby biznesu i oczekiwania pracowników.

Biuro Archicom we Wrocławiu, projekt: Archicom i Workplace, fot. Archicom
Biuro Archicom we Wrocławiu, projekt: Archicom i Workplace, fot. Archicom

 - W nowym biurze mocno stawiamy na rozwiązania ułatwiające pracę w interdyscyplinarnych zespołach, tym samym wspierając budowanie kultury organizacyjnej opartej na wymianie wiedzy oraz budowaniu więzi i integracji pracowników. Dla mnie jako architekta projektowanie przestrzeni dla mojego zespołu było zarówno dużą przyjemnością, jak i wyzwaniem – podkreśla Dorota Jarodzka-Śródka, prezes i założyciel SRDK Architekci, współzałożyciel Archicom.

Biuro Grupy Nowy Styl w Krakowie
projekt: Grupa Nowy Styl

Na jednym piętrze biurowca przy ul. Jasnogórskiej 9 w Krakowie spotkały się wszystkie zespoły Grupy Nowy Styl z Krakowa. Na pracowników czekały nie tylko estetyczne i przestronne wnętrza, ale też dopasowane do zróżnicowanych potrzeb przestrzenie do pracy.

Biuro Grupy Nowy Styl w Krakowie, fot. mat. prasowe
Biuro Grupy Nowy Styl w Krakowie, fot. mat. prasowe

 - Stworzenie jednego biura dla zespołów o różnej specyfice pracy to nie lada wyzwanie. Tymczasem analizy wykazały, że w naszych krakowskich działach dominują trzy style pracy. Chcieliśmy być pewni, że zaspokoimy potrzeby wszystkich, dlatego zdecydowaliśmy się na hybrydowy model biura. Znalazły się w nim zarówno zamknięte wieloosobowe pokoje, jak i przestrzenie open space z przypisanymi miejscami pracy oraz strefy desk-sharing, w których pracownicy mobilni współdzielą biurka – mówi Ewelina Solecka, Workplace Consulting Manager.

Biuro Stalgast w Warszawie

projekt: Madama

Stalgast to polska firma rodzinna działająca od blisko 30 lat, od początku związana z prawobrzeżną Warszawą. Lokalny patriotyzm sprawił, że wybór miejsca na nowe biuro musiał paść na Centrum Praskie Koneser.

Biuro Stalgast w Warszawie, fot. mat. Forbis Group
Biuro Stalgast w Warszawie, fot. mat. Forbis Group

Przestrzeń biurowa nawiązująca do industrialnej architektury budynku, a zarazem charakteru działalności i historii firmy – połączenie nowoczesnych trendów i funkcjonalności, a wszystko to na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser”. Inwestor - polski producent urządzeń gastronomicznych oraz mebli ze stali nierdzewnej Stalgast oraz projektanci z biura architektonicznego MADAMA postawili przed generalnym wykonawcą fit-out, firmą Forbis Group, niełatwe wyzwanie.

Biuro Grupy Pracuj w Warszawie

projekt: Colliers International

Biuro Grupy Pracuj mieści się w warszawskim biurowcu Proximo. Skala inwestycji była imponująca. Firma MP Polska dostarczyła meble do 430 stanowisk pracy i 35 miejsc spotkań, zaś zespół Colliers International projektując wnętrza zastosował podejście "human centered design". Biuro bowiem to nie tylko przestrzeń do pracy, ale też miejsce, gdzie czujemy się swobodnie, jak w domu.

- Głównym założeniem było posiadanie dobrze zlokalizowanego i zaprojektowanego biura, które zaspokoi przyszłe potrzeby stale rozwijającej się organizacji oraz dopasuje się do ewentualnej zmiany systemu pracy. Zależało nam, aby tak dopasować nową przestrzeń biurową, aby zachodzące w niej interakcje między pracownikami wpływały nie tylko na realizację celów zawodowych, ale również kształtowały więzi społeczne między nami – wskazuje Alicja Janowska, Administration Manager, Grupa Pracuj.

Biuro Neuca w Toruniu

projekt: Massive Design

Do projektowania nowej siedziby Neuca projektanci z Massive Design zostali zaproszeni zanim powstały plany obiektu. Wraz z architektami Grupy Projektowej Port i projektantami branżowymi z WSP poddali analizie różne aspekty projektu koncepcyjnego.

Nowa siedziba Neuca w Toruniu, projekt Massive Design, fot. mat. prasowe
Nowa siedziba Neuca w Toruniu, projekt Massive Design, fot. mat. prasowe

- Patrząc dzisiaj na naszą przestrzeń i poszczególne rozwiązania, to każde z pomieszczeń ma swoją genezę i uzasadnienie dlaczego znalazło miejsce w naszym budynku. Wypracowany układ przestrzeni to przede wszystkim efekt przeprowadzonych warsztatów, konsultacji z przedstawicielami poszczególnych zespołów i rozmów z projektantem - mówi Paulina Kruszewska, kierownik Sekcji Zarządzania Nieruchomościami i Obsługi Administracyjnej Neuca.

Biuro PGS Software we Wrocławiu

projekt: pracownia architektoniczna Smolakowski

PGS Software ma siedzibę we Wroclavii. Firma postanowiła nawiązać we wnętrzu biura do sąsiadującego z jej siedzibą dworca kolejowego. I tak oto w trakcie pracy można wsiąść do pociągu, usiąść w przedziale i zjeść w Warsie.

Biuro PGS Software we Wrocławiu, fot. PGS Software
Biuro PGS Software we Wrocławiu, fot. PGS Software

Biuro Maspex w Warszawie

projekt: Concept Space

Firma Maspex wybrała na siedzibę Centrum Miejskie Koneser. Za projektem wnętrz nowej siedziba potentata branży spożywczej stoi Concept Space. Głównym wyzwaniem w projekcie było wykorzystanie unikalnych atutów zabytkowego budynku i połączenie ich z nowoczesnym i funkcjonalnym wystrojem, spełniającym wymogi dynamicznie rozwijającej się organizacji.

Wnętrza warszawskiego biura Maspex w Centrum Praskim Koneser. Proj. Concept Space. Fot. Mat. prasowe
Wnętrza warszawskiego biura Maspex w Centrum Praskim Koneser. Proj. Concept Space. Fot. Mat. prasowe

– Naszym celem było stworzenie przyjaznego, niepowtarzalnego i zarazem praktycznego środowiska pracy. W rezultacie powstało jasne, przejrzyste i pełne naturalnego światła wnętrze, z dominującymi tonacjami bieli i szarości. Ciemnobrązowy kolor okładzin lamperyjnych i gzymsów zamieniliśmy na biel, dzięki czemu zyskały one na lekkości jednocześnie zachowując oryginalny charakter. W przestrzeni biurowej pojawiły się grafiki nawiązujące do profilu działalności firmy, jej historii oraz międzynarodowej skali – mówi Paulina Pilut, architekt z pracowni Concept Space.

Biuro Echo Investment w Warszawie

projekt: MIXD

Inspiracje filmem "Incepcja" Christophera Nolana, aranżacja nawiązująca do historii Woli oraz prace polskich artystów i designerów – to wszystko spotkamy w nowym warszawskim biurze Echo Investment, którego wnętrza zaprojektował MIXD.

Salon w nowej warszawskiej siedzibie Echo Investment wita pracowników i gości widokiem drewnianego miasta umieszczonego na suficie. fot. mat. prasowe Echo Investment
Salon w nowej warszawskiej siedzibie Echo Investment wita pracowników i gości widokiem drewnianego miasta umieszczonego na suficie. fot. mat. prasowe Echo Investment

Słynna scena z filmu, kiedy to miasto pod wpływem projektowania „zagina” się w czasoprzestrzeni i wypełnia horyzont, stała się bezpośrednią inspiracją dla projektu. Wykorzystaliśmy ją zarówno estetycznie, jak i funkcjonalnie. Wnętrze jest bardzo ciepłe, zapraszające, wręcz domowe, co równoważy odważny detal i liczne nawiązania do konstrukcji budowlanych. Echo Investment realizuje inwestycje, które mają ogromny wpływ na polskie miasta. Projekt biura miał to odzwierciedlać – mówi Piotr Kalinowski, CEO i dyrektor kreatywny MIXD, pracowni architektonicznej odpowiedzialnej za projekt.

Biuro Prosto w Warszawie

projekt: Interiors

Ponad 20 lat temu Wojciech "Sokół" Sosnowski stworzył "Prosto" jako hip-hopową wytwórnię muzyczną. Wszedł też z powodzeniem w branżę odzieżową i uczynił Prosto jedną z popularniejszych marek streetwearowych w Polsce, która śmiało konkuruje z zagranicznymi brandami. Siedziba firmy w Warszawie jest jak jej produkty - nowoczesna, z charakterem, odpowiadająca na potrzeby użytkowników i... bez precedensu.

- Różna specyfika działów marki Prosto od produkcji odzieżowej przez muzyczną wpłynęła na wyposażenie biura: od open space ze strefą do pracy zespołowej, po pokoje dwu- lub kilkuosobowe z miejscem do spotkań z kontrahentami czy pracy kreatywnej. W biurze znajdziemy zarówno typowe benche z funkcjonalnymi przesuwanymi blatami, jak i duży stół będący wspólnym stanowiskiem pracy dla kilku osób, gdzie możemy wybrać siedzenie na ergonomicznym i pełnym koloru fotelu czy też na piłce gimnastycznej w designerskim "ubraniu" - opowiada Joanna Nowicka, architekt wnętrz i właściciel, Interiors.

 Biuro Vistula w Krakowie

projekt: Grycaj Design i Iliard

Biuro wyróżnia bardzo męski charakter. Jest proste i wyraziste.

Siedziba Vistula Group, fot. Bartłomiej Senkowski
Siedziba Vistula Group, fot. Bartłomiej Senkowski

- Uznaliśmy, że wnętrze powinno być w korelacji z wizerunkiem firmy, jej ideologią oraz charakterem jaki posiada brand Vistula - mówi Jacek Grycaj, architekt z pracowni Grycaj Design. Do współpracy w projekcie zaprosili nas przyjaciele z firmy Iliard - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie