×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

TOP: Siedem nietuzinkowych pomysłów na coworking. Te miejscówki zaskakują!

  • Autor: oprac. Anna Liszka, PropertyDesign.pl
  • 10 sie 2022 09:00
  • Aktualizacja: 30 sie 2022 15:12
TOP: Siedem nietuzinkowych pomysłów na coworking. Te miejscówki zaskakują!
fot. Vladimír KIVA Novotný, Boysplacenice, Anna Liminowicz

Coworkingi lubią klimatyczne wnętrza. Powstają nie tylko w biurowcach, ale też w hotelach, dawnych fabrykach czy... stoczni. Oto siedem pomysłów na nietuzinkową miejscówkę na coworking.

REKLAMA

Czeski pomysł na coworking. Powstał w fabryce telegrafów

Dawna fabryka telegrafów w Ołomuńcu przeszła rewolucję. Inwestorzy mieli pomysł na galerię sztuki, ale poszli o krok dalej i stworzyli nietuzinkowy mixed-use. W Telegraphie oprócz sztuki znalazło się miejsce na coworking.

Coworking w najbardziej luksusowym hotelu Warszawy

To marka WeWork wybrała na swój coworking Hotel Europejski. To prestiżowe miejsce, które jest perłą na architektonicznej mapie Warszawy, nie zostało wybrane przypadkowo. Europejski, który od 160 lat jest dumą mieszkańców stolicy, usytuowany jest w samym sercu salonu Warszawy.

Coworking w samym sercu salonu Warszawy: WeWork w Hotelu Europejskim, fot. mat. prasowe
Coworking w samym sercu salonu Warszawy: WeWork w Hotelu Europejskim, fot. mat. prasowe

Nowa lokalizacja w najbardziej luksusowym z warszawskich hoteli, ma unikalny wygląd wpisujący się w zabytkowy charakter budynku. Wszystkie detale dobrane zostały z wyjątkową dbałością o najlepszy komfort członków biurowej społeczności. Wygodne i miękkie sofy oraz pufy w centralnych punktach tworzą relaksacyjny klimat i zachęcają do integracji. Nie brakuje też lokalnego kolorytu – ściany wnętrz zdobią dzieła polskich artystów, m.in. grafika Waldemara Świerzego.

Coworkingowy raj w stoczni

New Lab w dawnej brooklyńskiej stoczni marynarki wojennej stał się coworkingowym rajem dla projektantów zajmujących się nowoczesnymi technologiami.

Przestrzeń New Lab zachwyca designem, fot. Macro Sea
Przestrzeń New Lab zachwyca designem, fot. Macro Sea

Suwnice przewożące niegdyś części silników okrętowych trzymają most, na którym inżynierowie w conversach i dżinsach jedzą przekąski na misach zbożowych lub kwaśny jogurt wiśniowy z kawiarni na parterze. Olbrzymie haki złowieszczo zwisają z sufitu niczym lampiony, a sklepienie hali ozdobione metalowymi kratownicami przypomina industrialną katedrę.

Dawna ciepłownia zmieniła się w coworking

Ikona Bratysławy zyskała nowe życie. Wyjątkowy, bo zaprojektowany przez wielkiego słowackiego architekta Dušana Jurkovica, budynek ciepłowni zmienił się w nowoczesny coworking Base4Work. Projekt Studia Perspekiv dla Penty, fot. Boysplacenice. Jest industrialnie, ale też klimatycznie i butikowo.

Budynek ciepłowni w Bratysławie zmienił się w nowoczesny coworking Base4Work. Projekt Studia Perspekiv dla Penty, fot. Boysplacenice
Budynek ciepłowni w Bratysławie zmienił się w nowoczesny coworking Base4Work. Projekt Studia Perspekiv dla Penty, fot. Boysplacenice

Projektując wnętrze przestrzeni coworkingowej wzięliśmy pod uwagę kontekst oryginalnego zabytku i nowego budynku. Staraliśmy się dopełnić przestrzeń industrialnego zabytku i nawiązać do niego zarówno stylem, jak i geometrią nowych elementów. Chcieliśmy zarówno aby nowe, jak i oryginalne części wyraźnie się od siebie wyróżniały. Nie chcieliśmy naśladować oryginalnego dzieła – podkreślali architekci Ján Antal i Barbora S. Babocká.

W dawnej fabryce opium powstał coworking

Stworzone przez chińską pracownię Linehouse coworkingowe studio w centrum Szanghaju to stylistyczny miks glamouru z industrialem. Daje imponujący efekt. Można zapomnieć, że ta dawna fabryka opium przy ulicy Weihai Lu, w dystrykcie Jing’An ma służyć do pracy, bo chciałoby się w niej raczej bawić.

Linehouse-WeWork Weihai Lu. Fot. Jonathan Leijonhufvud
Linehouse-WeWork Weihai Lu. Fot. Jonathan Leijonhufvud

Zaprojektowana przez szanghajskie studio Linehouse dla znanej amerykańskiej sieci coworkingowej WeWork przestrzeń znajduje się w centrum Szanghaju. Liczy 5,5 tys. mkw. i pracuje w niej około 1300 osób. Budynek z czerwonej cegły z przełomu wieków otacza stara dzielnica mieszkaniowa. Projektanci nadali dawnej fabryce opium i jednocześnie rezydencji artystów styl hotelowy.

Coworking w dawnej fabryce wódki

Google Campus Warsaw mieści  się w Centrum Praskim Koneser, czyli kompleksie znajdującym się na terenie dawnej Warszawskiej Wytwórni Wódek „Koneser” na Pradze-Północ w Warszawie.

Google Campus Warsaw fot. Anna Liminowicz
Google Campus Warsaw fot. Anna Liminowicz

Największym wyzwaniem projektu Campus Warsaw było ustalenie jak najlepiej wnieść współczesną funkcjonalność Campusu do zabytkowych, dziewiętnastowiecznych przestrzeni ceglanego budynku dawnej fabryki wódki. Dodaliśmy przeszklenia dachowe, niestandardowe, specjalnie zaprojektowane okna, windę i klatki schodowe - opowiadał Przemysław “Mac” Stopa, założyciel i prezes Massive Design, którzy byli odpowiedzialni za projekt.

Coworking w zabytkowej elektrowni

Ten coworking mieści się w pochodzącej z 1914 r. niedawno odremontowanej Elektrowni Miejskiej. To studio W19 jest pierwszym jej najemcą po rewitalizacji. To największe studio tatuażu w Polsce i jedyne w modelu coworkingu.

Unikatowy coworking w Krakowie. Z myślą o tatuażystach, fot. Studio W19
Unikatowy coworking w Krakowie. Z myślą o tatuażystach, fot. Studio W19

Wszyscy coworkerzy lubią rośliny i to nie tylko te wytatuowane. W lokalu działa pogotowie ratunkowe Wawrzynek, które opiekuje się zaniedbanymi doniczkowymi okazami, a te zainfekowane jakąś zaraźliwą paskudą leczą na odległość.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie