REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?

  • Autor: PropertyDesign.pl
  • 12 sty 2023 10:26
Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?
W 2023 stawiamy na wygodę i spokój, dodatkowo przykładamy większą wagę do własnych potrzeb i samopoczucia, a oświetlenie, jako nieodłączny element wyposażenia wnętrza, może nam w tym pomóc. Poza podstawową funkcją, jaką jest doświetlanie przestrzeni, spełnia również bardzo ważną rolę w budowaniu nastroju w pomieszczeniu, fot. Häfele
Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?
Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?
Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?
Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?
Trendy wnętrzarskie 2023 roku. Co będzie na topie?

Co będzie modne w 2023 roku? Nadal powrót do natury, ale też art déco i sztuka kontrastu. Zmieni się zaś rola światła. Przedstawiamy najnowsze trendy na 2023 rok.

REKLAMA

  • Niezmiennie na topie pozostają kolory natury, takie jak beże, drewno czy zieleń.
  • Trend art déco powraca na salony w wielkim stylu.
  • Zmieni się rola światła we wnętrzu.

Od dłuższego czasu możemy zauważyć, że jedną z najważniejszych wartości staje się komfort, funkcjonalność i świadomy wybór. Chcemy, aby wnętrze tworzyło idealną przestrzeń i oazę dla naszego ciała i umysłu. W dalszym ciągu stawiamy na minimalizm, ale przełamujemy go odważnymi dodatkami w różnych stylach i barwach.

Powrót do natury

Niezmiennie na topie pozostają kolory natury, takie jak beże, drewno czy zieleń. Również w 2023 roku podczas wyboru mebli będziemy stawiać na naturalne surowce - drewno, cegłę, kamień, terakotę, stal czy mosiądz.

Naturalne materiały w połączeniu z ocieplającymi wnętrze tekstyliami i dodatkami w surowym stylu dają nam poczucie przytulności, którego szukamy w domowy zaciszu. Obecnie mieszkania są traktowane jako miejsca, w których nie tylko śpimy, ale przede wszystkim żyjemy i często też pracujemy, dlatego wnętrza powinny być jasne i przyjazne - mówi Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele.

Art déco i sztuka kontrastu

Minimalizm w eleganckim stylu i odwołania do modernizmu. Trend art déco powraca na salony w wielkim stylu. Widać to przede wszystkim w połączeniu jasnych naturalnych barw przełamanych mocnym kolorem dodatków i mebli, w złotych akcentach oraz w miękkich i wyoblonych liniach.

Decydując się na ten trend, obowiązkowym elementem są złote i matowe dodatki. Mogą one występować jako oprawy świetlne lub uchwyty do mebli. Hitem są tu zdecydowanie te w formie łuków, delikatnie zakrzywione. Wybierając strukturę, spoglądamy na matowe lub szczotkowane złoto. Ma być prosto, ale stylowo – przekonuje Michał Kichler.

Styl art déco to przede wszystkim wybór miłośników unikatowych mebli i dodatków. Liczy się tu jednak nie cena, ale jakość wykonania, która widoczna jest w najmniejszych detalach. Jak więc oswoić ten styl? – Przede wszystkim warto dobrać kontrastujące połączenia, np. mat-połysk czy biel-czerń –mówi Michał Kichler. Dodaje też, że sztuka kontrastu działa na korzyść wnętrza.

Zmiana roli światła

W 2023 stawiamy na wygodę i spokój, dodatkowo przykładamy większą wagę do własnych potrzeb i samopoczucia, a oświetlenie, jako nieodłączny element wyposażenia wnętrza, może nam w tym pomóc. Poza podstawową funkcją, jaką jest doświetlanie przestrzeni, spełnia również bardzo ważną rolę w budowaniu nastroju w  pomieszczeniu. Odpowiednio dobrane światło oraz jego temperatura barwowa znacząco wpływają na nasz nastrój i samopoczucie. Dodatkowo sprawiają, że wnętrze wygląda wyjątkowo i okazale. Rosnące znaczenie światła zaczęli doceniać zarówno klienci indywidualni, ale także producenci mebli i architekci wnętrz.

Obecnie mamy do czynienia ze zmianą roli światła. Akcent jest postawiony przede wszystkim na doświetlenie konkretnych przestrzeni w pomieszczeniach – mówi Michał Kichler i wyjaśnia, że najchętniej dobierane jest oświetlenie, które buduje nastrój, ale jednocześnie pozostaje zgodne  z obowiązującymi trendami, w tym tak modnym art déco. 

– Światło ma mieć ambientowy charakter. Efekt? Widzimy tylko świetlną łunę, a nie konkretne źródło światła. Jest to możliwe m.in. dzięki asymetrycznym profilom do taśm LED, które elegancko doświetlają meble – tłumaczy ekspert.

Trend, który obserwowaliśmy w 2022 roku i który z powodzeniem pozostanie na salonach w kolejnym, to szklane witryny pasujące zarówno do art déco jak i nadal popularnego loftowego designu. Jaki jest sekret stylowej witryny? Odpowiednie doświetlenie, które pozwala podkreślić wnętrza z książkami, wracającymi do łask kryształami czy rękodziełem.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie