×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Trwa wystawa prac Ottona Piene w Pawilonie Czterech Kopuł

  • Autor: PAP
  • 20 sty 2023 13:57
Trwa wystawa prac Ottona Piene w Pawilonie Czterech Kopuł
Trwa wystawa prac Ottona Piene w Pawilonie Czterech Kopuł, fot. shutterstock

Instalacje „Długie gwiazdy” oraz „Praska przestrzeń światła” to dwie prace niemiecko-amerykańskiego artysty Ottona Piene, które od piątku można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej -oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

REKLAMA

Prezentowana we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł ekspozycja to pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Ottona Piene - jednego z założycieli awangardowej grupy "Zero", która powstała w Niemczech w 1958 r. Jak podkreślają twórcy wrocławskiej wystawy, działania tej grupy dały nowy początek sztuce współczesnej po II wojnie światowej. "Piene pracował w ramach grupy +Zero+ nie tylko jako artysta plastyk, ale także jako filozof, który opracował podstawy teoretyczne działania tego ruch" - wskazano w materiałach prasowych.

Kurator wrocławskiej wystawy, a zarazem kierownik Pawilonu Czterech Kopuł Iwona D. Bigos podkreśliła podczas piątkowej konferencji prasowej, że Piene "poświęcił swoje życie żywiołom światła, powietrza i ognia". "Jego twórczość obejmuje obrazy dymne, rzeźby kinetyczne, obiekty ceramiczne, instalacje czy interwencję w architekturę. Najbardziej znane instalacje Piene to rzeźby powietrzne i prace w formie baletu świetlnego" - mówiła kurator.

Dwie instalacje Ottona Piene zostały ustawione na dziedzińcu Pawilonu Czterech Kopuł. Najwięcej przestrzeni zajmują "Długie gwiazdy". Kilka, różnokolorowych, wielkogabarytowych gwiazd, pod wpływem pompowanego i upuszczanego powietrza unosi się i zapada. "Sprawiają wrażenie niemal żywych istot, wciągając odbiorcę i tworząc wyjątkową interakcję między nim a dziełem" - zwracają uwagę twórcy ekspozycji.

Z kolei "Praska przestrzeń światła" to "efemeryczny balet świetlny poszerzający granicę klasycznej rzeźby". Instalacja składa się z punktów i kształtów świetlnych, które poruszają się w różnych kierunkach.

Wystawę zatytułowaną "Otto Piene. Gwiazdy" można oglądać w Pawilonie Czterech Kopuł do 25 czerwca.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie