Trwają prace nad największą w kraju wystawą o historii kina. To projekt Ns Moon StudioUM Łódź, uml.lodz.pl - 28-01-2021 16:40


W Łodzi powstaje największa w kraju wystawa o historii kina, podaje Uml.lodz.pl. Ekspozycja „Kino Polonia”, złożona z kilku tysięcy obiektów i ogromu licencji filmowych, zlokalizowana w budynku Narodowego Centrum Kultury Filmowej, wchodzi w kolejny etap realizacji. Za projektem stoi Ns Moon Studio.

Ekspozycja powstaje na blisko 1500 metrach kwadratowych powierzchni, rozłożonej na trzech skomplikowanych pod względem konstrukcyjnym poziomach, które przeprowadzą widza przez ponad 120 lat historii filmu. Zaprojektowana przez pracownię Ns Moon Studio ekspozycja, stworzona na podstawie scenariusza przygotowanego przez kuratora wystawy Piotra Kuleszę oraz dyrektora i autora koncepcji NCKF Rafała Syskę, będzie wyjątkowym audiowizualnym spektaklem.

Różnorodne pod względem formy stanowiska, zawierające tak unikatowe eksponaty, jak zrekonstruowany Biopleograf Kazimierza Prószyńskiego, makietę Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, fonograf Thomasa A. Edisona lub hologram Poli Negri w tańcu, zostaną uzupełnione wielkoformatowymi projekcjami esejów, ukazujących najważniejsze zjawiska filmowe ostatnich 120 lat. Narracja wystawy pozwoli nam poznać dawne dzieje kina polskiego i zjawiska filmu najnowszego, wplatając w opowieść społeczne i polityczne zawirowania XX wieku.

Na ścieżce zwiedzania spotkamy się z gwiazdami filmowymi, obejrzymy największe arcydzieła kinematografii, wybierzemy się do Hollywood wraz z urodzonymi na ziemiach polskich braćmi Warner, zanurzymy się w atmosferze „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego, poznamy kino jidysz, a także zajrzymy do pracowni twórców filmu amatorskiego. Na zwiedzającego będą czekać kostiumy z rodzimych blockbusterów, nagrody przyznane najsłynniejszym filmom, unikatowe pamiątki i strefy zabaw dla najmłodszych kinomanów.

Wraz z postępami w działaniach budowlanych i przygotowaniami konstrukcyjnymi trwa praca nad budową inwentarza wystawy, na który składa się kilka tysięcy obiektów i ogrom licencji filmowych.

Powierzchnia zlokalizowanej na trzech kondygnacjach wystawy to około 1500 m².