×
Subskrybuj newsletter
propertydesign.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Tuż-tuż otwarcie wystawy "Wenus. Schulz / Cranach" w Kordegardzie

  • Autor: PAP
  • 03 sie 2022 13:37
Tuż-tuż otwarcie wystawy "Wenus. Schulz / Cranach" w Kordegardzie
Tuż-tuż otwarcie wystawy "Wenus. Schulz / Cranach" w Kordegardzie, fot. shutterstock

W Kordegardzie - galerii Narodowego Centrum Kultury (NCK) w czwartek otwarta zostanie ekspozycja "Wenus. Schulz / Cranach" prezentująca dzieła Lucasa Cranacha Starszego i Brunona Schulza - poinformowała PAP rzecznik prasowy NCK Joanna Bancerowska.

REKLAMA

Jak wyjaśniono, jednego z czołowych twórców niemieckiego renesansu Lucasa Cranacha Starszego oraz XX-wiecznego polskiego malarza, grafika i pisarza z zasymilowanej żydowskiej Brunona Schulza "pozornie dzieli wszystko - czas, styl, religia".

Podkreślono, że ekspozycja ich prac w jednej przestrzeni stwarza nową perspektywę poznawczą. "Artyści swoje widzenie świata wyrażają przez metaforę, baśń, mit i wyobraźnię. Za wyśmienitą kreską, kompozycją, atmosferą kryje się sfera sensualna" - czytamy w zapowiedzi wystawy. "Obaj głoszą pochwałę kobiecości" - zaznaczono.

Na ekspozycji pokazane zostanie 15 prac Brunona Schulza ze zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, wykonanych w technice graficznej cliché verre, która polega na wydrapaniu rysunku na pokrytej prześwietloną emulsją kliszy fotograficznej, a następnie fotografowaniu jej na światłoczułym papierze. Siedem rysunków w ołówku i kredce pochodzi ze zbiorów warszawskiego Muzeum Literatury.

Na wystawie zaprezentowane zostaną również trzy odbitki drzeworytnicze Lucasa Cranacha Starszego z kolekcji Biblioteki Polskiej Akademii Umiejętności i Polskiej Akademii Nauk w Krakowie oraz XIX-wieczną litografię na podstawie obrazu Cranacha "Judyta" ze zbiorów Muzeum Współczesnego we Wrocławiu.

"W kontekście artystów, których dzieła prezentujemy, rok 2022 jest szczególny - upamiętniamy 550. rocznicę urodzin Lucasa Cranacha Starszego, 130. rocznicę przyjścia na świat Brunona Schulza oraz 80. jego tragicznej śmierci. Te trzy jubileusze stały się pretekstem do przyjrzenia się dwóm mistrzom, którzy żyli w odległych od siebie epokach" - powiedział dyrektor NCK prof. Rafał Wiśniewski, cytowany w przesłanej informacji. "Tworzyli jednak niezależne, autorskie kreacje, odważnie łamiąc konwencje i prowokując" - wyjaśnił.

"Sztuka Cranacha i Schulza - choć tworzona w innym czasie i dla innego odbiorcy - przedstawia podobną wizję kobiety. Indywidualna ekspresja artystów każe im przekraczać granice kanonów obyczajowych" - czytamy w zapowiedzi wystawy.

Zaznaczono, że artyści "wykazują odwagę, łamią konwencję, urągają tradycji". "Ośmielają się odkryć na wskroś współczesną bujną zmysłowość, nie odzierając jej jednak z mitologicznych przenośni" - podkreślono.

Kuratorką ekspozycji jest Katarzyna Haber.

Wernisaż wystawy "Wenus. Schulz / Cranach" - 4 sierpnia o godz. 18 w Kordegardzie - galerii NCK. Ekspozycja czynna będzie do 28 sierpnia.

Organizatorami wystawy są NCK i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie