Twórczość Beksińskiego zainspirowała kolekcję mody Yohji YamamotoPAP - 21-01-2022 09:43


Twórczość Zdzisława Beksińskiego zainspirowała japońskiego projektanta mody Yohji Yamamoto do stworzenia kolekcji odzieżowej jesień/zima 2022. W czwartek w Tokio odbył się pokaz premierowy, kolejny zaplanowano w Paryżu.

Projektując kolekcję Yamamoto współpracował z Muzeum Historycznym w Sanoku (Podkarpackie), które jest spadkobiercą artysty. "Beksiński coraz mocniej wkracza do popkultury" - powiedział PAP dyrektor sanockiego muzeum, dr Jarosław Serafin.

Jak zaznaczył, "Yamamoto kilkakrotnie kontaktował się z muzeum". "Interesowały go obrazy Beksińskiego namalowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku pochodzące z tzw. okresu fantastycznego w twórczości artysty" - mówił dr Serafin.

Kolekcja Yamamoto w czwartek została pokazana w Tokio. Jej kolejna prezentacja odbędzie się w Paryżu.

W ocenie Serafina, "jest to kolejny przykład rosnącej popularności Beksińskiego".

Yohji Yamamoto od kilkudziesięciu lat należy do uznanych na świecie projektantów mody. W jego kolekcjach dominuje kolor czarny.

Sanockie Muzeum Historyczne, gdzie mieści się Galeria Beksińskiego, jest posiada największą kolekcję prac artysty; kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Beksiński był malarzem, rzeźbiarzem, grafikiem, fotografikiem. Pisał także opowiadania, a przez kilka lat projektował nadwozia autobusów.

Urodził się w Sanoku w 1929 r. Po skończeniu architektury na Politechnice Krakowskiej wrócił do swojego rodzinnego miasta. Od 1959 r. do 1967 r. pracował jako plastyk w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan, założonej przez Mateusza Beksińskiego, pradziada artysty.

W 1977 r. zdecydował się opuścić Sanok, po tym jak władze miasta podjęły decyzję o rozbiórce rodzinnego domu Beksińskich. Zamieszkał w Warszawie.

21 lutego 2005 roku Beksiński został zamordowany w swoim mieszkaniu na warszawskim Mokotowie. Zgodnie z jego wolą, pochowano go w Sanoku.