REKLAMA
PARTNER PORTALU partner portalu
×

Szukaj w serwisie

Twórczość Bohdana Lacherta na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu

  • Autor: PAP
  • 23 lis 2017 15:33
Twórczość Bohdana Lacherta na wystawie w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Fot. unsplash

Projekty i rysunki architektoniczne, archiwalne fotografie, a także prototypy i patenty mebli można od czwartku zobaczyć na wystawie poświęconej twórczości Bohdana Lacherta, architekta polskiego modernizmu w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

REKLAMA

Wystawa "Awers/Rewers. Architekt Bohdan Lachert" to szeroka prezentacja twórczość Lacherta, jednego z najwybitniejszych polskich architektów awangardowych - poinformowała PAP Marta Czyż, rzecznik prasowy Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Lechert był współtwórcą grupy modernistów "Praesens", a także partnerem Józefa Szanajcy w spółce architektonicznej "Lachert & Szanajca". "To najlepiej rozpoznawalny duet w historii architektury nowoczesnej w okresie dwudziestolecia międzywojennego" - powiedział Czyż.

Organizatorzy podkreślają, że wystawa to próba ukazania wielowątkowych dokonań artystycznych Lacherta. - Wykorzystanie nieznanych dotychczas projektów, koncepcji i opracowań studialnych pozwoliło na zaprezentowanie nie tylko jego dorobku z okresu międzywojennego, lecz także twórczości powojennej, która - za wyjątkiem osiedla Muranów Południowy - jest znacznie mniej znana - podkreśliła Czyż.

Dodała, że tytułowy awers twórczości Lacherta reprezentuje jego własny dom, zrealizowany w 1928 roku przy ulicy Katowickiej 9 w Warszawie. - Rewersem stanie się natomiast zaprojektowany już po wojnie i nigdy niezrealizowany studialny dom atrialny - powiedziała rzeczniczka.

Koncepcja wystawy oparta jest w głównej mierze na nigdy dotąd nieprezentowanych, ani niereprodukowanych w literaturze archiwaliach. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. projekty i rysunki architektoniczne, fotografie archiwalne, makiety, rzeźby, prototypy i patenty mebli, a także teksty Lacherta.

Prezentowane obiekty pochodzą przede wszystkim ze zbiorów Muzeum Architektury we Wrocławiu, a także m.in. ze zbiorów Biblioteki Narodowej, Zbiorów Fotografii i Rysunków Pomiarowych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Zakładu Architektury Polskiej Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej oraz Archiwum Akt Nowych.

Ekspozycja została przygotowana w związku z 30. rocznicą śmierci Bohdana Lacherta oraz ogłoszeniem roku 2017 Rokiem Awangardy.

Wystawę można oglądać do 2 kwietnia.(PAP

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie