REKLAMA
×

Szukaj w serwisie

Uczniowie zbudują z klocków LEGO roboty i je zaprogramują

  • Autor: PAP
  • 06 lis 2018 16:30
Uczniowie zbudują z klocków LEGO roboty i je zaprogramują
fot. unsplash

15 uczniów z Podkarpacia, w wieku 12-16 lat, weźmie udział w pilotażowych warsztatach z programowania, które rozpoczną się w piątek na Uniwersytecie Rzeszowskim. Uczestnicy poznają podstawy programowania, zbudują ze specjalnych klocków roboty, które na koniec zaprogramują.

REKLAMA

Organizatorem warsztatów jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, a partnerem jest konsulat generalny USA w Krakowie.

Jak poinformował PAP dyrektor fundacji Łukasz Szuba, zajęcia będą interaktywne, z wykorzystaniem klocków Lego Mindstroms.

W ramach zajęć zaplanowano pięć spotkań po dwie godziny. W tym czasie uczniowie poznają podstawy programowania i będą z klocków budować roboty, które na koniec zajęć zostaną przez nich zaprogramowane.

Warsztaty z programowania to kolejny projekt Fundacji Wspierania Edukacji, która od początku br. organizuje w Rzeszowie i w czterech innych miastach województwa Dziecięcy Uniwersytet Techniczny (DUT), a wcześniej realizowała projekt Politechnika Dziecięca.

W ramach DUT organizowane są darmowe zajęcia popularnonaukowe dla dzieci w wieku 7-12 lat. Podczas zajęć mali studenci przeprowadzają wiele eksperymentów i pokazów, co przyczynia się do ich większego zaangażowania w realizację tematu.

Nowy projekt, czyli warsztaty z programowania, jest odpowiedzią fundacji na zapotrzebowanie starszych uczniów na kontynuowanie ich pasji i zainteresowań rozwiniętych właśnie w czasie zajęć DUT.

"Do zaprojektowania atrakcyjnych zajęć dla starszych dzieci potrzeba przede wszystkim środków finansowych, ale równie ważny jest sam pomysł i dobry wykładowca. Długo dorastaliśmy do warsztatów dla takiej grupy docelowej. Teraz możemy wystartować z tym projektem i powoli go rozwijać" - ocenił dyrektor fundacji.

Dodał, że ze względu na to, że projekt jest pilotażowy, możliwe było zakwalifikowanie do niego na początek tylko 15 uczniów. Uczestnicy warsztatów musieli wcześniej przejść rekrutację, którą zakończyło losowanie.

Szuba wyraził nadzieję, że w kolejnym roku w warsztatach będzie mogła wziąć udział większa liczba uczestników.

Zauważył jednocześnie, że zajęcia w DUT cieszą się ogromnym zainteresowaniem i podczas rekrutacji na jedno miejsce przypadają średnio trzy osoby.

"Obecnie w zajęciach bierze udział około 3 tys. uczniów rocznie, a łącznie w tych projektach (wcześniejszej Politechnice Dziecięcej - PAP) wzięło już udział ponad 20 tys. osób" - wyliczał Szuba.

Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza działa od 2012 roku. Jej założycielem jest Stowarzyszenie Grupy Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego "Dolina Lotnicza". Fundacja zajmuje się m.in. prowadzeniem zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z Podkarpacia.

Jednym z nich była Politechnika Dziecięca, której zajęcia dla uczniów szkół podstawowych odbywały się w formie stacjonarnej na terenie Politechniki Rzeszowskiej oraz wyjazdowej w innych miastach regionu. Od stycznia 2018 zajęcia odbywają się pod nazwą Dziecięcy Uniwersytet Techniczny na Uniwersytecie Rzeszowskim.

Fundacja oprócz zajęć prowadzonych na poziomie wszystkich szczebli edukacji szkolnej, realizuje też m.in. zajęcia dla dorosłych i rozwija warsztaty edukacyjne, podczas których uczestnicy w małych grupach w doświadczalny sposób pogłębiają swoją wiedzę. 

Podobał się artykuł? Podziel się!


Rekomendowane dla Ciebie